Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krywlany zostaną sparaliżowane? Operator lotniska na drodze do utraty ważności decyzji środowiskowej. Bez niej nic nie można budować

Tomasz Maleta
Pasta startowy na Krywlanach w Białymstoku
Pasta startowy na Krywlanach w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Widmo paraliżu inwestycyjnego zaczęło unosić się nad Krywlanami. Bo zarządzający lotniskiem starając się o pozwolenia budowlane czy wodnoprawne nie będzie mógł przedstawić decyzji środowiskowej, gdyż straciła ważność. A wystarczyło, by wystąpił o jej potwierdzenie do 13 grudnia 2022 roku. Tymczasem wniosek złożył pół roku później.

Spis treści

Dlatego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowieniem z dnia 20 czerwca 2023 r. odmówił zajęcia stanowiska w sprawie, iż aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 9 listopada 2016 r. dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa pola wzlotów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na lotnisku Białystok - Krywlany.

od 16 lat

- Na postanowienie służy stronom prawo wniesienia zażalenia do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - informuje Dorian Kozłowski, naczelnik wydziału ocen oddziaływania na środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Krywlany. Wniosek złożony z poślizgiem

Z wnioskiem do RDOŚ wystąpił Aero Partner. Zarządzający białostockim lotniskiem chciał, by Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku zajął stanowisko, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji z 9 listopada 2016 roku środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia "Budowa pola wzlotów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na lotnisku Białystok - Krywlany". Stała się ona ostateczna 13 grudnia 2016 roku.

Aero Partner swój wniosek nadał 15 maja 2023 r. (data wpływu do RDOŚ: 24 maja 2023 r.). Zgodnie z prawem, mógł to zrobić w ciągu sześciu lat od uprawomocnienia się decyzji środowiskowej: najwcześniej po upływie pięciu lat (t.j 13 grudnia 2021 roku), ale nie później niż 13 grudnia 2022 grudnia.

To oznacza, że wniosek do organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w pierwszej instancji wnioskodawca złożył po upływie 6-letniego terminu przewidzianego przez ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. I choć de iure decyzja środowiskowa z 2016 roku jest ważna w okresie dekady, to de facto nie można dołączyć jej do wniosku o wydanie decyzji budowlanej czy pozwolenia wodnoprawnego.

- Ponieważ straciła już swoją ważność - zaznacza Dorian Kazłowski.

Krywlany. Odwołanie czy nowa decyzja środowiskowa

Stałoby się inaczej, czy gdyby Aero Partner zmieścił się w wymaganym terminie. Wtedy mógłby starać się o pozwolenia na inwestycyjne zamierzenia, które mógłby rozpocząć najpóźniej do 13 grudnia 2026 roku. Ale do tego potrzebne było właśnie potwierdzenie przez RDOŚ aktualności warunków w oparciu, o które została wydana decyzja z 2016 r..

Zarządzający lotniskiem może teraz odwołać się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jeśli tego nie zrobi, albo postanowienie RDOŚ o odmowie zajęcia stanowiska stanie prawomocne, będzie musiał starać się o nową decyzję środowiskową. To zajmie kilka lat.

Na lotnisku w Białymstoku odbywa się wiele operacji lotniczych rocznie, ale nie lądują na nim, ani z niego nie startują maszyny pasażerskie linii lotniczych. Powód: za krótki pas startowy. By został wydłużony potrzebne jest likwidacja przeszkód lotniczych, w tym przypadku drzew. Ilu, to określi decyzja prezydenta Białegostoku. Przeciwko wycince sprzeciwiają się białostoccy społecznicy i Lasy Państwowe.

Krywlany jak hala widowiskowo-sportowa

W październiku 2022 roku prezydent powołał specjalny zespół od lotniska. Jednym z jego zadań jest opracowanie koncepcji przejęcia zarządzania Krywlanami przez miasto od Aero Partnera. Obecnie jest przygotowywane porozumienie między stronami. Na jego mocy Aero Partner opracuje dokumenty na podstawie, których nastąpi zmiana zarządzającego lotniskiem. Ponadto ostateczną decyzję zatwierdzającą roszadę podejmie jeszcze Urząd Lotnictwa Cywilneg0. Może to potrwać nawet rok.

Podobna historia z decyzją środowiskową już raz się wydarzyła w Białymstoku. Chodzi o halę sportowo-widowiskową. Wniosek o pozwolenie na jej budowę został złożony po upływie 6 lat od dnia, w którym decyzja środowiskowa stała się ostateczna, co jest niezgodne z przepisami prawa. Dlatego wojewoda w 2018 roku uchylił pozwolenie na budowę. Miasto odwołało się do sądu, ale przegrało. Musiało starać się o nową decyzję środowiskową. Hala nie powstała do dziś.

Czy zarządzający lotniskiem będzie odwoływał się od decyzji? Czekamy na stanowisko spółki.

SPROSTOWANIE
Nieprawdziwa jest informacja, że „widmo paraliżu inwestycyjnego zaczęło unosić się nad Krywlanami. Bo zarządzający lotniskiem starając się o pozwolenia budowlane czy wodnoprawne nie będzie mógł przedstawić decyzji środowiskowej, gdyż straciła ważność. A wystarczyło by wystąpił o jej potwierdzenie do 13 grudnia 2022 roku”.
Prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do wybudowania hangaru i terminala toczą się zgodnie z planem. A realizacja inwestycji wymagała i ciągle wymaga nowej decyzji środowiskowej. Ta z 2016 r. została w całości „wykorzystana”, czyli wszystkie elementy w niej zawarte zostały zrealizowane.
Urszula Boublej Urząd Miejski w Białymstoku

Autor publikacji odniesie się do treści sprostowania w kolejnym wydaniu

Wyjaśnienie autora (z dn. 18.07.2023):
Informacje podane przeze mnie znajdują odzwierciedlenie w stanie prawnym i faktycznym, jakim było wydanie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nieprawomocnego postanowienia z 20 czerwca 2023 r. Odmówił on zajęcia stanowiska w sprawie, iż aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji środowiskowej z 2016 r. Powód: wniosek, o który wystąpił obecnie zarządzający lotniskiem, został złożony po terminie (miał na to czas do 13 grudnia 2022 r.), a co za tym idzie, decyzja wygasła. Jeśli uprawomocni się postanowienie RDOŚ z 20 czerwca 2023 r., to konsekwencją tego będzie to, że – w oparciu o decyzję z 2016 r. – zarządzający nie będzie mógł się starać o żadne pozwolenia prawne do końca 2026 roku. Ale tylko i wyłącznie w oparciu o decyzję środowiskową z 2016 roku (i to w artykule wyjaśniłem). Nie o żadną inną, której nie ma, a o którą, jak przyznała sama prostująca, dopiero są prowadzone starania i która – na stan wniesienia sprostowania – nie istnieje w obiegu prawnym. Powoływanie się na coś, czego nie ma i dowodzenie na podstawie tego, że podałem nieprawdziwe informacje, jest nielogiczne.
Tomasz Maleta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny