Patron, który dzieli. Łupaszka straci ulicę w Białymstoku?

Marta Gawina
Marta Gawina
Na ul. Łupaszki w Białymstoku co jakiś czas pojawiają się napisy dotyczące patrona. Ostatnie namalowano w ubiegłym tygodniu Internauta
Takie przynajmniej sygnały płyną z klubu Koalicji Obywatelskiej, która ma w radzie miejskiej większość. Czy majora Łupaszkę zastąpi Podlaska? Zmiana nazwy ulicy na Skorupach też może podzielić białostoczan.

1 marca na ulicy majora Zygmunt Szendzielarza Łupaszki znów pojawiły się napisy: Łupaszka żołnierz przeklęty, ulica zbrodniarza, narodowy dzień żołnierzy przeklętych. Tablica z nazwą patrona została oblana czerwoną farbą. Nieprzypadkowo. W piątek obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z nich był właśnie Łupaszka. Napisy na jego ulicy na osiedlu Skorupy pojawiają się co kilka tygodni.

Zobacz też: Znów napisy na osiedlu Skorupy. Ktoś napisał: Łupaszka - żołnierz przeklęty, ulica zbrodniarza [ZDJĘCIA]

- Takie incydenty będą się pewnie powtarzać, dopóki nazwa ulicy nie zostanie zmieniona - uważa Stefan Nikiciuk, radny Forum Mniejszości Podlasia z Koalicji Obywatelskiej.
Łupaszka zyskał ulicę na Skorupach w poprzedniej kadencji. Tak wtedy zdecydowali radni PiS, którzy mieli w radzie większość. Mjr Szendzielarz był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady AK. Choć miał na swoim koncie wiele sukcesów wojskowych to wielu wypomina mu zbrodnie popełnione przez podkomendnych Łupaszki na ludności cywilnej, głównie prawosławnej.

Czytaj też: Postument Łupaszki na świętego nigdy? Radni PiS oburzeni [ZDJĘCIA]

- Skorupy to dzielnica, której mieszkańcy w dużej mierze pochodzą z gminy Michałowo. Żołnierze Łupaszki spalili wieś Potoki. Zginęły wtedy również dzieci. Ludzie to pamiętają. I w jakiś sposób wyrażają swoje niezadowolenie - dodaje Stefan Nikiciuk.
Teraz Koalicja Obywatelska, do której należy, ma w radzie miasta większość. Może więc zmienić patrona.

- W tej kadencji nazwa ulicy na pewno zostanie zmieniona. Obiecaliśmy to wyborcom w czasie kampanii - mówi Joanna Misiuk, radna miejska KO. Dodaje, że w tej chwili przygotowywany jest projekt uchwały. Raczej cała Koalicja Obywatelska powinna ją poprzeć. - Głos środowiska prawosławnego w tej sprawie jest bardzo ważny. Ja również uważam, że nazwa tej ulicy powinna zostać zmieniona. W historii Łupaszki znajdziemy oczywiście dobre momenty, ale są też niechlubne karty - podkreśla Łukasz Prokorym, radny KO i szef rady miasta.

Kiedy zmiana ulicy pojawi się w porządku obrad? Na razie nie wiadomo. Koncepcje są dwie: albo trzeba to zrobić szybko albo dopiero po wyborach. - W niektórych środowiskach Łupaszka jest wielkim bohaterem. Zmiana patrona może wywołać niepotrzebne emocje - mówi nam jeden z radnych KO.
Jeżeli nazwa zostanie zmieniona to na jaką?

- Chcemy wrócić do ul. Podlaskiej. To nazwa uniwersalna, przez wszystkich akceptowalna w naszym wielokulturowym mieście, pasująca do pozostałych ulic na osiedlu - dodaje radna Joanna Misiuk. Zmiany patrona pewnie nie poprze większość radnych PiS.

- Historia żołnierzy niezłomnych jest historią trudną, bardziej wymagającą rzeczowej dyskusji z udziałem historyków, świadków zdarzeń. Napisy nieznanych sprawców nie są sposobem na dyskusję i nie popieram takich metod. Mieszkańcy powinni mieć bezpośredni wpływ na nazwę ulicy - uważa Konrad Zieleniecki, radny miejski PiS. Dodaje, że w poprzedniej kadencji głosował za ul. Łupaszki w Białymstoku. Teraz postąpiłby tak samo.
- Głupotą było nazywanie ulicy tak kontrowersyjną postacią. Przecież jest tylu Niezłomnych, którzy nie mają na rękach krwi dzieci i kobiet, że można było kogoś wybrać - skomentował zamieszanie z nazwą ulicy jeden z internautów.

Łupaszka patronem ulicy, Bury na pamiątkowej tablicy. Obydwaj ciągle dzielą Podlasian

Napisy na osiedlu Skorupy w Białymstoku: "Łupaszko morderca"...

Wideo

Komentarze 129

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek
W dniu 19.03.2019 o 19:56, gość napisał:

Jakiś patron to powinien trafić w takiego co popiera takiego patrona.

 

Kolejny piewca miłości i pokoju, nawołujący do strzelania do myślących inaczej niż on.

g
gość

Jakiś patron to powinien trafić w takiego co popiera takiego patrona.

G
Gość
Żałosny ten "patron". Ta okolica ma szczęście do takich "patronów", kiedyś był Stąpor. Jakoś tak mu było.
G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 13:06, Gość napisał:

To wiekszosc mieszkancow tej ulicy chce zmiany jej nazwy?Jezeli nie, to obywatelu Truskolaski pilnuj swego ogrodka.


celnie i w punkt
b
bora
W dniu 17.03.2019 o 14:52, Gość napisał:

Akcję Burza też zorganizowali rosyjskojęzyczni chazarzy? Czy może "londyńczycy" o korzeniach tylko chrześcijańskich?

ble, ble, ble ....zapisz się do podtawówki po naukę historii

G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 13:49, Gość napisał:

Potem mili "rosyjskojęzyczni" chazarzy zaprosili dowództwo AK na "imprezę".Imprezę otoczyli chazarzy z NKWD/Smiersz a potem wszelki słuch o nich zaginął jak w Katyniu 1940r.

 

Akcję Burza też zorganizowali rosyjskojęzyczni chazarzy? Czy może "londyńczycy" o korzeniach tylko chrześcijańskich?

G
Gość

To zwyczajna "chamówa" w wykonaniu pana posła. Nowoczesna rozpadła się, to więc szuka elektoratu. Tatuś, czyli pan prezydent Białegostoku, wskazał elektorat do zagospodarowania, czyli tzw. mniejszość (ten numer zna, bo już kolejny raz został wybrany prezydentem dzięki ich głosom, co szczególnie można było zauważyć podczas ostatnich wyborów). Teraz będzie mienił się obrońcą rzekomo uciśnionej mniejszości. Zaczęła się wyborna symbioza. Oficjalnie przedstawiciele mniejszości siedzą cicho, antypolskie posunięcia wykonuje ich mecenas, więc odium mącicieli ciszy i zdrajców ich nie dotknie. Jest super! 

G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 12:23, aho napisał:

 Nie stawili się, bo w ogóle nie znaja historii  bohaterów lat 1939- 1956 nalezących do  AK walczacych z okupantami o Ojczyznę  niepodleglą na Wileńszczyżnie i na Podlasiu oraz zwalczających szpiclów i zdrajców Polski.  

 

...AK została rozwiązana w styczniu 1945 roku więc w roku 1956 bohaterskich akowców nie było! Tak, Tak!!!!!  AK walczyła o niepodległą ojczyznę a na Wileńszczyźnie i to nawet wspólnie, ramię w ramię z Czerwoną Armią (operacja Burza) za wyjątkiem burego, który nie walczył...

G
Gość
Nie pozostaje nic innego jak referendum.
W tym roku będą dwa razy wybory to jest okazja.
Niech zadecyduje większość czyli demokracja.
G
Gość
To wiekszosc mieszkancow tej ulicy chce zmiany jej nazwy?
Jezeli nie, to obywatelu Truskolaski pilnuj swego ogrodka.
G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 11:41, Gość napisał:

czyli Truskolaski i Łatyszonek stchórzyli


Tacy to bohaterowie
a
aho

Nie stawili się, bo w ogóle nie znaja historii  bohaterów lat 1939- 1956 nalezących do  AK walczacych z okupantami o Ojczyznę  niepodleglą na Wileńszczyżnie i na Podlasiu oraz zwalczających szpiclów i zdrajców Polski.


 

 

G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 11:50, Gość napisał:

"...Władze Białegostoku chcą zmiany nazwy ul. „Łupaszki”. Środowiska społeczne protestująPrzeciwnicy zmiany nazwy ul. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Białymstoku zapowiadają, że będą protestować przeciwko planom rady miasta. Mówili o tym w sobotę po południu podczas debaty o tej postaci podziemia antykomunistycznego.Opozycjonistka antykomunistyczna, działaczka Klubu Więzionych i Represjonowanych Stanisława Korolkiewicz zapowiedziała podczas spotkania, że jej środowisko będzie protestować przeciwko zmianie nazwy ulicy majora Szendzielarza.Podczas spotkania działacze Klubu „Gazety Polskiej” zbierali również podpisy pod protestem w sprawie planów zmiany nazwy ulicy. W społecznej zbiórce uczestniczy także Młodzież Wszechpolska...."

 

Niech protestują byle nie w taki sposób jak bury "protestował" przeciwko sowieckiej okupacji.

Nazwa ulicy powinna być natychmiast zmieniona na Pradziadka Inki.

G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 11:40, Gość napisał:

czyli Truskolaski i Łatyszonek stchórzyli

 

...bowiem nie stawili się na przesłuchanie przez tow. Krajewskiego, który wydał wyrok uniewinniający burego. Oni myśleli, że uniewinnienie partyzanta burego kończy wyklętość osoby i jego dowódcy. A w beatyfikacji w/w partyzanta z powodów oczywistych brać udziału nie chcą...

A swoją drogą warto przeczytać co napisał towarzysz Kazimierz w swojej grubej książce o Rajsie i o jego buncie w Wilnie wobec rozkazów wyższych dowódców. Cudem nie doszło tam do strzelaniny. Polecam do czytania a wiele się oświetli.

G
Gość
"...
Władze Białegostoku chcą zmiany nazwy ul. „Łupaszki”. Środowiska społeczne protestują
Przeciwnicy zmiany nazwy ul. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Białymstoku zapowiadają, że będą protestować przeciwko planom rady miasta. Mówili o tym w sobotę po południu podczas debaty o tej postaci podziemia antykomunistycznego.
Opozycjonistka antykomunistyczna, działaczka Klubu Więzionych i Represjonowanych Stanisława Korolkiewicz zapowiedziała podczas spotkania, że jej środowisko będzie protestować przeciwko zmianie nazwy ulicy majora Szendzielarza.
Podczas spotkania działacze Klubu „Gazety Polskiej” zbierali również podpisy pod protestem w sprawie planów zmiany nazwy ulicy. W społecznej zbiórce uczestniczy także Młodzież Wszechpolska.
..."
Dodaj ogłoszenie