MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga S61. Odcinek Podborze-Śniadowo. To przedostatni w budowie fragment trasy Via Baltika. Kontrakt obejmuje też przebudowę S8

OPRAC.: wal
Prace mają się zakończyć w trzecim kwartale 2024 roku
Prace mają się zakończyć w trzecim kwartale 2024 roku GDDKIA/Strona kontraktu/M.Kulszea
Prawie 97 proc. - tyle wynosi zaawansowanie prac przy budowie odcinka Podborze Śniadowo. Co prawda główna trasa jest przejezdna od jesieni 2023 roku, ale trwają roboty przy węzłach, styku z drogami wojewódzkimi, serwisowymi. I przede wszystkim przy przebudowie 3-kilometrowego odcinka S8 w rejonie obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. Obecnie na nitce w kierunku Białegostoku. Drogowcy planują zakończyć prace jeszcze latem tego roku.

Podróżni jadący drogą ekspresową S8 z i do Białegostoku muszą w przyszłym tygodniu naszykować się na kolejne utrudnienia. Wykonawca przebudowy trasy w rejonie obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej planuje wdrożyć drugi schemat tymczasowej organizacji ruchu. Chodzi o pasy wjazdowe i zjazdowe z zamkniętego węzła Podborze. Od wtorku 23 kwietnia do piątku 26 kwietnia będą wykonywane prace związane z barierami linowymi na łącznicach zamkniętego węzła Podborze (Ostrów Mazowiecka Północ).

Węzeł dwóch dróg ekspresowych S61 i S8

To na nim spotykają się dwie drogi ekspresowe: przebudowywana S8 i wybudowany od podstaw odcinek Podborze-Śniadowo. Zaawansowanie prac na całym kontrakcie wynosi prawie 97 proc. Najbardziej zaawansowane są roboty mostowe - wykonane je prawie w 100 proc. Jeśli chodzi o roboty drogowe (prawie 96 proc.), to najwięcej pozostało jeszcze do zrobienia przy układaniu nawierzchni. Tutaj postęp prac przekroczył nieznacznie 91 proc. Z kolei w robotach branżowych (prawie 95 proc. zaawansowania) najmniej wykonano jeśli chodzi o oświetlenie (93 proc.)

W tym tygodniu na odcinku udostępnionej (jesień 2023) do przejezdności drogi s61 Podborze-Śniadowo trwały punktowo prace naprawcze usterek stwierdzonych w świadectwie przejęcia. Zarówno w kierunku Łomży, jak i Ostrowi Mazowieckiej.

Ostatni odcinek S61 w budowie

Obecnie trwają jeszcze prace przy budowie ostatniego w województwie podlaskim i zarazem ostatniego na całej drodze S61 odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno (12,9 km). To obwodnica Łomży. Wykonawca ma za zadanie udostępnić ją do ruchu – na zasadzie przejezdności jedną nitką mostu na Narwi – w połowie 2024 roku. To pozwoli na ruch samochodów ciężarowych po S61 do granicy z Litwą z ominięciem Łomży.

W połowie 2025 r. obwodnica Łomży na całej długości będzie w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny