Dni Sztuki Współczesnej. Będzie z troską, dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Niebawem rusza 37. edycja festiwalu

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Grażyna Dworakowska i Katarzyna Kruszewska z Białostockiego Ośrodka Kultury podczas konferencji prasowej opowiedziały o 37. edycji festiwalu Dni Sztuki Współczesnej
Grażyna Dworakowska i Katarzyna Kruszewska z Białostockiego Ośrodka Kultury podczas konferencji prasowej opowiedziały o 37. edycji festiwalu Dni Sztuki Współczesnej Urszula Śleszyńska
Pięć dni, piętnaście wydarzeń artystycznych, spektakle, koncerty, spotkania z twórcami i dyskusje. Tak w skrócie wygląda program tegorocznej, 37 już edycji Dni Sztuki Współczesnej - jednego z flagowych działań Białostockiego Ośrodka Kultury. Działania festiwalowe rozpoczną się 24 i potrwają do 28 maja. We wtorek, 16 maja, podczas konferencji prasowej, omówiono tegoroczny program i założenia festiwalu.

- Wiele tych Dni Sztuki Współczesnej już było, a samo wydarzenie ewoluowało na przestrzeni kilkudziesięciu lat - zapewnia Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - W tym roku jest wyjątkowo również dlatego, że od kilku lat mamy wyjątkową sytuację nie tylko na świecie, ale także w sztuce. Dużo mówi się o wolności, o odwadze, bądź o strachu. A my w tym roku chcemy mówić o trosce. Trosce bardzo szeroko pojętej, bo każdy z nas troskę rozumie trochę inaczej. Czasami jest to troska o to, żeby dziecko nie upadło. A czasami to troska wyrażana po to, by pewne działania, związane z ludźmi, były jak najlepiej realizowane. Żeby wspomagać zamiast czynić zło.

Sieć troski w sztuce

Stąd też podtytuł tegorocznej edycji festiwalu - Sieć troski. To ona, różne jej oblicza, pojawi się szeroko w wydarzeniach i będzie elementem je łączącym.

- Ta troska rozumiana jest na różne sposoby - czy to jako nadzieja, czy solidarność, empatia - wylicza Katarzyna Kruszewska z BOK, koordynatorka festiwalu. - Ale też wszelkie działania, których celem jest podtrzymywanie istnienia, po to byśmy mogli żyć w tym świecie jak najlepiej. Ona wybrzmiewa ze wszystkich wydarzeń festiwalowych.

A tych będzie sporo i są różnorodne. Skierowane zarówno do dorosłych widzów, jak i do tych młodszych. W programie znalazł się bowiem jeden spektakl rodzinny, rekomendowany dla widzów już od 10. roku życia. Są też koncerty - w tym jeden plenerowy, działania performatywne, wystawa czy dyskusje. Na spektakle wstęp jest biletowany, ale nie brakuje również wydarzeń bezpłatnych.

- Jak zawsze u nas cena biletów jest bardzo przystępna - zapewnia Katarzyna Kruszewska. - Średnia cena to 30-35 złotych. A na spektakl rodzinny oferta jest szczególna, bo te rodzinne bilety dostępne są w różnych formach i konfiguracjach.

Koncerty, spektakle i dyskusje

Jednym z takich, darmowych wydarzeń jest koncert będący swoistym performancem czyli Spalona ziemia - który odbędzie się 26 maja w Pawilonie Włoskim w ogrodach Branickich. Początek o 21.45. Wystąpi trio żywej improwizacji z Wrocławia założone w 2022 roku przez artystów o dźwiękotwórczej, literackoteatralnej i wizualnej praktyce sięgającej złotych lat przełomu mileniów – Marka
Otwinowskiego, Michała Sikorskiego i Marcina Witkowskiego. Trio nie ucieka się do utrzymania jednej estetyki, mieszając ze sobą różnorodne koncepcje brzmieniowe. Znajdziemy tutaj ślady noise, metalu, awangardy, futurystycznej elektroniki, kolażowych soundscape’ów, a nawet ambientowe brzmienia.

Z kolei wspomniany wcześniej spektakl familijny to "Wyspa Jadłonomia" Studia teatrgaleria. To kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany „Jadłonomią” – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania. Rozpocznie się on 27 maja o godz. 15, w auli Wydziału Nauk o Edukacji przy ul. Świerkowej 20.

Warto też zwrócić uwagę na koncert Marii Peszek. Artystka wystąpi 27 maja w klubie Fama. Początek o godz. 21.

- Dni Sztuki Współczesnej obserwowałam od początku i wiem, jak bardzo program DSW ewoluował - zapewnia Grażyna Dworakowska. - Nie jest też tajemnicą, że znak czasów jest tutaj ważny. Każdy twórca w inny sposób opisuje swoje podejście - poprzez sztukę - do rzeczywistości. Kiedyś było bardzo dużo stricte teatralnego, bardzo klasycznego podejścia. I to nawet pomimo tego, że bardzo często były to teatry nieformalne. Teraz z kolei, teatry formalne, coraz częściej otwierają się na bardzo trudne tematy. Trudne, bo świat się bardzo zmienił, skomplikował i na swój sposób teatr próbuje to przybliżyć.

Czy i tym razem mu się uda? Warto sprawdzić wybierając się na tegoroczną edycję festiwalu. Program można znaleźć na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie