MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 64 mln zł z funduszy europejskich na wsparcie małych i średnich firm z Podlaskiego

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Ponad 64 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych otrzymał projekt województwa podlaskiego o nazwie Podlaski Przemysł 4.0. Będzie go realizował Polski Klaster Budowlany. Poinformowali o tym w piątek (5.05) podczas konferencji marszałek województwa i prezes klastra.

Podlaski Przemysł 4.0 to projekt o wartości 96,5 mln zł - przy dofinansowaniu z funduszy europejskich, które sięga 64,5 mln zł. Podlaski Przemysł 4.0 ma być realizowany w latach 2024-2027.

Jak mówił marszałek Kosicki, podczas przygotowywania programu Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 odbyły się konsultacje, w których uczestniczyli też przedsiębiorcy.

Czytaj również:

- Pojawiły się wtedy pomysły, które zdaniem przedsiębiorców, powinny być realizowane jako projekty strategiczne. Zostało to uwzględnione i w programie FEdP znalazły się trzy projekty strategiczne: Podlaski Przemysł 4.0, Projekt Infotech i Smart Education 4.0, które mają rozwijać trzy różne branże w Podlaskiem - tłumaczył marszałek województwa Artur Kosicki.

Dodał, że zarząd województwa podjął 4 kwietnia uchwałę o realizacji projektu Podlaski Przemysł 4.0. Jego koordynatorem został Polski Klaster Budowlany (największy w kraju tzw. klaster kluczowy), a konkretnie spółka celowa - Polski Klaster Budowlany Prosta SA.

Według marszałka, dzięki projektowi, w nowoczesnej hali produkcyjnej przy ul. Andersa w Białymstoku powstanie 100 dobrze płatnych miejsc pracy. Będzie też centrum obsługi małych i średnich firm (MŚP), które wesprze 120 podlaskich MŚP.

- Będziemy realizowali projekt, który daje podlaskim przedsiębiorcom dostęp do nowoczesnej infrastruktury, innowacyjnych urządzeń i technologii. Podlaskie firmy mają wspaniałe produkty, dobre patenty, ale czasami trudno je zrealizować. Ten projekt umożliwi wszystkim MŚP pójście krok dalej, żebyśmy nie musieli dobrych pomysłów oddawać, sprzedawać czy wchodzić w spółki. Teraz będziemy mogli je realizować sami – oświadczył prezes Polskiego Klastra Budowlanego Tomasz Kozłowski.

Jak zapewniła wiceprezes PKB Anna Moskwa, projekt pozwoli przedsiębiorcom korzystać z doradztwa technologicznego, narzędzi cyfrowych i usług marketingowych, które będą wspierały m.in. eksport i współpracę B+R.

Czytaj również:

Planowane działania zmierzające do realizacji projekty Podlaski Przemysł 4.0 to:

  • realizacja inwestycji budowalnej wraz z zakupem prawa dzierżawy wieczystej gruntu i niezbędnymi pracami projektowymi,
  • zakup wyposażenia, maszyn i urządzeń oraz rozwiązań IT niezbędnych do wdrożenia sytemu współdzielenia zasobów,
  • zaprojektowanie i budowa inteligentnego systemu OZE wraz z magazynami energii i instalacją, na potrzeby zapewnienia zielonej energii niezbędnej do funkcjonowania firm,
  • centrum obsługi MŚP – kompleksowa oferta usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia gospodarki 4.0 w podlaskich MSP. Wsparciem objętych zostanie minimum 120 firm z Podlaskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny