Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali ludzie...

  Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali ludzie kultury

  Anna Kopeć akopec@poranny.pl

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali ludzie kultury
  1/28
  przejdź do galerii

  Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali ludzie kultury ©Wrota Podlasia

  Muzyk i czterech twórców zajmujących się szeroko rozumianą kulturą ludową - to tegoroczni laureaci nagród marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej. Jerzy Maksymiuk, Antoni Mosiewicz, Zbigniew Nasiadko, Kazimierz Pawczyński i Asta Pieczulis docenieni.
  Muzyk, etnograf, śpiewak ludowy, choreograf i propagatorka kultury litewskiej - co łączy tych ludzi? Przede wszystkim ogromny dorobek artystyczny, który został doceniony. W środę marszałek województwa podlaskiego przyznał swoje doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. To najważniejsze wyróżnienie od władz województwa w dziedzinie kultury.

  Zobacz też: Jerzy Maksymiuk. Spacer po dzielnicy Bojary (zdjęcia)

  Tegoroczni laureaci działają w różnych częściach naszego regionu, a także poza nim. Wszyscy przybyli na uroczystą galę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, by osobiście odebrać ważne laury.

  Za całokształt dokonań nagrodzono wybitnego dyrygenta, pianistę i kompozytora Jerzego Maksymiuka, który w tym roku obchodzi 80. urodziny. Jubileusz ten będzie świętował w bliskim jego sercu w Białymstoku. 18 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 poprowadzi koncert, na którym orkiestra wykona m.in. jego utwór „Vers per archi”.

  Przeczytaj również: Jerzy Maksymiuk: Moją inspiracją jest cały świat

  Wśród laureatów jest także Antoni Mosiewicz z Ciechanowca. Został doceniony za znaczący wkład w ochronę, upowszechnianie i promocję starego budownictwa drewnianego Podlasia.

  Prezes Towarzystwa Muzycznego „Słopiewnie” Zbigniew Nasiadko nagrodę odebrał za całokształt działań na rzecz upowszechniania i ochrony ludowego śpiewu i muzykowania.

  Kazimierz Pawczyński z Łomży został doceniony za 50 lat pracy na rzecz ochrony, pielęgnowania oraz upowszechniania folkloru i tradycji kurpiowskich na Podlasiu.

  Sprawdź także: Jerzy Maksymiuk: Nie da się mną dyrygować (wideo)

  Wśród wyróżnionych jest też kobieta. Asta Pieczulis, która działa w Puńsku, nagrodę odebrała za całą swoją dotychczasową działalność w zakresie upowszechniania w naszym regionie kultury litewskiej.

  Oprócz dyplomów, kwiatów i gratulacji, laureaci otrzymali po 11 tys. zł. Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, marszałek województwa podlaskiego przyznał już po raz siedemnasty.

  Maestro Jerzy Maksymiuk to znany dyrygent i kompozytor. Urodził się w Grodnie, ale wychowywał się w Białymstoku. Tu spędził dzieciństwo i miał pierwsze kontakty z muzyką.

  Antoni Mosiewicz to emerytowany etnograf z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, a także autor biografii Henryka Łapiaka i Stanisławy Łapiak z Ciechanowca

  Zbigniew Nasiadko to publicysta, poeta, pieśniarz, łączący często tradycję ze współczesnością. Od kilku lat organizuje w Waniewie Festiwal Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni - Młode głosy”.

  Kazimierz Pawczyński to założyciel, pierwszy choreograf i wieloletni kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, który działa już niemal od 40 lat i ma na koncie wiele sukcesów

  Asta Pieczulis jest dyrektorką Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. To jeden z dwóch ośrodków kultury litewskiej w Polsce, działa tu kilka zespołów muzycznych i artystycznych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii