Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku. To Henryk Dębowski. Padły też nazwiska kandydatów do sejmiku i rady miasta

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Kandydatem PiS na prezydenta Białegostoku jest Henryk Dębowski
Kandydatem PiS na prezydenta Białegostoku jest Henryk Dębowski Urszula Łobaczewska
W niedzielę (3.03), w samo południe rozpoczęła się regionalna konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. W sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej poznaliśmy kandydatów tej formacji na prezydenta Białegostoku oraz do sejmiku podlaskiego i białostockiej Rady Miejskiej.

Kandydata na prezydenta z ramienia PiS przedstawiał poseł Jacek Sasin. Mówił podczas regionalnej konwencji o tym, jak ważne są to wybory i jak dużo od nich zależy.

Te wybory odbywają się w bardzo wielu miejscach, w miastach, miasteczkach - wymieniał Jacek Sasin, poseł PiS, który przedstawiał ze sceny kandydata formacji na prezydenta Białegostoku. - Wszędzie tam nasi kandydaci będą w tych wyborach walczyli o dobry samorząd. Będą walczyli o to, aby skutecznie realizować nasz program, realizować nasze ideały - ideały Polski zasobnej, Polski bezpiecznej, Polski szybko się rozwijającej, Polski dbającej również o swoją tożsamość, Polski suwerennej. Będą również (...) walczyli o wolność. Tak jak mówił wczoraj na naszej konwencji w Warszawie, konwencji samorządowej, pan prezes Jarosław Kaczyński. Samorządy to jest oaza wolności, to jest to miejsce, gdzie realizowane są podstawowe prawa obywateli.

Henryka Dębowskiego zaprosił na scenę słowami:

Białystok dzisiaj potrzebuje świeżej krwi, potrzebuje świeżego spojrzenia, potrzebuje entuzjazmu, potrzebuje zaangażowania, potrzebuje woli działania, potrzebuje chęci pracy na rzecz swoich mieszkańców - wymieniał Jacek Sasin. - Potrzebuje kogoś, kto jest z jednej strony młody, ma wielką energię, ale z drugiej strony jest człowiekiem doświadczonym (...) Potrzebuję człowieka, który dobrze za Białystok, zna białostoczan, zna ich bolączki, ich oczekiwania i potrzeby. Który jest stąd, tutaj wyrósł zna to miasto, można powiedzieć, od podszewki. Takim człowiekiem jest Henryk Dębowski.

Henryk Dębowski: Białystok stać na więcej

Tym samym Henryk Dębowski stał się trzecim oficjalnie ogłoszonym kandydatem na prezydenta Białegostoku. O urząd prezydenta stara się też obecny prezydent Tadeusz Truskolaski, który urząd sprawuje od czterech kadencji i popierany jest przez Koalicję Obywatelską. Z kolei kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców jest oraz z Rafał Greś.

Chciałbym zaprezentować drużynę, z którą chciałabym zmieniać Białystok tak, żeby Białystok było stać na więcej - zapewnił Henryk Dębowski. - Takie będzie moje hasło kampanii: "Białystok stać na więcej". Z kandydatami do poszczególnych okręgów Rady Miasta Białegostoku będziemy ciężko pracowali, żeby spełnić państwa oczekiwania i żeby wygrać dla was. Bo i ja jestem dla was, żebyśmy mogli zmieniać Białystok, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Dębowski podkreślił, że jest rodowitym białostoczaninem.

Tutaj się urodziłem, tu jest mój dom, tu się wychowałem, znam Białystok od podszewki - zapewniał Henryk Dębowski. - Chciałbym Białystok odpolitycznić. Chciałbym być prezydentem wszystkich białostoczan. Nie chciałbym dzielić Białegostoku na lepszych i gorszych, na tych z Platformy i na tych z PiS. Chciałbym, żeby to było miasto otwarte dla wszystkich, dla ludzi młodych, dla ludzi starszych. Dla ludzi, którzy tutaj widzą swoją perspektywę, przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy mogliby tutaj normalnie funkcjonować. Nie chciałbym, żeby młodzi ludzie wyjeżdżali, a tak się teraz dzieje (...) Ale to można zmienić, przedstawię program dla Białegostoku, który mam nadzieję uda mi się zrealizować z moją mocną drużyną, bo są tutaj naprawdę bardzo dobrzy, konkretni kandydaci na radnych miasta Białegostoku.

Dbanie o bezpieczeństwo i budowa aqua parku

Wśród założeń programu o których wspomniał Dębowski były m.in.:

 • budowa schronów, żeby Białystok był miastem bezpiecznym w kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą
 • budowa strzelnicy i przeszkolenie chętnych białostoczan z nauki strzelania, żeby w razie potrzeby potrafili się obronić
 • zadbanie o to, żeby w Białymstoku była dobra praca z dobrą płacą, tak by nikt nie musiał stąd wyjeżdżać w celach zarobkowych
 • budowa tanich mieszkań na wynajem dla młodych
 • przeorganizowanie komunikacji miejskiej by była tania i funkcjonalna - m.in. bezpłatna komunikacja dla uczniów szkół średnich, wprowadzenie komunikacji nocnej
 • inwestycja w dobrą opiekę senioralną
 • dłużej otwarty i bardziej dostępny urząd - m.in. czynny w 2 soboty w miesiącu, stworzenie punktów obsługi mieszkańców w galeriach handlowych
 • wybudowanie hali widowiskowo-sportowej
 • wybudowanie aqua parku
 • dotacje na sport
 • program nasadzenia drzew i więcej terenów zielonych
 • pomoc działkowcom
 • powstanie lotniska regionalnego w Białymstoku.

Mój urząd będzie otwarty, wszystkie grupy społeczne będą mogły do mnie przyjść, porozmawiać będziemy podejmować decyzje tylko i wyłącznie w oparciu o głębokie konsultacje - zapewnił Dębowski. - To jest tylko część z punktów programowych, który będę chciał realizować. (...) Chciałbym, żeby Białystok był miastem otwartym dla wszystkich, żebyśmy mogli spotykać się, dyskutować, zmieniać tak, żeby był miastem przyjaznym, żeby do nas przyjeżdżali turyści. Żeby zostawali tu młodzi ludzie i żeby byli naprawdę dumni z Białegostoku.

Radni do Rady Miasta są wybierani w 5 okręgach. Henryk Dębowski będzie liderem jednej z list, w okręgu 2. Jeśli chodzi o pozostałych kandydatów startujących z 1 miejsc list są to: Jacek Chańko, Bartosz Stasiak, Katarzyna Siemieniuk i Agnieszka Rzeszewska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny