MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 40 mln euro na projekty środowiskowe w regionach graniczących z Ukrainą. Blisko 8,5 mln euro trafi do podmiotów z woj. podlaskiego

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
pixabay.com
Ponad 40 mln euro na projekty środowiskowe trafi do województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego i mazowieckiego z programu Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027. Blisko 8,5 mln euro trafi do podmiotów z woj. podlaskiego. Środki mają zostać przeznaczone na działania poprawiające jakość środowiska naturalnego w pasie przygranicznym.

Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską 30 listopada 2022 r. Cele programu realizowane są w sześciu głównych priorytetach: środowisko, zdrowie, turystyka, współpraca, granice i dostępność. Projekty przygotowywały wspólnie podmioty polsko-ukraińskie. Łącznie rozdysponowano blisko 82 mln euro. Do polskich regionów trafi ponad 41 mln euro. W woj. podlaskim 11 podmiotów uzyskało blisko 8,5 mln euro wsparcia.

Dofinansowanie obejmuje zadania dotyczące wspierania przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami a także wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej. Środki mogą być też przeznaczane na wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, wspieranie różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury oraz ograniczenie wszelkich form zanieczyszczeń.

Środki pozwolą m.in. na zakup wozów strażackich i sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Tak otrzymane środki spożytkuje gmina Klukowo. Projekt pn: „Wspólne działania na rzecz poprawy współpracy w zakresie przeciwdziałania klęskom żywiołowym i zagrożeniom klimatycznym na obszarze transgranicznym Polski i Ukrainy” otrzymał blisko 2,5 mln euro.

W ramach realizowanego projektu zostanie zakupiony ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Piętkach-Gręzkach. Wartość przyznanego dofinansowania na ten cel wynosi 390 tyś. euro. Natomiast wkład własny gminy wyniesie jedynie 39 tyś. euro, co stanowi 10% wartości zakupu - informuje wójt gminy Klukowo Piotr Uszyński.

Dodatkowo włodarz gminy informuje, że w projekcie przewidziane zostały również środki na wspieranie kompetencji miękkich. W ramach zadania przeprowadzone mają zostać wspólne szkolenia, ćwiczenia, konferencje oraz pikniki promocyjne. Pieniądze na zakup wozów strażackich zamierzają również przeznaczyć m.in. gmina Stawiski oraz Wizna. Nowe pojazdy mają trafić m.in. do Ochotniczych Straży Pożarnych w Wiźnie, Bożejewie, Stawiskach, Porytem i Jurcu Włościańskim.

Otrzymane środki z funduszu zostaną przeznaczone na budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. Pieniądze na ten cel otrzymały m.in. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o.o., Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Spółka z o.o. w Augustowie oraz Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.

W Białymstoku środki pokryją modernizację jednego z głównych kanałów sanitarnych – na odcinku od rz. Białej w rejonie ul. Sikorskiego do ul. Wysoki Stoczek. Zakupione i zamontowane zostaną przepływomierze służące do pomiaru ilości ścieków w zmodernizowanym kolektorze sanitarnym (wraz z przekazem danych do systemu informatycznego). W efekcie kanalizacja w tym miejscu będzie uszczelniona, a to zredukuje napływ ścieków do rzeki i wód gruntowych. Wyeliminowane zostanie przenikanie do kanału wód z gruntu i rzeki, spadnie również uciążliwość odorów gromadzących się w kolektorze - informuje Beata Wiśniewska, prezes zarządu Wodociągów Białostockich.

Dodatkowo Wodociągi informują, że projekt obejmuje również szeroko zakrojoną informację oraz wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami, a także działania edukacyjne i promocyjne w celu świadomego, bezpiecznego dla otoczenia, korzystania z sieci kanalizacyjnej. Projekt, który spółka będzie realizowała z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej „Lutskvodokanal”, otrzymał blisko 2,4 mln euro.

Środki z funduszu trafią również do szpitalu powiatowego w Łapach. Przeznaczone zostaną na bioróżnorodności w zielonej infrastrukturze. Projekt, który otrzymał blisko 2,5 mln euro, będzie realizowany ze stolicą obwodu zakarpackiego w Ukrainie miastem Użhorod. Powiat białostocki informuje, że w ramach inwestycji przy szpitalu ma powstać miejsce do odpoczynku pacjentów otoczone nasadzeniami z nadnarwiańskiej flory. Powstać ma również nowoczesny parking z częścią przepuszczającą deszczówkę i ze zbiornikami, zapewniającymi jej bezpieczne gromadzenie. Całość stworzy użyteczny obszar dla ludzi i przyjazny środowisku wraz z siedliskami roślin odpornymi na zmiany klimatu. Projekt inwestycji ma być tworzony we współpracy m.in. z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Budżet programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 wynosi 235,9 mln euro.

Zobacz też:Pierwsza sesja Rady Miasta Białystok. Radni złożyli ślubowanie. Po raz piąty także prezydent Tadeusz Truskolaski. Szefową rady kobieta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny