Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralne plakaty dostrzeżone w Polsce i na świecie. Projekty grafików związanych z Teatrem Dramatycznym są prezentowane na festiwalach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Plakaty robią wrażenie. Na zdjęciu prezentuje je Aneta Peszko z Teatru Dramatycznego
Plakaty robią wrażenie. Na zdjęciu prezentuje je Aneta Peszko z Teatru Dramatycznego Wojciech_wojtkielewicz
W Stanach Zjednoczonych oraz Katowicach zaprezentowane będą teatralne plakaty Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Projekty Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha po raz kolejny biorą udział w prestiżowych festiwalach. To wielkie wyróżnienie dla naszego teatru.

Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach to absolwenci Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z Teatrem Dramatycznym współpracują już od ponad 10 lat. Są laureatami wielu nagród i wyróżnień. Większość graficznych informacji do teatralnych spektakli została stworzona właśnie przez ten duet.

Plakaty Teatru Dramatycznego są prezentowane w Polsce i na świecie

Plakaty do spektakli „Makbet”, „Pani Pylińska i sekret Chopina”, „Dekameron” oraz „Skąpiec” zostaną zaprezentowane na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Stanach Zjednoczonych. Projekty graficzne do przedstawień „Pomoc domowa” oraz „Pani Pylińska i sekret Chopina” na 28. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.

W Stanach, do 26 października prace były prezentowane na Iowa State Univeristy, College of Design, Ames, Iowa. Z kolei do 31 października można je jeszcze oglądać w Downtown Long Beach. W Katowicach plakaty będą prezentowane od 15 grudnia.

– Plakat, a w szczególności plakat teatralny jest naszą ogromną pasją, więc zakwalifikowanie się do tak ważnych przeglądów jest dla nas wielkim wyróżnieniem - mówią Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach. - Jesteśmy zaszczyceni, że nasze prace będą częścią ekspozycji pierwszej, inauguracyjnej edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Stanach Zjednoczonych, na którą wybrano prace z ponad 7000 nadesłanych plakatów z 75 krajów.

Artyści dodają, że z kolei Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach jest najstarszym i największym przeglądem twórczości plakatowej w Polsce i znalezienie się na nim jest czymś wyjątkowym. Wcześniej ich prace były prezentowane m.in. w Chinach, Ekwadorze, Armenii, Boliwii i na Słowacji.

Radość i prestiż dla twórców i teatru

– Bardzo się cieszę, że mamy szanse współpracować z tak znakomitymi twórcami - zapewnia Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego. - Gratuluję naszym grafikom dotychczasowych osiągnięć i trzymam kciuki za ich kolejne sukcesy.

O wyróżnieniu mówi również Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego.

- Cieszymy się bardzo, że prace grafików, z którymi współpracujemy są regularnie doceniane przez ogólnopolskie i międzynarodowe gremia - twierdzi Martyna Zaniewska. - To dla nas zaszczyt, że możemy współpracować z tak utalentowanymi artystami. Każde kolejne docenienie któregoś z naszych teatralnych plakatów to oczywiście radość i prestiż. Współpraca z Agnieszką i Kamilem jest bardzo udana. Są to osoby niezwykle kreatywne, a przy tym bardzo skromne i zawsze pomocne. Proponują nam swoje wizje artystyczne, ale także potrafią słuchać i odpowiadać na przykład na oczekiwania współpracujących z nami reżyserów. Współpraca z nimi to czysta przyjemność.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny