MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga S19. Budowa odcinka Kuźnica-Sokółka. Ten fragment nie będzie trasą Via Carpatia. Zobacz postęp prac

wal
Do wybudowania jest 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki. Na zdjęciu: węzeł Sokółka (marzec 2024)
Do wybudowania jest 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki. Na zdjęciu: węzeł Sokółka (marzec 2024) GDDKIA/Strona kontraktu
52,42 proc.- tyle wynosi finansowe i rzeczowe zaawansowanie prac przy budowie odcinka S19 Kuźnica-Sokółka. To pierwszy fragment S19 w woj. podlaskim, na którym wbito łopatę. Zarazem jeden z trzech w Polsce północno-wschodniej, który nie będzie tożsamy z międzynarodowym korytarzem Via Carpatia biegnący szlakiem S19. Zobacz postęp prac.

Jeśli chodzi o zaawansowanie w robotach drogowych, to poza wycinką drzew i odhumusowaniem, które zrealizowano w pierwszej kolejności, najlepiej idą drogowcom wykopy (76,42 proc.), budowa nasypów (prawie 75 proc) i wymiana gruntów (nieco ponad 73 proc).

Z kolei jeśli idzie o roboty mostowe, to jednym z najbardziej zaawansowanych w budowie jest wiadukt WD-2 (nieco ponad 75 proc).

Budowa drogi S19 Kuźnica- Sokółka. Zobacz postęp prac.

Do wybudowania jest 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki. Początkowe 5,25 km będzie miało standard drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), a na dalszych 10,5 km nowej trasy będzie w standardzie drogi ekspresowej. Cała droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś. Wartość umowy na odcinek Kuźnica - Sokółka to 526,22 mln zł.

Przy samym przejściu granicznym, nieczynnym od [listopada 2021 roku], zaplanowano sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). Na 600-metrowym odcinku drogi w pobliżu przejścia granicznego nawierzchnia zostanie wykonana z betonu cementowego, a na pozostałej części drogi będzie nawierzchnia bitumiczna.

Dwa węzły na pierwszym odcinku S19

Na tym fragmencie S19 zostaną wybudowane dwa węzły:

  • Kuźnica - na skrzyżowaniu z istniejącą obecnie drogą krajową nr 19 (docelowo - droga wojewódzka). W rejonie węzła dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19, na dojeździe do przejścia granicznego w Kuźnicy, zmieni swoje parametry techniczne z drogi klasy GP na drogę ekspresową (klasy S). Węzeł obsłuży relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica - Białystok.
  • Sokółka Północ - na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 (docelowo droga wojewódzka). Węzeł obsłuży relację Kuźnica - Sokółka. Do czasu wykonania dalszych odcinków drogi S19 węzeł umożliwi wjazd z istniejącej DK19 na odcinek S19

.

Zadanie obejmować będzie również budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny