Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl taneczny w BTL i świąteczna opowieść w MDK. Zobaczcie na jakie teatralne wydarzenia warto zwrócić uwagę i na co się wybrać

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
28 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek coś dla wszystkich miłośników tańca. O godz. 17.30 rozpocznie się tam spektakl dyptyk o zdrowiu "Nowa biologia" i "C.U.D. fm"
28 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek coś dla wszystkich miłośników tańca. O godz. 17.30 rozpocznie się tam spektakl dyptyk o zdrowiu "Nowa biologia" i "C.U.D. fm" Urszula Śleszyńska
Czwartek, 28 grudnia zapowiada się wyjątkowo teatralnie. Czekają na nas spektakle taneczne i opowieść bardzo świąteczna przygotowana przez młodych artystów z Białorusi. Warto wybrać się do Białostockiego Teatru Lalek i Młodzieżowego Domu Kultury i zobaczyć co w teatrze piszczy i co przygotowali dla nas artyści.

Bardzo taneczne wydarzenie w Białostockim Teatrze Lalek

Już w czwartek, 28 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek coś dla wszystkich miłośników tańca. O godz. 17.30 rozpocznie się tam spektakl dyptyk o zdrowiu "Nowa biologia" i "C.U.D. fm". Wejście jest bezpłatne, ale obowiązują wejściówki, które można nabyć jedynie drogą internetową na platformie evently.pl

Traktujemy o zdrowiu - mówi Julia Dondziło, choreografka. - To są moje osobiste poszukiwania. Zapytuję, dlaczego następuje taka degradacja zdrowia współczesnego człowieka i patrzę na ten punkt trochę inaczej, filozoficznie.

"Nowa biologia" i "C.U.D. fm" to taneczne słuchowisko traktujące o zdrowiu, trochę z innej perspektywy. Dyptyk dający szersze patrzenie na kondycję człowieka. Dyptyk, który zaprasza do refleksji. Dyptyk, który porusza. Dyptyk, który daje nadzieję. Komórka nowotworowa wcale nie jest taka nowa, a swoim istnieniu czuje się skrajnie odseparowana. Gra w pojedynkę... Trwa rozgrywka, rozgrywka o zdrowie człowieka. Kim jest człowiek? Może się nam wydawać, że to filozoficzne, najstarsze pytanie świata pojawia się zupełnie znikąd i że zupełnie nie ma związku ze zdrowiem. A co jeśli jednak ma?

Koncepcją, scenariuszem i reżyserią spektaklu zajęła się Julia Dondziło. Ona też, wraz z tancerzami, zadbała o choreografię. Muzykę zaś stworzył Franciszek Jackowski.
Na scenie wystąpią tancerze:

  • Antonina Maria Dąbrowska,
  • Mateusz Dawidziuk,
  • Julia Dondziło,
  • Franciszek Jackowski,
  • Jarosław Piętka,
  • Szymon Tur

Interpretacją tekstu zajmie się Magdalena Kiszko – Dojlidko, a muzykę na żywo wykona Franciszek Jackowski. Po prezentacji odbędzie się rozmowa z artystami.

Produkcja spektakli odbyła się w ramach:

  • Stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego przyznanego Julii Dondziło na rok 2023.
  • Programu „Przestrzenie Sztuki 2023” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Wydarzenie powstało we wsparciu Białostockiego Teatru Lalek w Białymstoku w ramach programu „Fundusz Współpracy” .

A w MDK czeka nas spektakl w wykonaniu dzieci z Białorusi

Tego samego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku (ul. Warszawska 79A) o godz. 18 rozpocznie się premiera spektaklu „Droga do Betlejem”. Wykonawcami będą dzieci z Białorusi, które debiutują na polskiej scenie teatralnej i zapraszają na świąteczne przedstawienie.

Po wyborach 2020 roku na Białorusi bardzo wiele dzieci wraz z rodzicami zostało zmuszanych do opuszczenia kraju. Wygnały je stamtąd prześladowania i represje władz białoruskich. Drugi dom emigranci polityczni znaleźli w Polsce, miedzy innymi w Białymstoku. Z pomocą Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i prowadzonego przez Oddział Centrum Pomocy Humanitarnej "SOS-Białoruś", w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotowany został właśnie ów spektakl - "Droga do Betlejem".

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny