MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do podziału z ZUS-u 120 mln zł dla przedsiębiorców na poprawę bezpieczeństwa pracy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W ramach poprawy warunków BHP każdy przedsiębiorca może uzyskać wsparcie do 80 proc. wartości projektu - maksimum do 300 tys. zł.
W ramach poprawy warunków BHP każdy przedsiębiorca może uzyskać wsparcie do 80 proc. wartości projektu - maksimum do 300 tys. zł. Pixabay.com
Zakończył się czas, gdy można było składać wnioski do konkursu o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo i higienę pracy. Do ZUS-u wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków, w tym 156 z województwa podlaskiego. Do podziału - w skali kraju - jest 120 mln zł.

- Zainteresowanie konkursem dotyczącym utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej jest duże. Za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl wpłynęło ponad 5 tys. wniosków. Ich liczba jest bardzo podobna do ubiegłorocznej. Jeśli natomiast ten rok porównamy do liczby wniosków złożonych w 2022 roku, to w kraju widać wzrost o 27 proc. (1175 wniosków), a w Podlaskiem nawet większy, bo o 30 proc (36). Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej wniosków na poprawę BHP wpłynęło w województwie wielkopolskim (705), mazowieckim (624) i śląskim (586), a najmniej w województwie lubuskim (92). Podlaskie ze 156 wnioskami znalazło się na 12. pozycji - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego i dodaje: - Natomiast największy spadek procentowy ilości złożonych wniosków odnotowano na Dolnym Śląsku (o 23,5 proc.).

Czytaj również:

Rzeczniczka przypomina też, że płatnik składek, może otrzymać dofinansowanie nie częściej niż raz na trzy lata. Musi jednak spełnić wszystkie wymagania określone w regulaminie konkursu. Przede wszystkim nie może:

  • zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
  • zalegać z opłacaniem podatków,
  • być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym,
  • być w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Każdy przedsiębiorca może uzyskać wsparcie do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł. ZUS przeznaczył na ten cel w tym roku 120 mln zł. Pieniądze pochodzą z części funduszu wypadkowego przeznaczonej na działania zapobiegające wypadkom.

Czytaj również:

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z ekspertami Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego wybiorą projekty, które:

  • poprawią bezpieczeństwo i higienę pracy,
  • zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi,
  • zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.

- Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości. Lista rankingowa projektów ocenionych pozytywnie zostanie opublikowana na stronie [b] www.zus.pl oraz na stronie BIP nie później niż do 31 grudnia tego roku - podkreśla Katarzyna Krupicka.[/b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny