MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiecień w Podlaskim Instytucie Kultury zapowiada się wyjątkowo. Zobaczcie co w programie na najbliższe tygodnie ma ta instytucja

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podlaska Scena Folkloru już 6 kwietnia
Podlaska Scena Folkloru już 6 kwietnia Materiały promocyjne PIK
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku przywitał wiosnę kolejnymi artystycznymi działaniami. W kwietniu kulturalnych propozycji jest mnóstwo, warto z nich skorzystać. Do wyboru mamy chociażby teatr i film, czy też muzykę i fotografię. Zobaczcie co nas czeka w najbliższych tygodniach.

Spis treści

W kwietniu wszyscy miłośnicy tańców i muzyki ludowej będą mieli okazje podziwiać zespoły folklorystyczne z całej Polski. Już w najbliższą sobotę, 6 kwietnia, PIK zaprasza na kolejną odsłonę Podlaskiej Sceny Folkloru, która odbędzie się w Domu Kultury w Łapach. Przegląd rozpocznie się o godz. 12, wstęp jest wolny.

Zaplanowano również kolejne szkolenia organizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Weekend 6-7 kwietnia upłynie pod znakiem filmu. Bardzo Dzikie Weekendowe Warsztaty Filmowe z udziałem Adama Woronowicza i Macieja Marczewskiego odbędą się w Hali Kultury w Łomży. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży w wieku 13-25 lat, są bezpłatne, a ich współorganizatorem jest Fundacja Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.

Bardzo Młoda Kultura szkoli na żywo i online

Już po raz drugi w ramach programu Bardzo Młoda Kultura odbędą się warsztaty, które pozwolą opanować lub udoskonalić umiejętność rozpoznawania i diagnozowania potrzeb lokalnych w zakresie edukacji kulturowej. Szkolenie 9 kwietnia w formule online poprowadzi Agnieszka Maszkowska.

Chcieliśmy jeszcze bardziej zaakcentować to skupienie na młodzieży, która ma być wytwórcą kultury, stąd tegoroczne hasło to WYtwórzcie kulturę - opowiadała podczas inauguracji tegorocznej edycji programu BMK Magdalena Zawadzka, specjalista ds. edukacji w Podlaskim Instytucie Kultury, jedna z koordynatorek. - Chcemy aby młodzież nie tylko korzystała z tego, co im zaproponujemy, ale by to młodzież sama była równoprawnym partnerem w procesie pisania projektów, ich realizacji, zgłaszania pomysłów na projekty.

Tegoroczne przedsięwzięcia Magdalena Zawadzka koordynuje wraz z Łukaszem Studniarkiem. I właśnie jednym z takich działań w ramach programu będą zaplanowane na 20 kwietnia warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży. Jak zapewniają organizatorzy - warto przyjść i przekonać się, czy kultura rzeczywiście jest rodzaju żeńskiego i czy da się pisać plasteliną.

Ostatnim kwietniowym warsztatem w ramach BMK będą zajęcia z Michałem Hellerem. Poprowadzi on 25 kwietnia szkolenie pt. „Less is more”. Czy w sztuce fotografii mniej faktycznie znaczy więcej? Przekonają się o tym uczestnicy zajęć których PIK zaprasza do swojej Galerii.

Wystawa fotografii, na którą warto się wybrać

Fotografie artystów-amatorów będzie można podziwiać w Galerii PIK już od 12 kwietnia. Odbędzie się wówczas wernisaż prac autorów, którzy brali udział w ostatnich pięciu edycjach Internetowego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace nagrodzone i wyróżnione w latach 2020–2024. Będzie to 36 fotografii wykonanych przez 26 twórców. Prace stanowią swoiste podsumowanie niezwykle różnorodnego i kreatywnego ujęcia tematów poszczególnych edycji.

Znajdzie się też coś dla dyrektorów i pracowników instytucji kultury z woj. podlaskiego. Spotkają się oni na kolejnym Podlaskim Forum Kultury. Od 10 do 12 kwietnia będą dyskutować, dzielić się swoimi doświadczeniami i szkolić się podczas warsztatów. Forum odbędzie się w Olsztynie i jak zawsze będzie okazją do wypracowania dobrych praktyk, poszukiwania nowych rozwiązań, które pomogą uatrakcyjnić ofertę instytucji i sprawią, że będzie ona komplementarną odpowiedzią na wciąż zmieniające się potrzeby.

Teatralne "PIKtoGRAmy" pod hasłem "Przyjaźń"

Nie zabraknie też teatru. Już 18 kwietnia rozpocznie się bowiem kolejny już przegląd amatorskiej twórczości teatralnej „PIKtoGRAmy”. Hasłem tegorocznej edycji jest „Przyjaźń”. Swoje interpretacje tego ważnego słowa zaprezentują wyłonione w eliminacjach teatry amatorskie, na scenie będzie również można usłyszeć mistrzów piosenki i recytacji. Emocji i wzruszeń z pewnością nie zabraknie. Część konkursowa odbędzie się w Domu Ludowym w Supraślu, a uroczysta gala podsumowująca przegląd będzie miała miejsce 28 kwietnia w kinie Ton w Białymstoku.

Bardzo się cieszę z zaproszenia do bycia jurorką w IV edycji PIKtoGRAmów - mówi Agnieszka Możejko-Szekowska, aktorka na co dzień związana z Teatrem Dramatycznym, jedna z jurorów. - Tym bardziej, że oceniać będziemy Mistrzów Recytacji i Mistrzów Piosenki, formę wypowiedzi scenicznej, która jest mi wyjątkowo bliska. Uważam, że mądry udział w konkursach tego rodzaju daje bezcenną możliwość sprawdzenia się na scenie, w sytuacji stresującej, zarówno przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Doświadczenie tych emocji kształtuje charakter i buduje poczucie wartości.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny