MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już 6 maja ruszy nabór wniosków w ramach Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
pixabay.com
Już w poniedziałek 6 maja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozpocznie się przyjmowanie wniosków w ramach Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030. To wsparcie kierowane do samorządów, dzięki któremu będą mogły poprawić infrastrukturę drogową, rozwinąć turystykę czy podjąć działania chroniące środowisko naturalne.

Składnie wniosków będzie możliwe od 6 maja

Wnioski wraz z załącznikami w ramach naboru będą przyjmowane w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku od 6 maja 2024 roku od godz. 8:00. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do zakończenia realizacji programu lub zakontraktowania w pełni kwot w zależności, który z tych terminów będzie wcześniejszy. Szczegóły składania wniosków:Informacja o sposobie przeprowadzenia naboru wniosków o udzielenie dotacji

Do kogo skierowane jest wsparcie?

Program obejmuje samorządy z powiatów szczególnie dotkniętych sytuacją za wschodnią granicą z czterech województw (podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie). W naszym regionie są to gminy z powiatów: augustowskiego, sokólskiego, białostockiego, hajnowskiego oraz siemiatyckiego.

Kwota wsparcia

W ramach Programu Rozwoju Północno-Wschodnich Obszarów Przygranicznych do każdego powiatu trafi w najbliższych latach po 125 mln złotych na dofinansowanie samorządowych inwestycji. Wspierane będą m.in. infrastruktura drogowa, budowa i modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnych, inwestycje w turystykę, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej. Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych. Każdy samorząd może złożyć do dwóch projektów i na każdy z nich otrzymać do 2 mln złotych dofinansowania.

Gminy przygraniczne potrzebują wsparcia

Samorządy leżące przy granicy Polsko-Białoruskiej podkreślają, że wsparcie jest konieczne, ponieważ ostatnie lata to nagromadzenie różnych problemów. Gminy potrzebują środków na rozbudowę bądź modernizację infrastruktury, aby przyciągnąć mieszkańców oraz turystów. Gmina Mielnik planuje skorzystać z programu, a zdobyte środki wykorzystać na rozwój infrastruktury turystycznej.

Jako Mielnik złożymy wspólnie z gminą Konstantynów z woj. lubelskiego wnioski o środki na wznowienie przeprawy promowej w miejscowości Niemirów. Drugi projekt dotyczy budowy samorządowych domków letniskowych. Chcielibyśmy zrobić coś przy naszych obiektach sportowych pod turystów, naszych mieszkańców - przekazuje wójt gminy Mielnik Marcin Urbański. Włodarz podkreśla, że przez ostatnie 4 lata ruch turystyczny znacznie się obniżył. Inwestycję mają ponownie ściągnąć turystów do regionu.

Gmina Dubicze Cerkiewne planuje starać się o środki na budowę kanalizacji w miejscowości Grabowiec, która jest jedną z największych wsi w gminie. Wójt Leon Małaszewski przekazuje, że inwestując w infrastrukturę gmina chce przyciągnąć ewentualnych nowych mieszkańców.

Wsparcie dla gmin przygranicznych jest bardzo potrzebne i oczekiwane. Ważne były dla nas chociażby ostatnie środki na modernizację dróg. Rozbudowa infrastruktury jest bardzo ważna - podkreśla wójt gminy Dubicze Cerkiewne Leon Małaszewski.

Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych. Każdy samorząd może złożyć do dwóch projektów i na każdy z nich otrzymać do 2 mln złotych dofinansowania.

Zobacz też:Wypadek wojskowej ciężarówki pod Michałowem. Jelcz wypadł z drogi. Siedmiu żołnierzy trafiło do szpitala

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny