MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze i klimatyczne miejsca w woj. podlaskim i okolicach. Znakomite na wycieczkę w długi weekend

Wojciech Jakubicz
Wojciech Jakubicz
Podlasie jest tajemnicze! Nie wierzysz? Zobacz owiane tajemnicą, czasem piękne, czasem straszne, ale zawsze ciekawe i niezwykłe miejsca w regionie. Znasz je wszystkie?
Podlasie jest tajemnicze! Nie wierzysz? Zobacz owiane tajemnicą, czasem piękne, czasem straszne, ale zawsze ciekawe i niezwykłe miejsca w regionie. Znasz je wszystkie? Wojciech Jakubicz
Podlasie jest tajemnicze! Nie wierzysz? Zobacz owiane tajemnicą, czasem piękne, czasem straszne, ale zawsze ciekawe i niezwykłe miejsca w regionie. A jakie klimatyczne miejscówki znajdziemy na pobliskich Mazurach? To też warto sprawdzić. Te miejscówki są idealne na wycieczkę w wakacyjny weekend. Zobacz, czy znasz je wszystkie!

O naszym regionie w kraju mówi się różnie, ale wszyscy są zgodni, że ma on niepowtarzalną zaletę: niezwykły klimat. Nie brakuje u nas miejsc pięknych, tajemniczych czy po prostu swojskich. Majówka to dobry moment, by wybrać się na wycieczkę po regionie. Zwłaszcza, że pogoda raczej nie sprzyja siedzeniu w domu.

W pn-wsch Polsce wspaniale się odpoczywa, a atrakcji niedostępnych w innych miejscach kraju u nas nie brakuje. Sprawdźcie, gdzie warto zaprowadzić turystów lub wybrać się samemu. W galerii zdjęć prezentujemy miejsca w pn-wsch Polsce z niezwykłym klimatem.

Wierszalin

Choć od rozkwitu Wierszalina minęły dziesiątki lat, to miejsce wciąż ma niezwykły klimat. Samo poszukiwanie tego miejsca zapewnia wiele emocji. O niepiśmiennym chłopie z podlaskiej wsi Grzybowszczyzna, Eliaszu Klimowiczu, słyszała cała Polska. Kiedy żył, w latach 30. XX wieku, nie był aż tak sławny - choć setkami ściągali do niego mieszkańcy Ziemi Bielskiej, Nowogródczyzny i Wołynia.

Po konflikcie z duchownymi prawosławnymi Ilja postanowił stworzyć Wierszalin - nową stolicę świata i miejsce swojego kultu. Nawet szatan nie miał do niej dostępu - twierdził Ilja. Tylko ta miejscowość miała przetrwać zbliżający się koniec świata. Nowe Jeruzalem - tak nazywali je wyznawcy Ilji.

Wierszalin
Wierszalin
Wojciech Jakubicz

Jesienią 1939 roku gdy wybuchła II wojna światowa Ilia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Większość prób wyjaśnienia jego losów zakłada, że zginął na początku wojny. Po zniknięciu proroka sekta przestała istnieć. Do dziś ostał się dom, obok stodoła, kilka metrów dalej - trzeci i najmniejszy z ocalałych budynków mieszkalnych. Z całej stolicy nowego świata została jeszcze rozpadająca się stodoła. A na wzgórzu w lesie - fundament pod świątynię.

Szeptuchy

Szeptuchy są charakterystyczne wyłącznie dla regionu Podlasia. Ich domy to jedne z najbardziej klimatycznych i magicznych miejsc w regionie.

Wiara w ludowe uzdrowicielki przyciąga na Podlasie ludzi z całego kraju. Jak je znaleźć i sprawdzić, czy ta "magia" naprawdę działa? Ich domy znajdują się we wsiach okolicach Bielska Podlaskiego, w Orli, w Czeremsze i we wsiach przy granicy z Białorusią.

Szeptuchy są charakterystyczne wyłącznie dla regionu Podlasia. Ich domy to jedne z najbardziej klimatycznych i magicznych miejsc w regionie.
Szeptuchy są charakterystyczne wyłącznie dla regionu Podlasia. Ich domy to jedne z najbardziej klimatycznych i magicznych miejsc w regionie.

Wystarczy pojechać w te miejsca i miejscowi z pewnością skierują nas do odpowiedniej chaty.

Zerwany most w Kruszewie

Ilekroć w pobliżu Kruszewa stawiają most, tyle razy po jedenastu latach wybucha wojna światowa. Tak było po budowie w 1903 roku i tej w 1928.

Jak głosi legenda, pewnego dnia na bagnie zjawił się nieznany jegomość i zaoferował pomoc. Powiedział, że most powstanie za kilka dni. Pod warunkiem, że pierwsza osoba, która nim przejdzie, będzie musiała oddać swą duszę siłom nieczystym. Robotnicy zorientowali się, że rozmawiają z diabłem. Zgodzili się jednak na jego warunki

Zerwany most w Kruszewie
Zerwany most w Kruszewie
Wojciech Jakubicz

Kiedy jednak przyszedł czas na rozliczenie się z umowy, robotnikom żal zrobiło się tego, kto przeszedłby pierwszy po nowym moście. Wpadli więc na pomysł, by puścić tam ślepego konia. Kiedy diabeł odkrył fortel, wściekł się i powiedział, że oszustwo zostanie ukarane. Robotnikom ogłosił, że każdy wybudowany w tym miejscu most będzie stał jedenaście lat, a potem zostanie zniszczony przez wojny. Przepowiednia ta się sprawdziła. I to dwa razy.

Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej

Niezwykłym miejscem w Puszczy Białowieskiej jest kamienny krąg znajdujący się 6 km na południowy zachód od Białowieży. Łatwo jest tam trafić. Około 500 metrów za wsią, jadąc w kierunku Hajnówki, trzeba skręcić w lewo. Znak wskazuje drogę do oddalonego o 4 km miejsca mocy. Ostatni kilometr trzeba pokonać pieszo.

Zagadkowe miejsce to kamienny krąg z umieszczonym w środku ogromnym głazem. Symetryczne rozmieszczenie kamieni wskazuje, że jest to obiekt celowo zbudowany przez dawnych mieszkańców puszczy. O niezwykłości tego miejsca świadczą rosnące tu nietypowe dla puszczy gatunki drzew, takie jak: głogi, grusze i jabłonie. Większość z nich jest zniekształcona - już od korzenia rozdwaja się. Badania wykazały, że występuje tu układ silnych pozytywnych promieniowań, wzmocnionych dodatkowo energią kamieni.

Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej Wojciech Jakubicz

Więcej ciekawych miejscówek z opisami znajdziecie w naszej galerii:

Zobacz także:

Jeżeli chcesz zwiedzić Podlasie i nie ograniczać się do najpopularniejszych atrakcji wymienionych w każdym przewodniku turystycznym, ta lista jest dla Ciebie. Zobacz, co warto u nas zobaczyć.Więcej magicznych miejsc na Podlasiu znajdziesz tutaj: Magiczne miejsca na Podlasiu. Ciekawe, niezwykłe, tajemnicze. 18 miejsc w Podlaskiem, które musisz odwiedzićOpuszczone miejsca na Podlasiu. Fabryki, domy, budynki gospodarcze (zdjęcia)

Magiczne miejsca na Podlasiu cz. II. Niezwykłe, ciekawe, taj...

Przejdź dalej, aby poznać 20 niezwykłych, magicznych miejsc w Podlaskiem i poznać ich krótką historię oraz charakterystykę.

Magiczne miejsca w województwie podlaskim. Co warto zwiedzić...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicze i klimatyczne miejsca w woj. podlaskim i okolicach. Znakomite na wycieczkę w długi weekend - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny