Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie święto żubra i filmu. Już na początku grudnia rusza kolejna edycja festiwalu kina krótkometrażowego Żubroffka

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
O festiwalu Żubroffka opowiadali: Krzysztof Sienkiewicz, Monika Piskurewicz, Maciej Rant i dyrektor BOK - Grażyna Dworakowska
O festiwalu Żubroffka opowiadali: Krzysztof Sienkiewicz, Monika Piskurewicz, Maciej Rant i dyrektor BOK - Grażyna Dworakowska Urszula Śleszyńska
Przed nami 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. O nagrody w dziewięciu konkursach Festiwalu powalczy 140 filmów wyłonionych z ponad 1300 zgłoszeń z całego świata. Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video, Midnight shorts i Na skraju). Nie zabraknie też nagrody publiczności.

Spis treści

- Spotkamy się już po raz siedemnasty, w dniach od 6 do 10 grudnia - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Jak co roku, choć z jednym wyjątkiem, spotykamy się właśnie w grudniu. Program jest bardzo obszerny, dotykający tego, co się dzieje w świecie. Będzie to co jest nieoczywiste, rozwibrowane, czasem bardzo poważne i zagrażające ludzkiemu istnieniu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka od 6 do 10 grudnia

Jak dodaje Dworakowska wszystko to twórcy ubrali w swoje filmowe obrazy, które teraz będzie można zobaczyć w Białymstoku.

- Te kilka dni festiwalu to jest nie lada wyczyn, tym bardziej, że przyjeżdżają do nas również goście z zagranicy - zapewnia Dworakowska. - Pojawią się też goście z kraju i oczywiście liczymy na obecność widzów białostockich. Na pokazy wybrano 140 filmów z 1300 nadesłanych. Selekcja musiała być bardzo trudna, ale myślę też, że bardzo ciekawa.

Efekt będziemy mogli zobaczyć na ekranach nie tylko Kina Forum. W tym roku festiwalowe wydarzenia zawitają też m.in do Galerii Arsenał czy Muzeum Wojska. Ale będą się odbywały również pokazy w regionie.

Podczas otwarcia festiwalu będzie można wziąć udział w filmowo-muzycznej uczcie. Jacek Sienkiewicz, legenda polskiej sceny elektronicznej, zabierze widzów w melancholijną podróż do paryskiej dzielnicy lat 20. ubiegłego wieku. Poetycka impresja „Ménilmontant” Dimitri Kirsanoffa o zbrodni, miłości i samotności, to jedno z największych i niedocenianych dzieł wczesnej awangardy francuskiego i światowego kina!

- Uroczyste otwarcie Żubroffki to zawsze środa - mówi Krzysztof Sienkiewicz z BOK. - I zawsze to film z muzyką na żywo. W tym roku będzie to historia bardzo ciekawa od strony typowo kinofilskiej, filmowej, bowiem jest to film w ogóle bez napisów, opowiedziany tylko obrazem. Ma mnóstwo ciekawostek związanych z technikami montażu. A do tego są tu wykorzystane znakomite scenerie, co tworzy liryczny, melancholijny obraz tamtych czasów.

Filmy będą prezentowane od rana do nocy w różnych kategoriach

Po otwarciu czeka nas mnóstwo filmów. Krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych oceni międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą:

 • pochodząca z Białegostoku reżyserka Hanka Nobis (jej dokument „Prawy chłopak” miał premierę na IDFA w Amsterdamie),
 • nagradzana węgierska animatorka Réka Bucsi (jej filmy znalazły się m.in. na oscarowej shortliście)
 • oraz litewski reżyser i operator Vytautas Katkus (jego filmy były pokazywane m.in. w Cannes i Wenecji).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, jury przyzna nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu w konkursie Na skraju ocenią: japońska reżyserka Momoko Seto, kosowska twórczyni Norika Sefa oraz polski reżyser, scenarzysta i wykładowca Kuba Mikurda.

Swoje nagrody przyzna także Młode Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Spóra (autora popularnego bloga Spór w kinie), jury polskich dziennikarzy: Katarzyna Borowiecka, Marcin Stachowicz i Maciej Kowalczyk oraz jury dziennikarzy zagranicznych: Nataliia Serebriakova (Ukraina), Vladan Petković (Serbia) i Lucas Pistilli (Brazylia).

Widzowie ŻUBROFFKI również oceniać będą filmy. Najmłodsi w konkursie Kids, zaś dorośli w konkursach Music video i Midnight shorts. Festiwalowa publiczność tradycyjnie przyzna też nagrodę Dzikiego Żubra, ufundowaną przez firmę DrTusz, a niezależny dystrybutor filmów New Europe Film Sales nagrodzi najbardziej obiecującego twórcę/twórczynię z Europy Środkowej i Wschodniej.

Nie zabraknie pokazów specjalnych

Oprócz filmów konkursowych widzowie Żubroffki zobaczą specjalnie przygotowane sety filmowe, m.in. na temat cenzury, współczesnych seniorów, sytuacji kobiet w Europie Środkowej i Wschodniej oraz obecnego życia w Ukrainie. Wezmą udział w trzech śniadaniach filmowych (niemieckim, francuskim i podlaskim), zobaczą najkrótsze filmy świata podczas morsowania, obejrzą też filmy festiwalowego jury.

Morsowanie i oglądanie filmów na plaży

- W naszym żubrzym stadzie festiwalowym występuje dosyć duża populacja morsów, w związku z czym wymarzyliśmy sobie pokaz filmowy, który odbędzie się na plaży miejskiej Dojlidy i podczas którego będziemy zażywali kąpieli w lodowatej wodzie, a do tego jednocześnie oglądali filmy - zapewnia Monika Piskurewicz z BOK. - Zazwyczaj zestaw krótkich filmów trwa grubo ponad godzinę i może się pojawić pytanie, jak w tej wodzie tyle czasu wytrzymać? Z pomocą przychodzą nam nasi przyjaciele z takiego międzynarodowego, nomadycznego festiwalu animowanych filmów trwających do 7 sekund. Wychodzi więc na to, że jedna minuta to prawie dziewięć obejrzanych filmów! Zadbamy o to, żeby każdy wyszedł z tego sensu odpowiednio schłodzony, z odpowiednią dawką endorfin, a przy tym również nasycony pod kątem filmowym.

Dobra wiadomość dla tych, którzy morsować nie lubią - filmy będzie też można oglądać z brzegu, bez wchodzenia do lodowatej wody!

Podczas pokazów przewidywane są także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne. Nie zabraknie również muzyki. Po konkursowym pokazie wideoklipów wystąpi kolektyw producencko–didżejski Zuchy. Podczas piątkowej fiesty tropikalne rytmy i elektroniczne latynoskie perełki zapewnią: wenezuelski DJ Tiraya, chilijski DJ Raff i kolumbijski producent Luca Durán, zaś podczas sobotniej odsłony imprezy ŻUBROFFKA goes TECHNO w Famie pojawią się mieszkające w Berlinie Olivia Mendez (Francja) i Dasha Atom (Ukraina) oraz przedstawiciele polskiej sceny – Cranz i Dtekk.

Jako, że nie tylko rozrywką człowiek żyje i czasem dobrze by było się również doedukować - czekają na nas warsztaty. W ramach warsztatów „Moi dziadkowie mieli trzy psy i cztery koty” dzieci pod kierunkiem animatorki Joanny Kożuch stworzą animowany dokument. Z kolei młodzież weźmie udział w warsztatach animacji „Mikrodobro”, które poprowadzi reżyserka Julia Orlik-Buratyńska. Członkowie Młodego Jury poznają tajniki tworzenia bloga filmowo-informacyjnego, ich przewodnikiem będzie krytyk filmowy i bloger Krzysztof Spór. Przedstawiciele branży filmowej wezmą udział w warsztatach producenckich i mistrzowskim wykładzie Marcina Łuczaja z New Europe Film Sales.

W ramach Festiwalu można będzie także zobaczyć wystawę norweskiego fotografa Helge Skodvina „Nowa fauna Norwegii, badania w latach 2014-2022”, dokumentującą krajobraz tego kraju poprzez alternatywną i rozszerzoną norweską faunę.

- W tym roku mamy takie motto: "Zacznij tam, gdzie jesteś. Użyj tego, co masz. Rób co możesz" - twierdzi Maciej Rant z BOK. - Są to słowa Arthura Ashe'a, bardzo znanego tenisisty amerykańskiego, Afroamerykanina, który tak naprawdę nigdy nie powinien się znaleźć na tym miejscu. Wszyscy mu mówili, że to nie jest sport dla niego, to nie jest miejsce dla niego. Ale on uważał, że może zmienić rzeczywistość. My też uważamy, że w tym szalonym świecie, który ciągle nie chce zwolnić, ciągle atakuje nas kolejnymi wojnami, kolejnymi szaleństwami, małe rzeczy są bardzo ważne. Chcemy, żeby ten nasz festiwal, nasz program, ale też te nasze spotkanie z widzami czy też gośćmi z całego świata było taką szansą na zmiany. Uważamy, że każdy z nas, jeżeli weźmie się za swoje życie, może wpłynąć na losy świata.

A co w programie? Czyli harmonogram tegorocznej Żubroffki

Harmonogram 17. MFFK ŻUBROFFKA - BIAŁYSTOK

6 grudnia (środa)

 • godz. 8.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 5 zł - Konkurs Dzieciaki 7+ cz. I (58’)
 • godz. 10.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 5 zł - Konkurs Dzieciaki 7+ cz. II (64’)
 • godz. 12.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 5 zł - Konkurs Dzieciaki 11+ cz. I (55’)
 • godz. 16.15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Animacja.pl (100’), 16+
 • godz. 17 Foyer Forum, ul. Legionowa 5 - Wernisaż wystawy Helge Skodvin: Nowa fauna Norwegii, badania w latach 2014-2022
 • godz. 17.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Cały ten Świat cz. I (102’), 16+
 • godz. 18 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej) - Pokaz Kobieta. Opowieści z Europy Środkowej i Wschodniej (83’), 16+
 • godz. 18.30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Dokument.pl cz. I (83’), 16+
 • godz. 20.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 30 zł / 40 zł - Otwarcie Festiwalu - film Ménilmontant (Dimitri Kirsanoff, 1926, 38') + Jacek Sienkiewicz live (PL)
 • godz. 22.30 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, bilet: 20 zł - Konkurs Midnight Shorts (159’), 18+

7 grudnia 2023 (czwartek)

 • godz. 8.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 5 zł - Konkurs Młodzi cz. I (76’)
 • godz. 11 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Pokaz Wszystkie kolory jesieni życia (79’), 16+
 • godz. 17 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Okno na Wschód cz. II (114’), 16+
 • godz. 17.15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Fabuła.pl (124’), 16+
 • godz. 18.30 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej) - Konkurs Na skraju – z pogranicza eksperymentu i wideo-artu (82’), 16+
 • godz. 20 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Cały ten Świat cz. II (104’), 16+
 • godz. 20.30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Cały ten Świat cz. III (97’), 16+
 • godz. 22.30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł - Konkurs Music Video (79’), 18+ Afterparty: Zuchy (PL)

8 grudnia 2023 (piątek)

 • godz. 8.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 5 zł - Konkurs: Dzieciaki 11+ cz. II (71’)
 • godz. 11 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 5 zł - Konkurs: Młodzi cz. II (75’)
 • godz. 12 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł - Podlaskie Śniadanie Filmowe (72’), 16+
 • godz. 15.30 Uniwersyteckie Centrum Kultury / UwB, ul. Ciołkowskiego 1N - Pokaz 233 °C_cenzura w kinie + panel dyskusyjny (130’), 16+
 • godz. 17 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Fabuła.pl (124’), 16+
 • godz. 17 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Masterclass + Q&A Marcin Łuczaj / New Europe Film Sales: Short films jungle
 • godz. 18 Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7 - Pokaz Już nigdy nie będzie tak samo – filmy z Ukrainy Zachodniej (78’), 16+
 • godz. 18.30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Okno na Wschód cz. I (102’), 16+
 • godz. 20.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Dokument.pl cz. II (79’), 16+
 • godz. 21 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Cały ten Świat cz. I (102’), 16+
 • godz. 22.30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilety: 30 zł / 40 zł - Koncert ŻUBROFFKA fiesta tropical: Luca Durán (CO), Dj Raff (CL), Tiraya (VE)

9 grudnia (sobota)

 • godz. 9.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Dzieciaki 7+ cz. I (58’)
 • godz. 11.30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Młodzi cz. I (76’)
 • godz. 11.45 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Dzieciaki 11+ cz. I (55’)
 • godz. 12.30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł - Francuskie Śniadanie Filmowe (78’), 16+
 • godz. 13.30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Młodzi cz. II (75’)
 • godz. 14 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Okno na Wschód cz. I (102’), 16+
 • godz. 15.45 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Dokument.pl cz. II (79’), 16+
 • godz. 16.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Cały ten Świat cz. III (97’), 16+
 • godz. 18 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Okno na Wschód cz. II (114’), 16+
 • godz. 19 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Animacja.pl (100’), 16+
 • godz. 20.45 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 - Konkurs Cały ten Świat cz. II (104’), 16+
 • godz. 21.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Dokument.pl cz. I (83’), 16+
 • godz. 23 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilety: 30 zł / 40 zł - Koncert ŻUBROFFKA goes TECHNO: Olivia Mendez (FR/DE) / Dasha Atom (UA) / Dtekk (PL) / Cranz (PL)

10 grudnia (niedziela)

 • godz. 10.15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs Dzieciaki 7+ cz. II (64’)
 • godz. 11.30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł - Niemieckie Śniadanie Filmowe (85’), 16+
 • godz. 12.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Konkurs: Dzieciaki 11+ cz. II (71’)
 • godz. 13 Plaża Miejska Dojlidy, ul. Plażowa 1 - Pokaz Żubry morsują – morsy oglądają, czyli kop pozytywnej energii i dopaminy z Shcha 7 sec Animated Film Festival (60’)
 • godz. 15.15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Pokaz Filmy członków Jury + Q&A cz. I (36’), 16+
 • godz. 16.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Pokaz Filmy członków Jury + Q&A cz. II (85’), 16+
 • godz. 20 Kino Forum, ul. Legionowa 5 - Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów, 16+

PODLASIE
7 grudnia

 • godz. 18 Sokółka / Sokólski Ośrodek Kultury, Plac Kościuszki 24 - Pokaz Wszystkie kolory jesieni życia (79’), 16+
 • godz. 18 Łomża / Galeria pod Arkadami, Stary Rynek - Pokaz Francja teraz! (78’), 16+
 • godz. 18 Wasilków / Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, ul. Żurawia 13 - Pokaz Już nigdy nie będzie tak samo – filmy z Ukrainy Zachodniej (78’), 16+
 • godz. 18.30 Augustów / Sala widowiskowa MDK, Rynek Zygmunta Augusta 9 - Pokaz Nie(mcy) taki diabeł straszny, jak go malują (85’), 16+

8 grudnia

 • godz. 17 Bielsk Podlaski / Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 2 - Pokaz Kobieta. Opowieści z Europy Środkowej i Wschodniej (83’), 16+

Na wszystkie filmowe pokazy (z wyjątkiem otwarcia festiwalu, konkursów Midnight Shorts, Music Video, wybranych Kids i Youth, koncertów i śniadań filmowych) – wstęp wolny! Q&A po seansach! Napisy w języku polskim! Bilety w kasach kina Forum (ul. Legionowa 5) i Centrum im. L. Zamenhofa (ul. Warszawska 19) oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl
Festiwal zrealizowany z dotacji miasta Białegostoku. Organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury - DKF „GAG”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny