Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia artystyczne marszałka województwa podlaskiego. Wsparcie otrzymało ponad 40 ludzi kultury z całego regionu

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Autorzy projektów artystycznych, koncertów, wystaw czy filmów otrzymali wsparcie na swoje działania. Marszałek województwa podlaskiego ręczył stypendia 45 podlaskim twórcom.

W czwartek (1 lutego) w Operze i Filharmonii Podlaskiej pojawili się ludzie kultury z całego regionu. To właśnie tu odbyła się doroczna gala, podczas której marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś wręczyli stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami dla osób dorosłych.

- Chciałbym państwu serdecznie podziękować za to, co robicie dla upowszechniania naszej podlaskiej kultury. Za to, że jesteście wizytówką tego regionu. W imieniu własnym, całego zarządu województwa podlaskiego, ale też i mieszkańców regionu, mogę powiedzieć, że jesteśmy z państwa dumni i zaszczyceni, że mieszkacie tutaj z nami, rozwijacie swojej pasje i robicie wszystko, by o województwie podlaskim można było mówić nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a nawet na całym świecie - zwrócił się do stypendystów Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

W tym roku Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował się przyznać w sumie 45 stypendiów - 9 półrocznych i 36 rocznych. Ich łączna kwota to 420 tys. zł.

Dzięki stypendiom powstaną wystawy, filmy, koncerty, wydawnictwa czy warsztaty. Wśród stypendystów jest m.in. Michał Olchowik z Łomży – instruktor ds. muzyki ludowej, akompaniator, członek i założyciel grup muzycznych, pedagog. Pieniądze ze stypendium zamieni na „Utulanki kurpiowskie”.

– Zamierzam stworzyć muzykę dla najmłodszych. Skupię się na przerobieniu muzyki kurpiowskiej, żeby zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat folklor. Będzie to muzyka edukacyjna wg teorii Gordona, czyli bez słów, na sylabach neutralnych– wyjaśniał.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Bloki startowe” zrealizuje twórca wizualny, animator kultury, archiwista społeczny Marcin Pawlukiewicz. W jego wyniku powstanie dokumentacja fotograficzna i video podlaskich osiedli.

– Projekt dotyczy pokazania źródła kultury, ludzi, którzy wyrastali w blokowiskach w całym województwie podlaskim, a teraz aktywnie działają kulturalnie na całym świecie – tłumaczył.

W ciągu ostatnich sześciu lat uhonorowano łącznie 177 stypendystów na kwotę ponad 1,5 mln zł.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny