MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku zakończył się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
W Białymstoku zakończył się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!
W Białymstoku zakończył się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA! ŻUBROFFKA
W 9 konkursach ŻUBROFFKI o nagrody walczyły 122 filmy wyselekcjonowane spośród rekordowej liczby 4,5 tysiąca zgłoszeń z całego świata (w tym m.in. z Algierii, Botswany, Wietnamu, Kolumbii, Chile, Filipin, Peru, Sri Lanki, Urugwaju, Panamy, Zambii, Uzbekistanu, Syrii, Singapuru, Tadżykistanu, Hongkongu, Nigerii, Malty, Nepalu, Kambodży, Wybrzeża Kości Słoniowej i Luksemburga).

Jury Główne w składzie: Nadja Andrasev (Węgry), Michał Marczak (Polska) i Sasha Prokopenko (Ukraina) przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2022 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 8.000 zł otrzymał film WARSHA (reż. Dania Bdeir, Liban).

Uzasadnienie Jury: W przestrzeni rusztowań, dźwigów, kombinezonów roboczych i męskości główny bohater odkrywa niebezpieczne, ale ustronne miejsce, gdzie w końcu może się uwolnić i pogodzić ze swoją płynną tożsamością.

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD w wysokości 3.000 zł otrzymał film PA VEND / DISPLACED (reż. Samir Karahoda, Kosowo).

Uzasadnienie Jury: Dzięki bohaterom ciągle przemieszczającym się z miejsca na miejsce, od stołu do stołu, ten mocny film pokazuje nam, jak w świecie sportu walczyć o sukces w środowisku, w którym czujemy się izolowani i niedoceniani.

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT w wysokości 3.000 zł otrzymał film DATSUN (reż. Mark Albiston, Nowa Zelandia).

Uzasadnienie Jury: Wysokooktanowa historia godzenia się z niewyobrażalną stratą, stworzona z niesamowitą biegłością we wszystkich aspektach produkcji. Majstersztyk obrazów i emocji łączących się, by stworzyć opowieść, która trzyma od pierwszego do ostatniego obrazu.

I Nagrodę w konkursie polskim ANIMACJA.PL w wysokości 3.000 zł otrzymał film HOMEBIRD (reż. Ewa Smyk, Wielka Brytania, Polska).

Uzasadnienie Jury: Za zabawną animację i humor, pokazujące uczucie tęsknoty za domem i poczucie obcości w nowym mieście.

I Nagrodę w konkursie polskim FABUŁA.PL w wysokości 3.000 zł otrzymał film MARTWE MAŁŻEŃSTWO / A DEAD MARRIAGE (reż. Michał Toczek, Polska).

Uzasadnienie Jury: Błyskotliwy i zabawny film skupia światło reflektorów na epizodycznych postaciach i robi to w perfekcyjnym stylu i z czułością.

I Nagrodę w konkursie polskim DOKUMENT.PL w wysokości 3.000 zł otrzymał film OPOWIEDZ MI O MNIE / TELL ME MY STORY (reż. Maciej Miller, Polska).

Uzasadnienie Jury: Wszyscy chcemy poznać prawdę o miejscu, z którego pochodzimy. Ten film zabiera nas w podróż razem z młodą kobietą poszukującą odpowiedzi, nawet jeśli ostatecznie, wbrew nadziejom, ich nie otrzymuje.

Nagrodę za Najlepszy Dokument (3.000 zł) otrzymał film IN FLOW OF WORDS (reż. Eliane Esther Bots, Niderlandy).

Uzasadnienie Jury: Film ukazuje niespotykane okoliczności, w których ich bohaterowie mogą istnieć tylko będąc jednocześnie obecni i nieobecni. Sprawia, że się zastanawiamy, czy można poznać źródło zła, zachowując neutralność.

Nagrodę za Najlepszą Fabułę (3.000 zł) otrzymał film DIABEŁ / THE DEVIL (reż. Jan Bujnowski, Polska).

Uzasadnienie Jury: Celny scenariusz, reżyseria i montaż filmu przenoszą nas w dziwny poetycki świat wczesnych lat 90. zamieszkały przez podejrzane postacie żerujące na ludzkiej naiwności, a kończą się sceną pokazującą niesamowitą umiejętność narracji i empatii filmowców.

Nagrodę za Najlepszą Animację (3.000 zł) otrzymał film MILLENNIUM (reż. Daria Godyń, Polska).

Uzasadnienie Jury: Ten hipnotyzujący i wizualnie odkrywczy film animowany przenosi nas w nieodległą przeszłość i ukazuje przerażający, ale i porywający skok w nieznane na przełomie wieków.

Wyróżnienie za Zdjęcia otrzymał film MOODY (reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter, Polska).

Uzasadnienie Jury: Za niesamowicie urzekające obrazy tworzące magiczną i transową atmosferę, która daje nam wewnętrzne poczucie, jak to jest żyć na końcu świata.

Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia (3.000 zł) otrzymał film DIABEŁ / THE DEVIL (reż. Jan Bujnowski, zdjęcia Kasper Lorek, Polska).

Uzasadnienie Jury: Za obrazy, które pomogły przekształcić tę opowieść w filmową perłę. Obrazy, które znalazły perfekcyjny balans pomiędzy wizualną poezją a narracją.

Nagrodę za Najlepszą Muzykę (3.000 zł) otrzymał film DIABEŁ / THE DEVIL (reż. Jan Bujnowski, muzyka: Jan Bujnowski, Bogdan Klat, Polska).

Uzasadnienie Jury: Za subtelną, potężną kompozycję, która podnosi poczucie grozy i buduje napięcie.

Jury konkursu NA SKRAJU z pogranicza eksperymentu i wideo-artu w składzie: Ewa Szabłowska (Polska), Teresa Vieira (Portugalia) i Peter Cerovšek (Słowenia) przyznało następujące nagrody:

I Nagrodę w wysokości 3.000 zł otrzymał film PRECAUTIONARY MEASURE (reż. Lizzy Deacon, Ika Schwander, Niderlandy).

Uzasadnienie Jury: Za przygodowe podejście do filmowej formy, jury nagrodziło film, w którym performatywne i rytualne gesty opisują kobiece lub niebinarne rozumienie pojęcia histerii. Zabawna, emocjonalna i burzliwa podróż, na której końcu jest odświeżający portret kobiet w ogniu.

Wyróżnienie otrzymał film THE SOWER OF STARS / EL SEMBRADOR DE ESTRELLAS reż. Lois Patiño, Hiszpania

Uzasadnienie Jury: Filmowy nokturn, którego wizualną poezję wizualną można kontemplować nie tylko na ekranie, ale także zgłębiać w głębszych strukturach umysłu.

NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA – NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w wysokości 7.000 zł, ufundowaną przez firmę DrTusz otrzymał film MARTWE MAŁŻEŃSTWO (reż. Michał Toczek, Polska).

Nagrodę w konkursie Music video w wysokości 3.000 zł, przyznaną głosami publiczności otrzymał wideoklip RESIDENTE: THIS IS NOT AMERICA, reż. Gregory Ohrel, Stany Zjednoczone

Nagrodę w konkursie Midnight Shorts w wysokości 3.000 zł, przyznaną głosami publiczności otrzymał film STUFFED, reż. Theo Rhys, Wielka Brytania

Nagrody w konkursie KIDS w wysokości 3.000 zł, przyznane przez młodych widzów, otrzymały filmy w czterech kategoriach:
Nagrodę KIDS 6+ (3.000 zł) otrzymał film PICCOLINO. UNA AVENTURA EN LA CIUDAD / Piccolino. Przygoda w mieście, reż. Giovanni Maccelli, Hiszpania
Nagrodę KIDS 10+ (3.000 zł) otrzymał film FUNDAMENTALS OF ART / Podstawy sztuki, reż. David Payne, Czechy
Nagrodę KIDS 12+ (3.000 zł) otrzymał film FRIEND / Przyjaciel, reż. Andrey Svetlov, Białoruś
Nagrodę KIDS 15+ (3.000 zł) otrzymał film UNTITLED PROJECT / Bez tytułu, reż. Kacper Buratyński, Polska

Młode Jury w składzie: Marcin Radomski (przewodniczący Jury), Amelia Klimiuk, Dominik Lubowicki, Eliza Kowalczuk, Julia Abramowicz i Zofia Ostrowska przyznało następujące nagrody:

Nagrodę w konkursach polskich (ANIMACJA.PL, FABUŁA.PL, DOKUMENT.PL) w wysokości 3.000 zł otrzymał film LATA ŚWIETLNE / Light Years, reż. Monika Proba, Polska
Uzasadnienie Jury: Za wiarę, że warto być sobą w świecie kształtowanym przez normy i oczekiwania oraz dotknięcie głębi piękna wschodniej kultury.

Wyróżnienie w konkursach polskich (ANIMACJA.PL, FABUŁA.PL, DOKUMENT.PL) otrzymał film MILLENNIUM, reż. Daria Godyń, Polska

Uzasadnienie Jury: Za wyraziste oddanie klimatu zbliżającego się końca w opowieści zanurzonej w popkulturze lat 90.

Jury dziennikarzy zagranicznych w składzie: Elena Rubashevska, Jana Bébarová i Petra Meterc przyznało nagrodę dla najlepszego filmu polskiego (spośród filmów biorących udział w konkursach ANIMACJA.PL, FABUŁA.PL, DOKUMENT.PL):

Nagrodę w wysokości 3.000 zł otrzymał film Lata Świetlne / Light Years, reż. Monika Proba, Polska

Uzasadnienie Jury: Zwycięski film przedstawia nam nieoczekiwany temat i oryginalnego głównego bohatera. Choć porusza delikatne kwestie duchowe, pozostawia widzom pozytywny, lekki posmak domowego ciepła, jedności i bezwarunkowego wsparcia. W nienachalny sposób łączy kilka gatunków: dokument etnograficzny, portret rodzinny i ambitną historię osobistą.

Wyróżnienie otrzymał film Było sobie morze... / Once there was a sea..., reż. Joanna Kożuch, Polska

Uzasadnienie Jury: Za głębokie dokumentalne spojrzenie na ważny choć zapomniany temat, zrealizowany w doskonały sposób za pomocą świetnie dobranych technik wizualnych.

Jury polskich dziennikarzy w składzie: Kuba Armata, Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa i Bartek Przybyszewski przyznało nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego (spośród filmów biorących udział w konkursach OKNO NA WSCHÓD lub CAŁY TEN ŚWIAT):

Nagrodę w wysokości 3.000 zł otrzymał film THE SEINE’S TEARS (reż. Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur, Francja).
Uzasadnienie Jury: Za filmowe świadectwo masakry, o której wielu chciało zapomnieć. Za ogromną precyzję reżyserską i stworzenie poruszającej opowieści, która zachowuje sugestywność mimo niemal całkowitej rezygnacji z ukazania dosłownej przemocy.

Wyróżnienie otrzymał film HANDBOOK (reż.. Pavel Mozhar, Niemcy, Białoruś).
Uzasadnienie Jury: Za intencjonalnie wyczerpujące doświadczenie filmowe ujęte w jednocześnie ascetycznej i wstrząsającej formie.

Organizatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF "GAG".

Wydarzenie zostało zrealizowane z dotacji Miasta Białegostoku.

Więcej:

zubroffka.pl

facebook.com/zubroffka
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny