Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdolnieni uczniowie mogą liczyć na stypendia. Marszałek opowiedział w piątek o nowym projekcie wyrównującym szanse edukacyjne

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W piątek (1.03) w filharmonii odbyła się uroczysta gala inaugurująca projekt pn. „Podlaski program wsparcia stypendialnego uczniów szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne”
W piątek (1.03) w filharmonii odbyła się uroczysta gala inaugurująca projekt pn. „Podlaski program wsparcia stypendialnego uczniów szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne” Paweł Krukowski/ UMWP
Minimum 4 tysiące zdolnych uczniów z rodzin w trudnej sytuacji finansowej, uczęszczających do szkół podstawowych i liceów w Podlaskiem, w ciągu czterech lat otrzyma stypendia. O szczegółach projektu poinformowali w piątek, 1 marca, podczas specjalnej gali marszałek Artur Kosicki i Marek Malinowski, członek zarządu odpowiadający m.in. za obszar edukacji.

Czas na złożenie wniosków stypendialnych jest do 30 kwietnia. O stypendia mogą ubiegać się zdolni uczniowie szkół podstawowych i liceów, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, w tym uczniowie z niepełnosprawnościami. Przy ocenie wniosków będzie brany pod uwagę próg dochodowy rodziny oraz średnia wnioskodawcy lub posiadanie tytułu laureata konkursu/olimpiady szczebla co najmniej wojewódzkiego.

Młodych ludzi trzeba wspierać, oni są przyszłością tego regionu, a naszym obowiązkiem jest dbanie o to, by zostali w naszym województwie – zapewnił marszałek Artur Kosicki.

Młodych ludzi trzeba wspierać

Zachętą do tego ma być m.in. uruchomiony przez zarząd województwa program stypendialny. Trwają też prace nad kolejnym projektem tego typu, również z udziałem funduszy europejskich, ale skierowanym do uczniów szkół zawodowych. To łącznie ponad 53 mln zł wsparcia.

To są fakty, dowody na to, że realizujemy nasze obietnice i nie rzucamy słów na wiatr– dodał marszałek Kosicki.

Do uczniów trafi niemal 35 mln zł. Ponad 31 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich, reszta zostanie pokryta z budżetu województwa. W pierwszym roku stypendium wyniesie 6 tys. zł.

Mam nadzieję, że to wsparcie to będzie dobra motywacja dla stypendystów do dalszego rozwoju - stwierdził Marek Malinowski. - Inwestowanie w edukację to tak naprawdę inwestycja w człowieka, najlepsza inwestycja. Mam nadzieję, że będziecie mówili o tym programie, zachęcajcie innych do aplikowania. Życzę wszystkiego dobrego i powodzenia.

Szansa dla minimum 4 tysięcy uczniów

Jak wyjaśniła Bożena Bieryło, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w urzędzie marszałkowskim - celem projektu jest stworzenie na obszarze całego województwa podlaskiego równych szans edukacyjnych minimum 4 tysiącom uczniów. Projekt jest realizowany od grudnia 2023 r., a zakończy się 31 grudnia 2027 r.

Są to cztery edycje naboru wniosków o przyznanie stypendiów - powiedziała Bożena Bieryło. - W ramach każdej z nich, obejmującej zamknięty rok szkolny: 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025, 2025/2026, każdy uczeń spełniający kryteria naboru, zostanie objęty pomocą finansową.

W temacie stypendiów wypowiedziała się również Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim. Podkreśliła, że mają one być "nie tylko nagrodą za dotychczasowe osiągnięcia, ale także zobowiązaniem do dalszego rozwoju i działania”.

Szczegółowy regulamin przyznawania stypendiów oraz niezbędne dokumenty znaleźć można na stronie Podlaskie.eu w zakładce Edukacja.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny