MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na dwujezdniową drogę krajową Knyszyn-Korycin. Tylko na projekt. Budowa będzie przedmiotem analizy rządu

OPRAC.: wal
Kwiecień 2024. Budowa odcinka S19 Via Carpatia Krynice-Białystok Zachów w oparciu o tą samą decyzję środowiskową, o którą planowano wybudować odcinek Knyszyn-Korycin
Kwiecień 2024. Budowa odcinka S19 Via Carpatia Krynice-Białystok Zachów w oparciu o tą samą decyzję środowiskową, o którą planowano wybudować odcinek Knyszyn-Korycin GDDKIA/Strona kontraktu
Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na dokumentację projektową dla odcinka dwujezdniowej drogi krajowej Knyszyn – Korycin. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Tym razem postepowanie nie przewiduje fazy budowy drogi, o której zasadności ma wypowiedzieć się rząd. Skompletowanie dokumentacji pozwoli jednak skonsumować decyzję środowiskową, której ważność upływa w lutym 2026. W oparciu o nią budowany jeż już także odcinek Krynice-Białystok Zachód i przygotowywany w formule projektuj-buduj fragment od Krynic do Knyszyna.

Drogowcy podkreślają, że działają zgodnie z ustaleniami wynikającymi z rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

- Decyzja o budowie tej inwestycji zostanie podjęta po zakończeniu wielostronnej analizy sieci drogowej w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Planowany odcinek drogi ekspresowej S8 mógłby przejąć ruch tranzytowy z istniejącej DK8 przecinającej Puszczę Knyszyńską - czytamy w komunikacie na stronie białostockiego oddziału GDDKIA.

Ostateczna decyzja środowiskowa Knyszyn-Korycin

Dla tego odcinka drogowcy mają od dawna decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 21 grudnia 2015 r., a 3 lutego 2016 r. stała się ostateczna. W oparciu o tą decyzję realizowany jest już odcinek drogi S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód oraz prowadzone są postępowania przetargowe na projekt i budowę odcinków: S16 Knyszyn – Krynice oraz S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo.

Wymagane parametry

Odcinek drogi ma zostać zaprojektowany po nowej trasie o długości ok. 24,1 km. Połączy drogę S16 Knyszyn – Krynice z realizowaną w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic obwodnicą Suchowoli.

Prace będą polegały na zaprojektowaniu dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym na każdej jezdni, na parametrach drogi ekspresowej. Przewidziano trzy węzły drogowe: Knyszyn (skrzyżowanie z S16 i DK65), Jasionówka (skrzyżowanie z DW671 i DP1354B) i Korycin (skrzyżowanie z DW671). Zaplanowano także parę MOP-ów Zofiówka ulokowanych po obu stronach trasy.

W ramach inwestycji Knyszyn-Korycin przewiduje się m.in.:

  • przebudowę istniejących dróg kolidujących z nową trasą,
  • budowę dodatkowych jezdni do obsługi ruchu lokalnego,
  • infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,
  • urządzeń ochrony środowiska (zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt),
  • a także systemu odwodnienia

.

Dokumentacja powinna zostać ukończona w 15 miesięcy od podpisania umowy. To jest o tyle ważne, bo termin ten pozwala złożyć dokumenty o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej przed upływem ważności decyzji środowiskowej. Nawet jeśli budowa nie rozpocznie się do tego czasu, to nie trzeba będzie w przypadku zgody rządu i Brukseli na jej realizację zaczynać całej procedury środowiskowej od początku.

Droga Knyszyn-Korycin. Ale jakiej kategorii?

Co ciekawe, w informacji o ogłoszonym przetargu nie ma nic na temat kategorii trasy. Wspomina się się jedynie o drodze krajowej dwujezdniowej. Jednak zgodnie z założeniami projektowany odcinek ma być realizowany jako droga ekspresowa. Nie zostały też podjęte żadne decyzje dot. obniżenia klasy tej trasy.

Przypomnijmy, że odcinek Knyszyn Korycin pojawił się siatce dróg krajowych po batalii nad Rospudą. To po niej rząd PO-PSL zaakceptował przebieg przyszłych dróg krajowych na zachód i północ od Białegostoku, że miała powstać wielka obwodnica ekspresowa Choroszcz-Dobrzyniewo-Knyszyn-Korycin. To tędy miała przebiegać trasa S19 do Sokółki i dalej do Kużnicy. Kilka lat później drogowcy uzyskali na nią decyzję środowiskową, która traci ważność w lutym 2026 roku. Później za rządów PiS władze krajowe przesądziły, że S19 pójdzie starodrożem od Sokółki do Czarnej Białostockiej Katrynki (Białystok Północ) - dalej do Dobrzyniewa. Wcześniej rząd Beaty Szydło zdecydował, że w północno-wschodnim regionie powstanie S16 Knyszyn-Ełk jak łącznik między S19 i S61 będący jednocześnie szlakiem międzynarodowym Via Carpatia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny