MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o dopłaty do zbóż już niebawem. Do kiedy złożyć w ARiMR i co trzeba dołączyć? Rząd przyjął rozporządzenie!

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Dopłaty do zbóż mają objąć takie gatunki jak pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto i mieszkanki zbożowe.
Dopłaty do zbóż mają objąć takie gatunki jak pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto i mieszkanki zbożowe. Agata Wodzień-Nowak, pixabay.com, canva
Aktualne informacje o dopłatach do zbóż w 2024 roku mówią o tym, że w czwartek Rada Ministrów przyjęła plan pomocy dla rolników. W tym artykule znajdziesz wszystkie kluczowe informacje dotyczące terminu naboru wniosków, uprawnionych gatunków zbóż oraz niezbędnych dokumentów. Poznaj zasady składania wniosków i dowiedz się, kto nie może skorzystać z pomocy. Wzór wniosku w PDF przygotowuje ARiMR.

Spis treści

Rząd przyjął rozporządzenie ws. dopłat do zbóż

Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ogłosił: - Dziś Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu rozporządzenia określającego cały plan pomocy dla polskich rolników.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które zawiera pomoc w postaci dopłat do zbóż. Stawki pomocy wynoszą w przeliczeniu na 1 ha upraw:

 • 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1.01 do 10.03
 • 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11.03 do 31.05.

Minister Jan Grabiec podczas konferencji prasowej mówił: - Nie chcemy stawiać w złej sytuacji tych rolników, którzy po spotkaniach z Premierem postanowili sprzedać zboże - nawet po tych zaniżonych cenach, jakie dzisiaj są możliwe do uzyskania - oni także nie stracą, oni uzyskają odpowiednie wyrównanie, tak żeby ich sytuacja przed żniwami, ich sytuacja finansowa, sytuacja tych gospodarstw była na tyle dobra, żeby pozwoliła kontynuować działalność bez zakłóceń.

- Jesteśmy przekonani, że to pobudzi sprzedaż, która jest w ostatnim czasie coraz wyższa - uważa wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. - I mówimy tutaj o rekordowym eksporcie, który w kwietniu może wynieść ponad 1 mln ton. Na to wpływ mają też już zapowiadane od dłuższego czasu dopłaty.

Termin naboru wniosków o pomoc do zbóż

Z projektu rozporządzenia wynika, że nabór w ARiMR ma zakończyć się do 5 czerwca 2024. Kiedy się rozpocznie? Na tę datę nadal czekamy, tak jak projekt czeka na ogłoszenie, a minister rolnictwa 24 kwietnia przekazał, że procedura związana z rozporządzeniem powinna się jutro (25.04) zakończyć w trybie obiegowym. Z informacji w Rządowym Centrum Legislacji wynika, że w czwartek został wniesiony do Rady Ministrów.

Czesław Siekierski w wypowiedzi z 24 kwietnia zaznaczył, że wsparcie ma ograniczone środki finansowe.

Dopłaty do zbóż - jak złożyć wniosek w ARiMR?

Pomoc ma być przyznawana przez kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Aby mógł przyznać dopłatę, musi wcześniej dostać wniosek. Ten będzie można złożyć na formularzu opracowanym przez ARiMR i udostępnionym na jej stronie internetowej, również za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR.

Zamieścimy tu formularz wniosku PDF do pobrania, gdy tylko ARiMR udostępni wzór.

Jakie informacje musisz podać we wniosku?

To m.in. niezbędne dane identyfikacyjne producenta rolnego, w tym m.in.:

 • imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres producenta rolnego ubiegającego się o pomoc;
 • numer identyfikacyjny producenta rolnego
 • numer PESEL oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) producenta rolnego ubiegającego się o pomoc, jeżeli został nadany, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL – numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Załączniki do wniosku o pomoc do zbóż

Jeśli chcesz dostać pomoc, do wniosku musisz dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty. Chodzi o faktury potwierdzające sprzedaż

 • pszenicy,
 • żyta,
 • jęczmienia,
 • pszenżyta
 • lub mieszanek zbożowych.

To ważne, komu zboża zostały sprzedane. Jesteś uprawniony/a do dopłaty, jeśli była to sprzedaż podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą. Kluczowy jest termin sprzedaży zboża w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r.

Kto może dostać dopłaty do zbóż 2024?

Częściowo już to wyjaśniliśmy - rolnicy, którzy sprzedali zboże konkretnych gatunków w określonym terminie. CO jeszcze warto wiedzieć?
O pomoc będzie mógł ubiegać się producent rolny:

 • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
 • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem
 • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
 • który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich,

Kto nie dostanie dopłaty do sprzedanego zboża?

O tym także piszą autorzy projektu rozporządzenia. Zaproponowali, by wsparcia finansowego nie przyznawano producentowi rolnemu:
1) który dokonał sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom:

 • prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, lub
 • podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą

– którzy są współposiadaczami jego gospodarstwa;
2) będącemu jednocześnie podmiotem skupującym zboża w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wniosek o dopłaty do zbóż już niebawem. Do kiedy złożyć w ARiMR i co trzeba dołączyć? Rząd przyjął rozporządzenie! - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny