MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostocka fila Akademii Teatralnej zaprasza na dni otwarte. Będzie można zobaczyć jak wygląda uczelnia i wziąć udział w warsztatach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Na uczestników warsztatów czekają ciekawe zajęcia
Na uczestników warsztatów czekają ciekawe zajęcia Tomasz Pienicki
Białostocka filia Akademii Teatralnej zaprasza na dni otwarte już 27 i 28 kwietnia. Bezpłatne warsztaty dla kandydatów i kandydatek, pokazy spektakli czy spacer po siedzibie uczelni mieszczącej się przy ul. Sienkiewicza 14 – to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji. Jedno jest pewne. Ten weekend warto spędzić w teatralnym stylu.

Spis treści

Serdecznie zapraszam do Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku na dni otwarte - zachęca Marta Rau, prorektor do spraw filii w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. - Otwieramy nasze drzwi, dla wszystkich którzy są zainteresowani teatrem ożywionej formy. Będzie na pewno ciekawie, będzie dużo wrażeń, dużo inspiracji. Będą warsztaty, będą pokazy naszych studentów - i zapewniam, będą to pokazy na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszam 27 i 28 kwietnia w Białymstoku, ulica Sienkiewicza 14.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty, pokazy oraz spacer obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: +85 743 54 53 (pon. – pt., w godz. 9-15).

W programie m.in. pokazy, warsztaty i ciekawy spacer

Program dni otwartych jest dość bogaty. Coś dla siebie znajdą zarówno przyszli studenci, ale też białostoczanie, którzy chcieliby lepiej poznać uczelnię. A co w programie?

27 kwietnia (sobota)

 • Godz. 10–11/ Warsztaty aktorskie z Natalią Sakowicz, sala 103, max 10 osób

To żyje! Ożywić to, co martwe, wprawić w ruch to, co nieruchome – brzmi jak czary? Każdy, kto chciałby poznać trochę magii i za sprawą własnych dłoni nadać życie martwym obiektom powinien pojawić się na tych zajęciach. Podczas warsztatów pracy z lalką będzie się można dowiedzieć o istocie tego, czym na co dzień zajmują się wszyscy urzędujący w białostockiej Filii Akademii Teatralnej. Będzie można poznać znaczenie tajemniczo brzmiących słów jak: anima, animant, animacja. W kameralnej, 10-osobowej grupie będzie można wykonać szereg ćwiczeń solo i z lalką, za pomocą których uczestnicy rozwiną wyobraźnię oraz koordynację i świadomość ciała, aby w efekcie poznać konkretne techniki sztuki lalkarstwa.

 • Godz. 10–11.30/ Warsztaty aktorskie z Michałem Jarmoszukiem, sala 112, max 15 osób

Warsztaty przybliżają możliwości ludzkiego ciała i jego zastosowanie w przestrzeni scenicznej. Ciało aktora to wspaniałe narzędzie, które wymaga systematycznej pracy, higieny i troski. Jest nośnikiem naszych myśli, które mają swoje odzwierciedlenie w działaniu. Uczestnicy postarają się dotknąć tego tematu i wspólnie zbadać, w jaki sposób umiejętnie pracować z ciałem w przestrzeni scenicznej.

Moje wieloletnie doświadczenie sceniczne, liczne role pierwszoplanowe, spotkania z wybitnymi artystami, ciągle wzbogacają moje umiejętności, które mogę przekazywać studentom kierunku aktorskiego - mówi Jarmoszuk. - Nieustannie staram się poszukiwać i badać możliwości „maski scenicznej”, która jest wspaniałym środkiem wyrazu, przy pracy nad ekspresją ciała aktora.

Podczas warsztatów uczestnicy wezmą pod lupę proste, ciekawe i wartościowe ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i pamięć emocjonalną. Stworzą bezpieczną przestrzeń pracy twórczej, która może stać się źródłem inspiracji oraz miejscem wspólnej i dobrej zabawy.

 • Godz. 11.45–14.45/ Warsztaty aktorskie z Krzysztofem Ogłozą, sala 216, max 15 osób

„Elementarne zadania aktorskie” to jeden z podstawowych przedmiotów na pierwszym roku studiów kierunku aktorstwo teatru lalek. W ramach 3-godzinnych warsztatów będzie się można dowiedzieć dlaczego ciało, wyobraźnia, dostęp do emocji oraz intuicja to kluczowe narzędzia aktorskiego warsztatu. Nie zabraknie eksplorowania różnych technik aktorskich, które pomogą odkryć siłę spontanicznego działania i scenicznego „być tu i teraz”. Ostatnia godzina będzie poświęcona na pracę z tekstami, które uczestnicy przygotowują na egzaminy wstępne.

 • Godz. 11–12.30/ Warsztaty reżyserskie z Bernardą Bielenią, sala 205, max 5 osób

Jak przygotować się do egzaminu? To pytanie często słyszę od kandydatów - mówi Bernarda Bielenia. - I tej odpowiedzi na pewno nie będziemy szukać na spotkaniu. Dlatego, że egzamin to określenie, które jest dalekie od istoty przygody. A tak właśnie postrzegam spotkanie weryfikujące predyspozycje osób zainteresowanych studiowaniem reżyserii. Odkrycie, próba, wyobraźnia i determinacja - to określenia opisujące temat spotkania.

Prowadząca zaprosi do ćwiczeń i dyskusji, które będą aktywnie prowadzone w małej grupie. Na pewno pojawi się możliwość sprawdzenia, jak bardzo da się rozciągnąć granice wyobraźni.

 • Godz. 13–13:45/ Zwiedzanie uczelni z przewodnikiem
 • Godz. 15/ Spotkanie z prof. dr hab. Martą Rau, Prorektorką ds. Filii w Białymstoku, sala przy portierni
 • Godz. 16:15/ Zwiedzanie wystawy studentek technologii teatru lalek z przewodnikiem, foyer Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego
 • Godz. 17–21:15/ Pokazy spektakli studenckich

Magdalena Zubrycka „Bodymind” (214), Michalina Krzemianowska i Weronika Kozłowska „Wielkie rozczarowanie i smutek” (306), „Podwyżka” (206), Julia Żak „Na własne ryzyko” (214), Pokaz zaliczenia z przedmiotu „świadomość ciała” (112)

28 kwietnia (niedziela)

 • Godz. 10–12/ Warsztaty aktorskie z Darią Holovchanską, sala 214, limit osób 15

Celem warsztatów „Przedmiot i przestrzeń” jest poznanie przedmiotu z nowych perspektyw; odkrywanie możliwości przedmiotu i sposobów jego wykorzystania w teatrze. Zapoznanie się z kilkoma sposobami badania przedmiotu i odkrywania jego potencjału, zarówno fizycznego, jak i symbolicznego.

 • Godz. 10– 11:30/ Warsztaty reżyserskie z Robertem Jaroszem, sala 304, limit osób 10

Warsztaty z reżyserskiej analizy tekstu dramatycznego mają na celu rozwijanie umiejętności efektywnej interpretacji i adaptacji materiału dramatycznego na potrzeby pracy z aktorem i tworzenia z nim scen. W czasie warsztatów uczestnicy dokonają analizy wybranych fragmentów tekstu dramatycznego, w celu zidentyfikowania wpisanych w nie tematów i motywacji działania postaci oraz funkcji danej sceny w strukturze dramaturgicznej całego utworu.

 • Godz. 10–12/ Warsztaty plastyczne z Karoliną Krot, sala 213, max 10 osób

Głównym zadaniem uczestników warsztatów będzie wykonanie projektu postaci. Temat-niespodzianka, służący za inspirację do pracy plastycznej, zostanie ujawniony w trakcie zajęć. W ramach spotkania omówione zostaną różne strony, od których można „ugryźć” zadany temat, a następnie uczestnicy stworzą indywidualne projekty, mając na uwadze wyjątkowe możliwości, jakie daje nam teatr formy ożywionej.

 • Godz. 12:15–14:15/ Warsztaty plastyczne z Małgorzatą Tarasewicz-Wosik, sala 213, limit 10 osób

Na warsztatach scenograficznych będzie można poznać proces twórczy, który jest jednym z zadań na egzaminach wstępnych. Będzie to bardzo praktyczne mierzenie się z owym procesem. Wykonanie elementu scenograficznego w makiecie, na podstawie zaproponowanego fragmentu sztuki /dramatu/ tekstu literackiego. Wraz z prowadzącą uczestnicy przejdą wspólnie przez rozumienie, interpretacje i koncepcje, które wytworzą się w trakcie wspólnej pracy. Pojawi się możliwość wykonania jednej sceny do potencjalnego spektaklu z przygotowanych materiałów.

Wszystko zaczyna się jak mówił W. Kandyński od „Punktu i linii a płaszczyzny”, więc pójdziemy jego śladem i rozpoczniemy od projektowania na płaszczyźnie - zachęca prowadząca. - Zapraszam na ścieżkę własnej sprawczości.

 • Godz. 15:30/ Spotkanie z dr. hab. Arturem Dwulitem, Dziekanem, sala przy portierni
 • Godz. 16:30–20:10/ Pokazy spektakli studenckich: Zofia Tkocz „Słucham s(c)iebie” (216), Kristina Dereviaha „Przyszłość nie zawsze jest piękna”(205), Maria Czok „MOJE POGO” (103), Tymoteusz Sarosiek „Mireczek. Impresje na temat Dorosłych Dzieci Alkoholików” (sala teatralna).

Nie zabraknie ciekawych wystaw

Na dni otwarte uczelnia przygotowała też dwie wystawy. Pierwsza to wystawa prac studentek technologii teatru lalek (foyer Teatru Szkolnego). Znajdziemy tu zbiór wybranych prac studentek Technologii Teatru Lalek prezentujących rysunki, malarstwo, lalki, oraz instalacje przestrzenne. Obiekty te pokazują, z jak różnorodnymi zadaniami i materiami muszą zmierzyć się studenci tego kierunku, jak są otwarci i gotowi na eksperyment oraz nieustającą eksplorację plastyki w teatrze.

Warto zaznaczyć, że technologia teatru lalek to jedyny taki kierunek w kraju. Wszechstronnie kształcimy osoby zainteresowane pracą nad wizualną stroną teatru ożywionej formy, począwszy od projektowania i budowy lalek, skończywszy na scenografii.

Będzie też można zobaczyć wystawę fotografii teatralnej Aleksandry Mhango, studentki II roku aktorstwa (sala przy portierni). „Pochylenia” to cykl składający się z 25 fotografii projektów teatralnych studentek i studentów Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza Filii w Białymstoku. Każde zdjęcie jest nie tylko wyrazem artystycznej wrażliwości, ale także głębokim zanurzeniem się w problematykę poruszaną przez twórców i twórczynie. Różnorodność tematów podjętych przez artystów stanowi serce i duszę tej wystawy. Fotografie „Pochyleń” są zaproszeniem do dialogu; mostem łączącym aktora i widza. Autorką wystawy jest Aleksandra M’hango, studentka II roku aktorstwa w Akademii Teatralnej Filii w Białymstoku.

Kolejna edycja Poradni studenckiej

Organizatorzy zapraszają też na kolejną edycję Poradni studenckiej. To coś dla wszystkich, którzy mają pytania dotyczące kierunków studiów w uczelni, życia studenckiego, czy np. cen za wynajem mieszkań w Białymstoku. Warto skorzystać z usług poradni studenckiej. Bezpośrednio, bez cenzury, za to z szacunkiem i empatią!

Program on-line

Pokaz nagrania spektaklu "Szemrane tango". Repertuar godzinnej wariacji muzycznej jest oparty na twórczości Jaremy Stępowskiego. Powstające z martwych szemrane towarzystwo wspomina swoje dawne romanse, kłótnie, tragedie i radości. Projekt zrealizowany w ramach warsztatów dla studentów drugiego roku aktorstwa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Filii w Białymstoku prowadzonych przez reżysera Wojciecha Kościelniaka. Szemrane tango reżyseria: Wojciech Kościelniak piosenki z repertuaru Jaremy Stępowskiego aranżacje muzyczne i akompaniament: Marcin Nagnajewicz występują: Maryna Bazdyrieva, Bartłomiej Bazyluk, Maria Czok, Iga Denst, Kristina Dereviaha, Łukasz Dybek, Julia Fidelus, Karolina Konicka, Weronika Kozłowska, Michalina Krzemianowska, Polina Kuzhelieva, Łucja Mucha, Rafał Przytocki, Sabina Szetela, Zofia Tkocz, Mateusz Wyżliński, Magdalena Zubrycka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny