Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statuetki Przyjaciela Muzeum zostały po raz piąty przyznane w Muzeum Pamięci Sybiru. Zobaczcie nagrodzonych i wyróżnionych

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
We wtorek, 28 listopada odbyło się wręczenie Statuetek Przyjaciela Muzeum w Muzeum Pamięci Sybiru. Na zdjęciu nagrodzeni wraz z zastępcą prezydenta Białegostoku Rafałem Rudnickim oraz dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru Wojciechem Śleszyńskim
We wtorek, 28 listopada odbyło się wręczenie Statuetek Przyjaciela Muzeum w Muzeum Pamięci Sybiru. Na zdjęciu nagrodzeni wraz z zastępcą prezydenta Białegostoku Rafałem Rudnickim oraz dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru Wojciechem Śleszyńskim Urszula Śleszyńska
We wtorek w Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się wyjątkowa uroczystość. Już po raz piąty wręczono Statuetki Przyjaciela Muzeum. To sposób na uhonorowanie osób, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem w działalność na rzecz muzeum, a także na rzecz misji, którą placówka wypełnia, a którą jest ocalanie pamięci o polskim Sybirze.

Jak co roku, w Muzeum Pamięci Sybiru, przyznane zostały wyróżnienia wyjątkowe. Tym razem trafiły do trzech osób. Dodatkowo przyznano też specjalne podziękowania dla Jolanty Hryniewickiej, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku.

- Zawsze pod koniec roku chcemy statuetką przyjaciel Muzeum Pamięci Sybiru nagrodzić osoby, które z nami w sposób szczególny współpracują lub po prostu są naszymi przyjaciółmi - mówił Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru. - W tym roku mamy nagrodzone trzy osoby. Symboliczną pamiątką jaką wręczamy naszym przyjaciołom jest statuetka w formie bloku białego marmuru.

Statuetki przypominające bryłę lodu

Dyrektor muzeum dodał, że marmur ten ma przypominać bryłę lodu i jednoznacznie ma się kojarzyć z tamtą częścią świata, z Sybirem.

Wśród nagrodzonych znaleźli się: ambasador Japonii w Polsce - Akio Miyajima, zastępca prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku - Teresa Borowska oraz dyrektor Instytutu Historii i Etnologii im. Cz. Walichanowa przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu - Ziyabek Kabuldinov.

- Cieszymy się, że powstało to muzeum, przekazaliśmy tutaj wszystkie nasze pamiątki - mówiła Teresa Borowska, sybiraczka.

Wśród przekazanych do muzeum pamiątek były m.in. listy i dokumenty, przesyłki a nawet kaftany czy koszulki - jednym słowom kto co miał i co udało mu się przywieźć z powrotem do kraju. Wtorkowa uroczystość była dla Borowskiej wyjątkowo wzruszająca.

- Wzruszenie jest zawsze tylko moja pamięć tamtych lat jest niewielka - wspominała pani Teresa. - Mama mnie tam urodziła. Kiedy ją wywieźli była w ciąży i z dwójką małych dzieci. Kiedy wróciliśmy do kraju miałam 4 lata i 2 miesiące.

Teresa Borowska dodała, że trzeba zachowywać pamięć o tym, co się na Syberii działo.

- Te wszystkie wspomnienia, historie trzeba zachowywać, żeby się to nigdy więcej nie powtórzyło - wspomina sybiraczka. - Tak jak wspominałam, sama byłam dzieckiem i niewiele pamiętam. Ale ten koszmar, które nasze matki tam przeżyły był wielki.

Uroczystość zwieńczył występ muzyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny