Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Białostoczanie oddadzą hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego. Zobacz plan wydarzeń

wal
Przedstawiciele organizacji patriotycznych zapraszają białostoczan do udziału w marszu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych
Przedstawiciele organizacji patriotycznych zapraszają białostoczan do udziału w marszu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych Wojciech Wojtkielewicz
Po raz trzynasty ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizuje go porozumienia organizacji patriotycznych, niepodległościowych i wolnościowych. Marsz wyruszy w sobotę 2 marca sprzed kina Ton na Rynku Kościuszki. Poprzedzi go o godz. 16 program historyczny i artystyczny. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz wojskowy przy ul. 11 listopada.

Z kolei dzień wcześniej, 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, białostoczanie w niezwykły sposób upamiętnią Danutę Siedzikównę "Inkę", sanitariuszkę 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK.

W czerwcu 1945 roku została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 roku, została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Pośmiertnie awansowano ją na stopień podporucznika.18-letnią sanitariuszkę zamordowaną przez komunistów.

W piątek o godz. 17 w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny przy ul. Chętnika na Wygodzie podczas uroczystej mszy św. zostanie poświęcona i odsłonięta tablicy "Z sercem dla Inki".

- Zostało ono odlane ze srebrnego złomu zbieranego w czasie zbiórek trwających od października - mówił Andrzej Dąbrowski, prezes Koła Białystok Centrum Klubu Gazety Polskiej.

Pięć godzin wcześniej białostoczanie, w tym władze miejskie, spotkają się przed pomnikiem "Inki" w Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich w Białymstoku. Zostaną złożone kwiaty.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się także w Olmontach. Ich organizatorami jest Stowarzyszenie Olmonty i białostocki oddział IPN. Rozpoczną się w sobotę 2 marca o godz. 12 w miejscu kaźnie w lesie pod Olmontami.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 roku. Jest to święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, ponieważ nie godzili się na powojenny układ polityczny.

Święto to obchodzimy 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 roku stracono dowódcę IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Ostrowski”, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie, zostali zamordowani strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny