MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Szanuj Życie – Masz Je Tylko Jedno”. Inspektorzy pracy i związkowcy rozmawiali o tym, jak unikać wypadków przy pracy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku wspólnie z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność", przygotowała seminarium na temat wypadków przy pracy. Zorganizowano je w związku z przypadającym 28 kwietnia Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Dzień ten obchodzony jest przez organizacje związkowe jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W seminarium uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowych, organizacji pracodawców, podlaskich urzędów i instytucji oraz inspektorzy pracy. Na zdjęciu okręgowy inspektor pracy w Białymstoku Marek Aleksiejuk
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku wspólnie z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność", przygotowała seminarium na temat wypadków przy pracy. Zorganizowano je w związku z przypadającym 28 kwietnia Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Dzień ten obchodzony jest przez organizacje związkowe jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W seminarium uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowych, organizacji pracodawców, podlaskich urzędów i instytucji oraz inspektorzy pracy. Na zdjęciu okręgowy inspektor pracy w Białymstoku Marek Aleksiejuk Andrzej Matys
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku razem z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" zorganizowały w czwartek (27.04) seminarium o wypadkach przy pracy. Okazją do spotkania pod hasłem „Szanuj Życie – Masz Je Tylko Jedno” był obchodzony 28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Organizacje związkowe czczą go jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Dlatego na początku spotkania zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć ofiar wypadków przy pracy.

- Jako inspekcja pracy badamy wypadki ciężkie, zbiorowe i śmiertelne. Jeśli chodzi o ilość, to średnia w województwie od lat się nie zmienia. Mamy około 20 ciężkich wypadków rocznie i ten stan utrzymuje się od 2020 roku. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne jest różnie. W 2022 roku najwięcej było ich w transporcie (6 zdarzeń), w budownictwie (3 wypadki) śmiertelne, a w przypadku rolnictwa wiemy tyko o wypadkach pracowniczych i było jedno takie zdarzenie – mówił Piotr Szczęsny, zastępca okręgowego inspektora pracy w Białymstoku.

Czytaj również:

Dodał też, że PIP prowadzi nie tylko kontrole, ale i działania prewencyjne, by z informacjami o przestrzeganiu zasad bhp trafić nie tylko do pracodawców, ale przede wszystkim samych pracowników. Chodzi o to, by zwracać uwagę na bezpieczeństwo, oceniać zagrożenia i je eliminować, bo jeśli dojdzie do wypadku na profilaktykę jest za późno.

- Dlatego staramy się mówić jak najwięcej o tym, co zrobić, by w przyszłości nie dochodziło do tragedii. Pracodawca może np. wyposażyć swoją firmę w nowocześniejszy i bezpieczniejszy sprzęt. Trzeba też pamiętać, że 60 proc. ofiar wypadków to osoby, które pracowały w firmie krócej niż rok. To oznacza, że szwankowała organizacja pracy, szkolenia pracowników lub ocena zagrożeń – podkreślił Piotr Szczęsny.

Czytaj również:

W 2022 roku Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku przeprowadził 2 663 kontrole w 2 309 podmiotach gospodarczych. Jeśli inspektorzy stwierdzali nieprawidłowości stosowali środki prawne wydając 11 196 decyzji nakazowych (dotyczyły głównie bhp) oraz 12 081 tzw. wystąpień.

- W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pracowników inspektorzy pracy wydali 538 decyzji o wstrzymaniu prac lub eksploatacji urządzeń i maszyn oraz 154 decyzje (podlegają natychmiastowemu wykonaniu) o skierowaniu pracowników do innej pracy – wyliczał Marek Aleksiejuk, okręgowy inspektor pracy w Białymstoku.

Przed rokiem 132 wypadki uznano za wypadki przy pracy: śmiertelnych było 14, a zginęło w nich16 osób. Najczęściej ofiarami były osoby zatrudnione w przetwórstwie przemysłowym, transporcie i magazynowaniu oraz w budownictwie.

Czytaj również:

Zaznaczył również, że inspektorzy pracy zajmowali się egzekwowaniem na rzecz pracowników odszkodowań za wypadki przy pracy. Działania te dotyczyły 4 852 osób, którym pracodawcy musieli wypłacić prawie 4,2 mln zł odszkodowań.

- Solidarność już w 1991 roku wystąpiła z inicjatywą, bo pod koniec kwietnia obchodzić Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy, a naturalnym partnerem tego wydarzenia jest inspekcja pracy. Są to owocne spotkania i dobrze jest, jeśli dzięki nim udało się zapobiec choć jednemu wypadkowi przy pracy, uratować choć jedno życie. Skoro każdy z nas rano wychodzi do pracy, dobrze jest, gdy po 16 siada do obiadu z rodziną: z żoną, dziećmi czy matką – stwierdził Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej „Solidarności” i dodaje, że związek zawsze wspiera pracowników, gdy po wypadku pracodawca nie widzi swego udziału w zdarzeniu.

Dodajmy, że gośćmi seminarium byli też inspektorzy pracy oraz m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele PUP, KRUS, Lasów Państwowych, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości oraz Loży Białostockiej BCC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny