MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Wyróżnienie od marszałka otrzymały 24 wybitne osobowości

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
21 marca w Białymstoku kolejni wyróżnieni za działalność na rzecz rozwoju i do promocji regionu otrzymali Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Odznaka została ustanowiona Uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego w 2006 r.
21 marca w Białymstoku kolejni wyróżnieni za działalność na rzecz rozwoju i do promocji regionu otrzymali Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Odznaka została ustanowiona Uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego w 2006 r. Izabela Krzewska/ Polska Press
Członkowie rolniczej "Solidarności", działacze opozycji antykomunistycznej, a także dziś wspierający ich organizację. W czwartek (21.03) łącznie 24 osoby odebrały Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. - To ogromny zaszczyt, choć nie robiliśmy tego dla poklasku - komentują uhonorowani.

- To odznaka o szczególnym znaczeniu dla województw podlaskiego. Jako zarząd województwa nadajemy je osobom, które w sposób wybitny przyczyniły się do rozwoju i do promocji regionu - mówił członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski w Białymstoku, podczas uroczystości wręczenia odznaczeń. - Znając państwa życiorys, a niektórych z państwa osobiście, jestem przekonany co do tego, że te odznaki trafiają w godne ręce.

Czytaj też:

Odebrały je w czwartek łącznie 24 osoby. To przede wszystkim działacze opozycji niepodległościowej w latach 80., członkowie rolniczej "Solidarności". Marek Malinowski podziękował im, że nadal promują postawy patriotyczne w lokalnej społeczności.

- Działalność członków związków zawodowych w latach 80. nie była prowadzona dla poklasku. Walczyliśmy o wolność, prawdę i godność pracowniczą. Nie walczyliśmy z bronią w ręku, jak Żołnierze Niezłomni, ale postanowiliśmy dokończyć ich dzieło. I udało się. Możemy żyć w wolnej Polsce - tłumaczył jeden z odznaczonych, Zenon Perkowski.

Zobacz także:
Wręczenie nagród Marszałka Województwa Podlaskiego "Nagradzamy NGO". Wyróżniono organizacje pozarządowe i wolontariuszy

To aktywny działacz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych na terenie gminy Sokoły (w latach 1981-1989), dziś przewodniczący Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Sokołach.

W imieniu pozostałych uhonorowanych podkreślił, że jest to ogromny zaszczyt.

- Obiecujemy dbać o zachowanie pamięci wszystkich tych, którzy oddali za nas życie - ręczył Zenon Perkowski.

Oto pełna lista laureatów:

 1. Zenon Perkowski
 2. Henryk Roszkowski
 3. Bogusław Łupiński
 4. Ryszard Stocki
 5. Jan Kamiński
 6. Henryk Jurczak
 7. Henryk Łupiński
 8. Wiesław Marian Januszewicz
 9. Marian Kruszewski
 10. Antoni Mieczkowski
 11. Sławomir Laszczkowski
 12. Krzysztof Filipkowski
 13. Marianna Jurczak
 14. Bogdan Mieczkowski
 15. Stanisław Grabowski
 16. Jan Kowalczyk
 17. Andrzej Patalan
 18. Stanisław Szymanowski
 19. Józef Andrzej Remisiewicz
 20. Zdzisław Kulesza
 21. Tadeusz Roszkowski
 22. Tadeusz Mościcki
 23. Czesław Choiński
 24. Tadeusz Sokołowski

Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego została ustanowiona Uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 3 lipca 2006 r. Przyznawana jest za całokształt działalności publicznej, społecznej i zawodowej. Mogą ją otrzymać osoby fizyczne, ale także podmioty (z osobowością prawną lub bez), w tym jednostki organizacyjne i samorządu terytorialnego. Laureatem można być tylko raz.

Warto przeczytać:

Nominacje składają wojewoda i marszałek podlaski, przewodniczący i komisje Sejmiku Województwa Podlaskiego, a także organy statutowe jednostek samorządu terytorialnego, organizacje społeczne, gospodarcze, związki i stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny