MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sobór św. Mikołaja w Białymstoku. Wielki Czwartek w Cerkwi Prawosławnej, tłumy wiernych i blask setek świec

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Cerkiew rozpoczyna Tridiuum Paschalne
Cerkiew rozpoczyna Tridiuum Paschalne Piotr Łozowik
Dzisiaj (13.04) rozpoczyna się Triduum Paschalne w Cerkwi Prawosławnej i innych kościołach wschodnich. Tego dnia przypada Wielki Czwartek. Rano we wszystkich cerkwiach sprawowana była liturgia św. Bazylego Wielkiego. Wieczorem sprawowane są jutrznie. Tego dnia również w białostockim soborze zjawiło się wielu wiernych by się pomodlić.

Cerkiew Prawosławna rozpoczyna Tridiuum Paschalne

W tym roku Wielki Czwartek w prawosławiu przypada na 13 kwietnia, tym samym wierni obrządku wschodniego rozpoczynają Triduum Paschalne. Rano sprawowana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, a wieczorem jutrznia, w trakcie której czytane są fragmenty 12 Ewangelii opisujące mękę, ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa. W cerkwi katedralnej p.w. św. Mikołaja w Białymstoku uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Zobacz jak wyglądały uroczystości w Wielki Czwartek w cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku:

Wyjątkowości temu dniu nadają zapalone świece, które uczestnicy nabożeństw trzymają w rękach. Światło to wierni zabierają do domów, gdzie dymem symbolicznie znaczą progi i obchodzą wszystkie pomieszczenia, by uczynić tam znak krzyża. Świece te używane są później w prawosławnych domach podczas wszystkich uroczystych modlitw.

Wielki Czwartek w tradycji

W tradycji prawosławnej Wielki Czwartek nazywany jest "czystym". Domostwo powinno być już tego dnia wysprzątane na święta. To także dzień, który tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej wczesnym rankiem ze studni, rzeki lub strumienia, co miało oczyszczać i dawać zdrowie na cały rok. W Wielki Czwartek, jak i przez cały Wielki Tydzień, w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post.

Wielkanoc już w ten weekend

Już dziś w nocy przyjdzie cisza Wielkiego Piątku kiedy przygotowywany będzie Grób Pański. Jutro zostanie uroczyście wyniesiona płaszczenica (całun). Wierni będą modlić się przed grobem Chrystusa, by w Wielką Sobotę święcić pokarmy, a koło północy rozpocząć celebrację zmartwychwstania Chrystusa.

Dlaczego prawosławni i katolicy świętują w innym terminie?

Wielkanoc w Kościele Katolickim i Prawosławnym jest świętem ruchomym. Tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie. Różnice wynikają z nieco innego sposobu wyliczania daty święta w obydwu obrządkach.

  • w Cerkwi Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy żydowskiej
  • w Kościele Wielkanoc obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca

Zobacz jak wyglądały uroczystości w Wielki Czwartek w cerkwi Św. Mikołaja w Białymstoku:

Sprawdź koniecznie: Spotkanie Pańskie - wielkie święto w Cerkwi Prawosławnej. Wierni święcili gromnice w białostockim soborze. Zobacz zdjęcia

W roku 2024 Wielkanoc prawosławną świętować będziemy dopiero 5 maja czyli aż 5 tygodni po Wielkiej Nocy rzymskokatolickiej (16 kwietnia).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny