Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Kierunek Wschód. Zobaczcie co przygotowały zaproszone na festiwal teatry. Przed nami jeszcze kilka ciekawych spektakli

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Spektakl "HA*L*T" będzie można zobaczyć w sobotę, 14 października o godz. 18 w kinie Ton (ul. Rynek Kościuszki 2)
Spektakl "HA*L*T" będzie można zobaczyć w sobotę, 14 października o godz. 18 w kinie Ton (ul. Rynek Kościuszki 2) Materiały teatru
Trwa VII edycja festiwalu Kierunek Wschód organizowanego przez Teatr Dramatyczny. Od piątku do niedzieli zobaczymy jeszcze trzy spektakle z Białorusi, Ukrainy i Polski. Wszystko to w różnych punktach Białegostoku. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki.

Kierunek Wschód to przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Wydarzenie realizowane jest z myślą o międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego. Jego celem jest m.in. zacieśnianie współpracy kulturalnej państw z obszaru Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczach.

Tegoroczny festiwal potrwa jeszcze do niedzieli, 15 października. Co nas czeka?

Już w piątek, 13 października o godz. 18 zobaczyć będzie można "Szept" Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi. Spektakl odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N). Przeznaczony jest dla widzów od 14 roku życia.

"Szept" to efekt projektu, który był próbą przyjrzenia się fenomenowi uzdrawiania słowem. Ta tradycja zanika na Białorusi wraz z odejściem ostatnich jej nosicielek. Za pomocą środków scenicznych przedstawienie wysyła nas w podróż do przestrzeni mitu i mieszkających tam ludzi. Spektakl jest wynikiem dziesięcioletnich rozmów i spotkań z mieszkańcami wsi białoruskich fotografa i antropologa Siarhieja Leskiecia, który skrupulatnie notował wszystkie zasłyszane historie. W efekcie współpracy reżysera z autorem książki powstała skoncentrowana narracja sceniczna zatytułowana "Szept".

W sobotę o godz. 18 w kinie Ton (Rynek Kościuszki 2) zobaczyć będzie można spektakl „HA*L*T” Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theater z Ukrainy.

- To jest "Hamlet" przerobiony na dzisiejsze czasy - twierdzi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Także dotyka tematu wojny. Bardzo zachęcam do obejrzenia, bo jest to spektakl wyjątkowy. Ważny jest też ostatni spektakl "Światło w ciemności". To nasza festiwalowa prapremiera.

Teatr Left Bank jest po raz drugi obecny na festiwalu Kierunek Wschód. Część twórców brała także udział w projekcie Kierunek Ukraina, w którym Teatr Dramatyczny we współpracy z ukraińskimi i litewskimi partnerami wyprodukował spektakl "Inwazja" Maliny Prześlugi w reżyserii Tamary Trunovej.

"Ha*l*t" to spektakl, który powstał latem 2022 roku. Wcześniej reżyser, wraz z szesnastoma aktorami i aktorkami rozpoczął próby do spektaklu Hamlet, którego premiera planowana była na kwiecień. Próby przerwała wojna i po niemal rocznej przerwie powstał Ha*l*t. Tamara Trunova, Maryna Smilianets i sześcioro aktorów spektaklu dokumentowało własną optykę i nastrój tego okresu, dając widzom odkrywcze spojrzenie na ludzi sztuki w stanie wojny.

Ostatnim spektaklem będzie rzecz wyjątkowa, która podczas festiwalu ma swoją prapremierę. Będzie to "Światło w ciemności", które zobaczymy 15 października o godz. 18 w UCK (ul. Ciołkowskiego 1N). Przygotowali go Teatr Tutejszy (Białoruś)/Fundacja Tutaka (Polska).

Przedstawienie powstało w oparciu o teksty i biografie twórców, którzy zostali zamordowani lub represjonowani w 1937 roku w Białorusi. W latach trzydziestych radzieckie NKWD przeprowadzało czystki wśród inteligencji białoruskiej. W spektaklu tym najistotniejsza jest poezja, której nie sposób rozstrzelać, która nie poddaje się rozstrzelaniu. Teatr Tutejszy złożony z białoruskich aktorów, którzy opuścili kraj, chce dziś odnajdywać i przenosić poprzez swoją twórczość szczęśliwe chwile.

– „Kierunek Wschód” to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Teatru Dramatycznego - zapewnia Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego. - Cieszymy się, że z roku na rok udaje nam się rozwijać to wydarzenie. Jak zawsze staramy się, żeby było różnorodnie. A prapremiera jest naszą wisienką na torcie.

Projekt dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Patronujemy wydarzeniu.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny