Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żubroffka już niebawem. Będzie można zobaczyć filmy krótkometrażowe z całego świata w różnych kategoriach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury rokrocznie dbają o wysoki poziom festiwalu Żubroffka
Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury rokrocznie dbają o wysoki poziom festiwalu Żubroffka Wojciech Wojtkielewicz
Zbliża się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-10 grudnia w Białostockim Ośrodku Kultury. Festiwalowi selekcjonerzy obejrzeli i przeanalizowali niemal 1300 zgłoszonych tytułów z całego świata, by wyłonić spośród nich 140 filmów, które powalczą o nagrody.

- DNA naszego festiwalu przez minione lata nie zmieniło się – robimy wszystko, aby być imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność i różnorodność, miejscem spotkań twórców szczerych, z poczuciem humoru oraz troszczących się o naturę i naszą planetę - mówi Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury. - Czasami jednak zastanawiamy się, czy to wystarcza. W 2023 roku, w świecie, który nie próbuje nawet na chwilę zwolnić ani się uspokoić, chcemy dowieść i przekonać Was, że „small things matter”! Wierzymy bowiem, że – mimo wszystko – małymi kroczkami można zmienić świat.

Projekt graficzny tegorocznej edycji festiwalu

Do stworzenia czołówki oraz głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu organizatorzy zaprosili Natę Metlukh, zaś identyfikację wizualną w oparciu o jej koncepcję przygotowała graficzka Izabela Sroka.

- Nata Metlukh to urodzona w Ukrainie, a dziś mieszkająca i tworząca w Kalifornii animatorka, absolwentka m.in. Szkoły Filmowej w Vancouver w Kanadzie oraz Estońskiej Akademii Sztuk, gdzie studiowała pod kierunkiem Priita Pärna - dodaje Rant. - Nata wykorzystuje technikę animacji cyfrowej, by tworzyć angażujące wizualnie, oparte na charakterystycznych postaciach prace. Historie, które opowiada, opierają się na koncepcjach absurdu i defamiliaryzacji, pokazują też inne, świeże spojrzenie na elementy codzienności, co doceniono na najważniejszych międzynarodowych festiwalach animacji filmowej.

Filmy z całego świata

Festiwalowi selekcjonerzy obejrzeli i przeanalizowali niemal 1300 zgłoszonych tytułów z całego świata. Na tegoroczną edycję nadesłano filmy m.in. z Meksyku, Kirgistanu, Tajwanu, Jordanii, Armenii, Singapuru, Kamerunu, Kolumbii, Palestyny, Bośni i Hercegowiny, Libanu, Sri Lanki, Izraela, Czarnogóry, Kataru, Finlandii, Nowej Zelandii, Mikronezji, Kostaryki, Hong Kongu, Egiptu, Republiki Południowej Afryki). To właśnie z tych propozycji wybrano 140 filmów, które powalczą o nagrody w różnych kategoriach.

Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich

  • Fabuła.pl,
  • Animacja.pl,
  • Dokument.pl;

międzynarodowych

  • Okno na Wschód,
  • Cały ten Świat;

i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców

  • Kids,
  • Youth,
  • Music video,
  • Na skraju
  • Midnight shorts.

Podczas festiwalu zostaną także przyznane nagrody specjalne za najlepszą Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia i Muzykę. Swoje nagrody przyzna jury polskich i zagranicznych dziennikarzy, a także Młode Jury reprezentujące głos uczniów i studentów. Ponadto festiwalowa widownia wybierze film, który otrzyma Dzikiego Żubra, czyli Nagrodę Publiczności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny