Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Teatr - Lubię to!" w Teatrze Dramatycznym czyli cykl bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli i animatorów kultury

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach piątej edycji projektu „Teatr – Lubię to!”. Opowiedzieli o nim: Dawid Malec, Piotr Półtorak, Martyna Zaniewska, Bernard Bania
Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach piątej edycji projektu „Teatr – Lubię to!”. Opowiedzieli o nim: Dawid Malec, Piotr Półtorak, Martyna Zaniewska, Bernard Bania Urszula Śleszyńska
Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach piątej edycji projektu „Teatr – Lubię to!” - jednego ze sztandarowych działań edukacyjnych Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Organizatorzy zapraszają nauczycieli i animatorów kultury oraz pracowników instytucji kultury. Warsztaty są bezpłatne i zostały dofinansowane w ramach rządowego programu „Edukacja kulturalna 2023”.

Spis treści

We wtorek, 10 października odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję projektu, która potrwa od października do grudnia. Pierwsze ze szkoleń zostały zaplanowane na 21 i 22 października.

"Teatr - Lubię to!" czyli cykl bezpłatnych warsztatów nie tylko dla nauczycieli

– Celem warsztatów, które organizujemy już od kilku lat, jest wspieranie pedagogów w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji oraz innych wydarzeń szkolnych – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl został dofinansowany także z budżetu województwa podlaskiego.

- Warsztaty odbywają się w różnych blokach tematycznych związanych z teatrem - dodaje Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych. - Podczas poprzednich edycji odbyło się już wiele spotkań dotyczących tego, jak przygotowywać spektakle szkolne, jak przygotowywać uczniów do konkursów różnego rodzaju, w tym recytatorskich. W tym roku poruszymy kolejne tematy. Pierwotnie ten program był pomyślany z myślą o nauczycielach. Natomiast dzisiaj otwieramy się i zapraszamy wszystkie osoby, które chcą rozwijać się w obszarze teatru.

Zaniewska dodaje, że zainteresowanie projektem jest rokrocznie duże i jest to doskonała okazja, żeby poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć certyfikat uczestnictwa, który może być przydatny w rozwoju kariery i ścieżki zawodowej.

Praca z nauczycielami osób w spektrum autyzmu

Warsztaty dotyczyć będą różnych kwestii i tematów. Wśród nich znajdą się m.in. te poświęcone pracy z młodzieżą ze szczególnymi potrzebami (np. z osobami w spektrum autyzmu). Poprowadzi je aktor, Dawid Malec, a towarzyszyć mu będzie psycholog Anna Klimek.

- Te warsztaty skierowane są do nauczycieli, którzy będą mieli do czynienia z dziećmi ze specjalnymi potrzebami - mówi Dawid Malec. - Będziemy starali się dopasować pracę teatralną, tak jak ją rozumiemy na co dzień, do potrzeb właśnie tych dzieci i młodzieży. Wszystkie ćwiczenia teatralne jakie znamy, a jakie będziemy chcieli przekazać uczestnikom warsztatu, będziemy starali się dostosować do danej grupy.

Teatr cieni łączący różne teatralne techniki

Jednym ze szkoleń będzie też te z zakresu teatru cieni. Poprowadzą je Bernard Bania i Patryk Ołdziejewski.

- Teatr cieni jest taką dziedziną, która daje możliwość kreacji - zapewnia Bernard Bania. - I to chyba najbardziej ze wszystkich form łączenia technik teatralnych. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia. Możemy łączyć wszystkie formy teatralne, począwszy od teatru żywego planu, przez teatr formy, teatr przedmiotu, teatr lalki.

Warsztaty są bezpłatne. Zapisy odbywają się drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/1suu7Z6P2dUbuH3j9. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń.

Warsztaty będą odbywały się w weekendy: w soboty i niedziele, w godzinach od 9 do 15 w samym centrum miasta, w NieTeatrze (ul. Sienkiewicza 4) w Białymstoku. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz konspekt teatralny.

Zadanie „Teatr – Lubię to! Sezon 5” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny