Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łupaszka trafił na banery na wieżowcach w Białymstoku. Marszałek województwa i IPN mają wspólną akcję. Już wzbudza emocje

(mg)
Baner z podobizną mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki pojawił się już przy ul. Kopernika
Baner z podobizną mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki pojawił się już przy ul. Kopernika Wojciech Wojtkielewicz
Na dwóch wieżowcach w Białymstoku zawisły banery z podobizną Łupaszki. To wspólna akcja IPN i marszałka województwa podlaskiego, która ma upamiętnić majora Szendzielarza. Jednak już pojawiły się olbrzymie emocje. - Łupaszka ciągle dzieli ludzi- uważa Stefan Nikiciuk białostocki radny z Forum Mniejszości Podlasia.

Olbrzymi billboard z podobizną majora Zygmunta Szendzielarza pojawił się już na wieżowcu przy ul. Kopernika. Podobny będzie przy ul. Branickiego. Na czwartek zaplanowane zostało oficjalne odsłonięcie billboardów.

- Co związane jest z przypadającą 8 lutego 69. rocznicą zamordowania przez komunistów tego legendarnego dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK. Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego - informuje Magdalena Dzienis przedstawicielka IPN.

Major Zygmunt Szendzielarz był polskim bohaterem. Zasługuje na szacunek. Każdy obywatel RP powinien oddać mu odpowiedni hołd i powinien uczcić jego pamięć - mówi Przemysław Klimek, prezes Podlaskiego Instytutu Rzeczpospolitej Suwerennej (z prawej).

Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej: Jeśli nie będz...

Łupaszka na billboardach w Białymstoku wzbudza jednak wielkie emocje, a ludzie są mocno podzieleni.

- Major Łupaszko zasługuje na takie upamiętnienie. Walczył o wolną Polskę. Może dla niektórych jest to postać kontrowersyjna, ale dla mnie to bohater - mówi Stanisław Jasiewicz, którego spotkaliśmy przed billboardem przy ul. Kopernika.

- Absolutnie nie powinno się czcić tak kontrowersyjnych bohaterów jak Łupaszka i to w takim regionie jak Podlasie. To zwykłe dzielenie ludzi - mówi z kolei Adam Górski, mieszkaniec Nowego Miasta.

Czytaj też: Patron, który dzieli. Łupaszka straci ulicę w Białymstoku?

Mjr Zygmunt Szendzielarz był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady AK. Od wiosny 1945 r. dowodził Brygadą na Białostocczyźnie, a od 1946 r. na Pomorzu. W 1948 roku został aresztowany, a dwa lata później skazany na 18-krotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Obrońcy "Łupaszki" przynieśli m.in. jego portret

Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Choć Łupaszka miał na swoim koncie wiele sukcesów wojskowych, to wielu wypomina mu zbrodnie popełnione przez jego podkomendnych na ludności cywilnej, głównie prawosławnej. Wymienia się tu pacyfikację litewskiej wsi Dubinka, czy spalenie wsi Potoka - koło Michałowa. Pożar spowodował śmierć trójki małych dzieci.

- Ciągle żyją ludzie, którzy pamiętają spalenie Potoki - mówi białostocki radny Stefan Nikiciuk z Forum Mniejszości Podlasia. Przyznaje, że akcja IPN i marszałka osobiście jest dla niego bardzo bolesna.

Młodzież Wszechpolska i klub Gazety Polskiej zapowiadają obronę ulicy Łupaszki. To odpowiedź na akcję posła Truskolaskiego (zdjęcia)

Prawicowe organizacje zapowiadają obronę ulicy Łupaszki

Młodzież Wszechpolska i klub Gazety Polskiej zapowiadają obr...

- Taka akcja to podcinanie gałęzi partii rządzącej. Według mnie każdy rozumny prawosławny mieszkaniec Podlasia nie odda głosu na kandydata PiS - uważa Stefan Nikiciuk.

W podobnym tonie wypowiada się wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk, także z Forum Mniejszości Podlasia.

- Odbieram tę akcję jako działanie polityczne. Widząc nastroje wśród prawosławnych mieszkańców Podlasia, to niemal jestem pewien, że w najbliższych wyborach prezydent Andrzej Duda ich głosów raczej nie dostanie. Zastanawiam się, czy o tych działaniach wie prezes Jarosław Kaczyński - podkreśla Adam Musiuk.

- Zbliża się rocznica śmierci majora Łupaszki, a 1 marca będziemy obchodzić państwowe święto - dzień żołnierzy wyklętych. W tej sposób marszałek postanowił uczcić te ważne wydarzenia - mówi Izabela Smaczna - Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego, pytana o akcję billboardową. - Jeżeli chodzi o ocenę działań majora Łupaszki, to zdaniem wielu historyków, był on jednym z najwybitniejszych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, walczącego z niemieckim i sowieckim okupantem. A głównym celem jego działań była walka o wolną i niepodległą Polskę - dodaje Izabela Smaczna – Jórczykowska.

Ul. Łupaszki w Białymstoku. O być czy nie być zadecydują sądy. A kontrowersyjna nazwa wciąż pozostaje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny