MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stawka ryczałtu 2024 dla małych gospodarstw. Tyle dostanie gospodarz zamiast osobnych dopłat bezpośrednich

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z płatności ryczałtowej skorzysta ok. 310 tys. gospodarstw.
Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z płatności ryczałtowej skorzysta ok. 310 tys. gospodarstw. pixabay.com/Elsemargriet
Dopłaty dla małych gospodarstw rolnych w 2024 będą miały postać ryczałtu, podobnie jak we wcześniejszym naborze. To ma uprościć cały proces wnioskowania o płatności bezpośrednie dla rolników gospodarujących na najmniejszych areałach. Sprawdź, jaką stawkę dostanie małe gospodarstwo, kto może skorzystać i jak złożyć wniosek o ryczałt.

Spis treści

Już z poprzedniego naboru wiesz, że płatność dla małych gospodarstw zastępuje pozostałe rodzaje płatności bezpośrednich. W naborze o dopłaty 2024 także będzie można skorzystać i złożyć prostszy wniosek o płatność ryczałtową. Jak zapowiada ministerstwo rolnictwa, płatność dla małych gospodarstw ma być wdrożona na lata 2024-2027, o ile zaakceptuje ją Komisja Europejska, to wymóg.

Dla kogo płatność dla małych gospodarstw i jaka stawka?

Z uproszczenia mogą skorzystać najmniejsze gospodarstwa, których jednocześnie w Polsce jest najwięcej. Dopłata ryczałtem ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych, warunki podobne jak na 2023 r.

Stawka płatności dla małych gospodarstw wyniesie według planu 225 EUR/ha. Ile złotych trafi na konto rolnika? Okaże się po przeliczeniu na podstawie kursu euro z końca września, publikowanej przez Europejski Bank Centralny.

Gdyby przeliczenie nastąpiło 25 kwietnia 2024 r., gdy kurs wynosił 4.3165 zł za 1 euro, to rolnikowi ARiMR wypłaciłaby 971,21 zł/ha.

Resort rolnictwa szacuje, że z płatności skorzysta rocznie ok. 50 proc. rolników posiadających gospodarstwa do 5 ha, czyli ok. 310 tys. gospodarstw.

Kiedy złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw 2024?

Aktualnie należy złożyć wniosek w podstawowym terminie na obecnie obowiązujących zasadach, zaleca ministerstwo.

Z dniem wejścia w życie zmienionych przepisów ustawy o PS WPR możliwe będzie zawnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw, ewentualnie o ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji. Jeżeli rolnik nie spełni warunków do Płatności do małych gospodarstw, rozpatrzony będzie wniosek podstawowy o przyznanie płatności bezpośrednich,

Prezentując zmiany, które poza wdrożeniem płatności ryczałtowej obejmują także normy GAEC, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że termin na wnioskowanie o nowe instrumenty będzie wydłużony. Podobnie ma się stać z całym naborem o dopłaty bezpośrednie. Przypomnijmy, że podstawowy termin składania wniosków o płatności bezpośrednie mija 15 maja.

Resort rolnictwa tłumaczy, że od 2025 r. rolnik będzie mógł zawnioskować w podstawowym terminie, wystarczy zaznaczyć właściwe „okienko” we wniosku.

Co w sytuacji, jeśli KE nie zatwierdzi zmian? Wówczas „wniosek o przyznanie Płatności do małych gospodarstw pozostanie bez rozpoznania i rozpatrywany będzie wniosek podstawowy o przyznanie płatności bezpośrednich”.

Zatem trzeba jeszcze zaczekać na możliwość złożenia wniosku o płatność dla małych gospodarstw, jednak planowana stawka dopłaty jest znana i ma wynieść 225 euro do hektara.

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stawka ryczałtu 2024 dla małych gospodarstw. Tyle dostanie gospodarz zamiast osobnych dopłat bezpośrednich - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny