MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont białostockiego Teatru Dramatycznego ma się zakończyć w 2026 roku. Dotychczas udało się wykonać 30 procent prac. Zobacz zdjęcia

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Prace remontowe w teatrze mają potrwać jeszcze dwa lata
Prace remontowe w teatrze mają potrwać jeszcze dwa lata Wojciech Wojtkielewicz
Trwa remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Do tej pory udało się go wykonać w 30 procentach, a zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2026 rok. We wtorek (26.03) w remontowanym budynku odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. dyrekcji teatru i marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

Jeśli chodzi o zabytkową część budynku, to obecnie jej remont jest wstrzymany. Wszystko w związku ze zmianą firmy projektowej i wybór nadzoru inwestorskiego. A to dlatego, że znaleziono błędy w pierwotnym projekcie. W wykonanych do tej pory, około 30 procentach prac, znalazła się m.in.:

  • naprawa konstrukcji i wymiana okien w bocznych klatkach schodowych
  • oraz wylewka na dużej scenie i widowni.

Kwestia konstrukcji balkonu, który znajduje się na widowni jest problematyczna, nie wiadomo czy będzie mógł pozostać. To jeśli chodzi o część zabytkową budynku. Z kolei w części administracyjnej teatru (która zabytkiem nie jest) - prace są już w końcowej fazie.

W związku z tym, że trzeba było stworzyć nowe projekty, których koszt przekraczał kwoty przetargowe, byliśmy zmuszeni do ogłoszenia przetargu zarówno na projektanta, jak i na nadzór inwestorski - zapewnił Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Umowa z nadzorem inwestorskim jest już podpisana.

Dyrektor dodał, że ma nadzieję, że wkrótce podpisana zostanie umowa z projektantem, a wszystkie procedury przetargowe niebawem się zakończą i w ciągu kilku miesięcy będzie można wznowić i przyspieszyć dalszą część remontu i prac jeśli chodzi o zabytkową część budynku.

To skomplikowana inwestycja, ale Teatr Dramatyczny ma być wizytówką województwa

Od początku wiedzieliśmy, że ta inwestycja jest skomplikowana - dodał marszałek Artur Kosicki. - Zarząd województwa podlaskiego podjął się tego projektu, bo Teatr Dramatyczny jest wizytówką naszego województwa (...) Wiedzieliśmy, że projekt jest skomplikowany, że kryje w sobie dużo tajemnic, że jest bardzo dużo elementów zabytkowych, które zostały odkryte w tym budynku. Chcemy tę inwestycję doprowadzić do końca, środki są zabezpieczone, czekamy na uzupełniające postępowanie, tak, żeby było można dowiedzieć się co jeszcze należy zrobić, zmienić, by można było powrócić do robót.

Marszałek Kosicki dodał, że zarząd jest w sporze z autorką poprzedniej dokumentacji projektowej. Jak sytuacja się wyjaśni - okaże się zapewne w najbliższych tygodniach czy miesiącach. O remoncie wypowiedział się również rzecznik głównego wykonawcy prac remontowych.

W ścianach odkryto elementy, które okazało się, że nie spełniają norm przeciwpożarowych i elementy, których nie było w projekcie związane ze ścianami, ze stropem, z wodami gruntowymi - wyliczał Michał Wrzosek, rzecznik prasowy głównego wykonawcy firmy Budimex S.A. - To wpłynęło na to, że nie mogliśmy zrealizować wszystkich prac zgodnie z pierwotnym projektem budowlanym. Ale jesteśmy odpowiedzialnym wykonawcą, czekamy na zmiany w zakresie projektu budowlanego i wtedy zgodnie z przepisami, zgodnie z prawem budowlanym będziemy mogli te prace dalej realizować.

Dodał, że największe wyzwanie wiąże się z wykonaniem stropu, gdyż wymaga on dodatkowych prac, a także przebudowa ścian, które trzeba będzie wzmocnić, jak również wymienić część materiałów, gdyż nie spełniają współczesnych norm przeciwpożarowych. Zapewnił, że wykonanie wszystkich prac w ciągu dwóch lat jest jak najbardziej możliwe.

Cały kontrakt, podpisany przez nas zakładał zrealizowanie wszystkich prac w 18 miesięcy - podsumował Wrzosek. - Biorąc pod uwagę, że mamy wykonane ponad 30 procent zakresu to okres 24 miesięcy jest bezpieczny.

Modernizacja Teatru Dramatycznego rozpoczęła się w 2021 r. Finansowana jest ze środków skarbu państwa i budżetu województwa. Łącznie jej koszt to ponad 85 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny