Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Polskim Klastrem Budowlanym. Powstanie nowy kierunek studiów i Polskie Centrum BIM

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wizualizacja Polskiego Centrum BIM
Politechnika Białostocka rozwija współpracę z Polskim Klastrem Budowlanym. Z pomocą nowego kierunku studiów magisterskich chcą wykształcić managerów specjalistów, którzy wprowadzą cyfryzację do polskich przedsiębiorstw budowlanych.

We wtorek (7 września) Politechnika Białostocka oraz Polski Klaster Budowlany zawarły porozumienie o współpracy. Strony zadeklarowały realizację wspólnych przedsięwzięć naukowych, badawczych i dydaktycznych. Polski Klaster Budowlany objął też patronat nad nowym kierunkiem studiów drugiego stopnia, który został utworzony na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB. To „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku”

- Na naszym nowym kierunku będziemy kształcić managerów. Ofertę kierujemy przede wszystkim do absolwentów studiów inżynierskich: budownictwa, architektury, inżynieria środowiska oraz kierunków pokrewnych – wyjaśnia dr inż. Małgorzata Lelusz, prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Budownictwa i Nauko o Środowisku PB.

Aktualnym wyzwaniem polskiej branży budowlanej jest jej cyfryzacja, a konkretnie wprowadzenie technologii BIM - Building Information Modeling. Na całym świecie praca w tym systemie uznawana jest za standard. W Polsce to wciąż nowinka technologiczna.

- Obecnie projektuje się i realizuje obiekty z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Nadzoruje budowę przy pomocy dronów, siedząc kilkaset lub kilka tysięcy metrów dalej. Właśnie tego typu managerów specjalistów, będziemy wspólnie z Polskim Klastrem Budowlanym szkolić. Nasi studenci będą mieli możliwość odbywania praktyk i zobaczenia w rzeczywistości, jak wygląda praca w technologii BIM na modelowym budynku Polskiego Centrum BIM w Białymstoku – doje dr inż. Małgorzata Lelusz.

Według Tomasza Kozłowskiego, koordynatora Polskiego Klastra Budowlanego Krajowego Klastra Kluczowego, firmy budowlane czekają na nowy sposób myślenia w budownictwie i przygotowują się do jego wdrożenia.

- Działania Polskiego Klastra Budowlanego i Politechniki Białostockiej mogą te firmy wynieść na wyższy poziom. Dzięki naszym wspólnym działaniom możemy doprowadzić do przewagi konkurencyjnej, która zaowocuje na wiele lat – przyzanaje Tomasz Kozłowski.

Okazuje się, że Polski Klaster Budowlany w stolicy województwa podlaskiego, przy ul. Pułkowej chce stworzyć Polskie Centrum BIM. Ma być to budynek demonstracyjny, który będzie kolebką wszystkich działań, mających na celu wdrożenie BIM-u w Polsce.

- Od samego początku będzie zaplanowany, zaprojektowany, jak również zarządzany z wykorzystaniem technologii BIM. Dodatkowo w ramach projektu planujemy stworzenie warunków do pracy dla naszych film. Tworzymy stanowiska pracy, zatrudniamy też kadrę, która ma aktywnie wspierać przedsiębiorstwa we wdrażaniu tej technologii w swojej działalności – mówi Anna Moskwa, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Budowlanego Krajowego Klastra Kluczowego.

Moskwa podkreśla też, że na rynku pracy brakuje wykształconych specjalistów. Dlatego cieszy ją uruchomienie studiów BIM na Politechnice Białostockiej.

- Nie wyobrażamy sobie realizacji tego typu działania bez wsparcia wiodącej uczelni technicznej naszego regionu. My, jako Klaster, udostępniamy w ramach współpracy możliwość praktycznej nauki na modelu cyfrowym, który zostanie stworzony w wyniku realizacji naszej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że osoby które będą aktywnie z nami współpracować, studenci, którzy dzisiaj podejmą naukę na nowym, wspólnie tworzonym kierunku, będą mieli możliwość znalezienia dobrej i dobrze płatnej pracy, nie tylko w naszych przedsiębiorstwach regionalnych, ale tak naprawdę na całym świecie – przyznaje.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Polskim Klastrem Budowlanym Krajowym Klastrem Kluczowym a Politechniką Białostocką zostało zawarte na czas nieokreślony. Rekrutacja kandydatów na studia na kierunku „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku” już trwa.

Zobacz też:

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie