Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa nabór filmów na 17. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Można je wysyłać do końca lipca

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Krzysztof Sienkiewicz i Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury zapraszają filmowców do zgłaszania się na festiwal Żubroffka
Krzysztof Sienkiewicz i Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury zapraszają filmowców do zgłaszania się na festiwal Żubroffka Wojciech Wojtkielewicz
Festiwal jest organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury i skierowany do filmowców z całego świata. Filmy można zgłaszać w różnych kategoriach. Ich długość nie powinna przekraczać pół godziny i powinny być zrealizowane w ostatnich latach. Na zwycięzców festiwalu czeka Grand Prix, ale twórcy mogą też liczyć na nagrodę publiczności i wiele innych wyróżnień.

- Film może trwać do pół godziny, bo to festiwal krótkiego metrażu - mówi Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury. - A jeżeli chodzi o lata produkcji, to powinny to być filmy z ostatnich 2,5 roku.

W ramach ubiegłorocznej edycji selekcjonerzy obejrzeli niemal 4500 zgłoszonych propozycji. Teraz zgłoszeń już jest około tysiąca. A nabór potrwa do 30 lipca.

- Teraz jest taki najgorętszy okres, bo filmowcy zazwyczaj czekają na ostatni moment i najwięcej filmów zgłaszają na finiszu - zapewnia Maciej Rant z BOK. - Zgłoszenia są jak co roku z całego świata, od Iranu po jakieś dalekie zakątki Azji czy Ameryki Łacińskiej.

Festiwal Żubroffka to wielkie święto krótkometrażowego kina

Festiwal odbędzie się w Białymstoku w terminie 6–10 grudnia. Ze zgłoszonych filmów selekcjonerzy wyłonią finalistów zakwalifikowanych do konkursów polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl i Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz konkursów mających formułę otwartą dla twórców z Polski i zagranicy (Dzieciaki, Młodzi, Music video, Na skraju, Midnight Shorts).

Filmy powalczą o Grand Prix Festiwalu, główne nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii, o nagrody specjalne za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia i muzykę oraz o nagrodę publiczności – nieokiełznanego Dzikiego Żubra! Swoje nagrody przyznają też polscy i zagraniczni dziennikarze.

Filmy można zgłaszać:

  • poprzez platformę FilmFreeway filmfreeway.com/ZUBROFFKA2023
  • poprzez formularz zgłoszeniowy na zubroffka.pl

- Szukamy ludzi i filmów, które ci ludzie tworzą - mówi Krzysztof Sienkiewicz. - Ludzi, którzy chcieliby się tutaj, w Białymstoku, podczas festiwalu spotkać i są otwarci na świat, na innych ludzi. Takich, którzy są zdolni i chętni do dialogu poprzez filmy, ale także spotkań, wspólnej zabawy, dyskusji również na te poważniejsze tematy, które na pewno się znajdą.

Festiwal powstał kilkanaście lat temu. Wtedy jego twórcy nie spodziewali się, że aż tak się rozrośnie i stanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych festiwali krótkiego metrażu nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Filmowe spotkanie Wschodu z Zachodem

- Ten festiwal to jakby idea spotkania Wschodu z Zachodem - twierdzi Maciej Rant. - Chcielibyśmy, żeby ludzie z różnych kultur, o różnych orientacjach seksualnych czy politycznych, potrafili się po prostu tutaj spotkać, porozmawiać ze sobą - mimo trudnych czasów. Żeby zauważyli, że tak naprawdę wszystko zależy od nas. Że taki każdy mały gest, małe działanie, może być przyczynkiem do wielkich zmian. Żubroffka jest takim festiwalem nie za dużym, nie za małym, który ma swój smak, ma swój charakter.

Rant dodaje, że zarówno widzowie, jak i twórcy czy jurorzy doceniają selekcję filmów, którą przeprowadzają selekcjonerzy.

- Mamy jury praktycznie z całego świata - zapewnia Rant. - Zawsze chcemy, żeby było różnorodne, żeby te dyskusje o filmach, które wyselekcjonowaliśmy i w tę selekcję włożyliśmy dużo pracy, nie były takie stricte branżowe. Żeby nie były to rozmówki ludzi, którzy się super znają. Chodzi o to, żeby każdy juror był trochę z innego świata, żeby ta decyzja była czymś wielkim, wyjątkowym. Filmowcy, którzy tu przyjeżdżają, doceniają też publiczność, która jest już wyrobiona, która rozumie krótkie kino. I to jest fajne, że udało się przez tyle lat w Białymstoku, tutaj na Podlasiu zbudować coś takiego. I, że trwa to już tak długo i mamy 17. edycję festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny