MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają 38. Dni Sztuki Współczesnej. Zobacz co się będzie działo w weekend i jaki spektakl pokazany zostanie na wielki finał

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Będzie można zobaczyć m.in. "Dziewczyny" w reż. Gosi Wdowik teatru Komuna/Warszawa
Będzie można zobaczyć m.in. "Dziewczyny" w reż. Gosi Wdowik teatru Komuna/Warszawa Filip Preis
Dni Sztuki Współczesnej to jedna ze sztandarowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury. Hasłem tegorocznej edycji jest "Have No Fear!". W weekend czeka nas jeszcze kilka ciekawych spektakli i koncert. Zobaczcie jak wygląda program imprezy na sobotę i niedzielę i gdzie warto się wybrać.

Tegoroczna edycja spotkała się jak do tej pory z wielkim zainteresowaniem i przychylnością białostoczan. Nic dziwnego, prezentowane spektakle, wydarzenia muzyczne czy debaty dotykają spraw ważnych i fundamentalnych. Tym razem pojawia się Strach jako pierwotna cecha, której źródłem jest instynkt przetrwania i która do przetrwania jest potrzebna. Jednak strach w XXI wieku przestał być już po prostu odpowiedzią na odczuwane niebezpieczeństwo. Festiwalowi twórcy mówią jednak nie tylko o strachu, ale też o tym, jak budować odwagę - również cywilną w społeczeństwie.

"Have No Fear!" możemy tłumaczyć jako "nie bójcie się, bądźcie bez lęku" - mówi Katarzyna Kruszewska z BOK, kuratorka festiwalu Dni Sztuki Współczesnej. - I właśnie lękami i strachem, który ogarnia nas zewsząd, będziemy się zajmować. Żyjemy w okresie wojennym. Niektórzy mówią, że nawet już przed wojennym, bardziej niż powojennym. Żyjemy też w okresie po covidzie, który spowodował ogromny kryzys zdrowia psychicznego, o czym się coraz więcej mówi. Tych lęków i strachów jest naprawdę dużo, a my, w ramach Dni Sztuki Współczesnej chcemy o nich rozmawiać. Ale również afirmować odwagę i szukać jej źródeł. Szukać źródeł tego, jak się nie bać, szukać wsparcia.

Ciekawe performanse i koncerty

I tak już w sobotę o godz. 16 zobaczymy m.in. "Bim Bam Bom TV" czyli wydarzenie performatywne stworzone przez osoby studiujące w Akademii Sztuki w Norymberdze. Poświęcony jest telewizji jako medium artystycznemu i zaprezentowany będzie w Młodzieżowym Domu Kultury przy u. Warszawskiej. Scena MDK zamieni się w studio telewizyjne stacji Bim Bam Bom prezentującej prace i projekty artystyczne z dziedziny wideo, performance i sztuk wizualnych. W ramówce znajdą się programy i prezentacje poruszające tak różnorodne tematy jak: zjawiska paranormalne, religijne kulinaria, społeczne aspekty owadoznawstwa czy ciekawostki z życia codziennego w Bawarii. Za pomocą narzędzi i gatunków oferowanych przez telewizję, takich jak storytelling, montaż, rozrywka, czy język reklamy, osoby artystyczne podzielą się własnymi doświadczeniami, osobistymi historiami i przeanalizują własne pozycje wobec rzeczywistości lokalnej i globalnej. Wydarzenie współorganizowane jest z Galerią Arsenał w Białymstoku i Akademie der Bildenden Künste Nürnberg.

Z kolei o godz. 18 w Akademii Teatralnej zobaczyć będzie można performans "Void/ Pustka" Iriny Anufrievej. Pustka, performans oparty na utworze Schrei 27 (Wrzask 27) i jego temacie tortur w izolacji, to intensywne wizualne i dźwiękowe spotkanie artystki tańca Iriny Anufrievej i artystki wokalnej Diamandy Galás. W Pustce Anufrieva ucieleśnia akty tortur stosowane wobec człowieka pozbawionego wolności – a także ich rozwijające się w czasie skutki fizyczne i psychiczne. Pustka to ciało wystawione na tortury i pamięć ciała, które przez nie przeszło.

Sobota to też dzień muzyczny. O godz. 20 w Famie wystąpi pochodzący z Yorku (UK) zespół King No-One. Powstał w 2013 roku i występował na najważniejszych brytyjskich festiwalach muzycznych. Zespół tworzą:

 • Robert Gration,
 • Zach Lount,
 • Joseph Martin
 • i James Basile.

King No-One zasłynął porywającymi, niezapomnianymi koncertami charakteryzującymi się dużym dynamizmem. Określane są czasem mianem performatywnych widowisk, podczas których Zach śpiewa stojąc wśród widowni lub będąc niesiony na rękach publiczności, James gra tak energicznie, że pałki perkusyjne się rozpadają, a Joe wyśpiewuje solówki na kolanach. Tego rodzaju występy w połączeniu z pop-rockowymi dźwiękami i ciekawymi tekstami piosenek zapadają w pamięć.
Tego wieczoru usłyszymy też młody, białostocki zespół La Venders. Tworzą go:

 • Natalia Nosorowska,
 • Tymoteusz Mojsak,
 • Bartosz Demianiuk,
 • Maciej Szoda
 • i Michał Surowiec.

Teatr z najwyższej półki

Niedziela powita nas "Dziewczynami" w reż. Małgorzaty Wdowik o godz. 16 w Białostockim Teatrze Lalek. To spektakl, który dojrzewa, zmienia się wraz z dorastaniem jego bohaterek. Spektakl, który dotyka dziewczyństwa, ale też kobiecości. Idealny na Dzień Matki, ale też dla tego by zobaczyć go z córkami, wnuczkami czy przyszłymi mamami. Warto.

Na wielki finał, o godz. 19 na auli Wydziału o Edukacji UwB przy ul. Świerkowej zobaczyć będzie można wstrząsający spektakl "Trzy epizody z życia rodziny". To trzy obrazy przemocy domowej. Rodzina nuklearna, wzorcowa: mama, tata, córka i syn. Niewiele wiemy o ich statusie życiowym, ale od razu widzimy, że mamy do czynienia z przeciętną, tak zwaną normalną rodziną. Reżyser, Markus Öhrn, bardzo precyzyjnie odsłania mechanizmy opresji, która ustanawia przemocowe relacje w domu. Kiedy te już stają się tak codzienne i zwykłe, że niezauważalne, może zdarzyć się coś jeszcze gorszego...

Program DSW na weekend
25 maja/ sobota

 • godz. 16 - PERFORMANS

BIM BAM BOM TV, wydarzenie performatywne stworzone przez osoby studiujące w Akademii Sztuki w Norymberdze
osoby kuratorskie: Tomek Pawłowski-Jarmołajew, Maja „May” Smoszna
wydarzenie współorganizowane z Galerią Arsenał w Białymstoku i Akademie der Bildenden Künste Nürnberg
Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79A, wstęp wolny

 • godz. 18 - PERFORMANS

Void / Pustka, Irina Anufrieva
wydarzenie współorganizowane z Galerią Arsenał w Białymstoku
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Filia w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14, sala 306
liczba miejsc ograniczona – obowiązuje rejestracja online - https://forms.gle/BWciWVTKbJcnXxnx9

 • godz. 20 MUZYKA

King No-One (UK), support: La Venders (PL)
koncert
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 35 zł – w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

26 maja/ niedziela

 • godz. 16 - TEATR

Dziewczyny, reż. Małgorzata Wdowik
produkcja: Komuna/Warszawa
spektakl i spotkanie z twórcami, prowadzenie: Marta Łuszcz i Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
bilet: 30 zł – w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa, online: https://bilety.bok.bialystok.pl/ oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem

 • godz. 19 - TEATR

Trzy epizody z życia rodziny, reż. Markus Öhrn
produkcja: Nowy Teatr w Warszawie
spektakl
Aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB ul. Świerkowa 20C
bilet: 35 zł – w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa, online: https://bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem
ostrzeżenie: drastyczne sceny przemocy, krew, przemoc seksualna; 18+

Bilety można kupić w kasach Kina Forum (ul. Legionowa 5), Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19), na https://bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny