MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa dróg krajowych w woj. podlaskim. Podsumowanie 2023 roku. Tak powstają trasy ekspresowe w regionie

OPRAC.: red
Z każdym rokiem przybywa coraz więcej kilometrów dróg ekspresowych w Podlaskiem
Z każdym rokiem przybywa coraz więcej kilometrów dróg ekspresowych w Podlaskiem GDDKIA
Pierwsze odcinki drogi ekspresowej S19, będącej częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia w województwie podlaskim - w budowie. Rozpoczęcie inwestycji w ramach Programu 100 obwodnic – Sztabina i Suchowoli w ciągu DK8. Wreszcie wydłużenie korytarza transportowego S61 Via Baltica o kolejne kilometry. To wszystko wydarzyło się w 2023 roku na budowie dróg ekspresowych w województwie podlaskim.

Spis treści

Wystartowała Via Carpatia

We wrześniu i październiku bieżącego roku wykonawcy rozpoczęli budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19:

  • Haćki – Bielsk Podlaski, dł. 11,2 km., wartość kontraktu Projektuj i buduj - 325,9 mln zł,
  • Bielsk Podlaski – Boćki, dł. 12,2 km., wartość kontraktu Projektuj i buduj – 309,4 mln zł,
  • Boćki – Malewice, dł. 15,9 km., wartość kontraktu Projektuj i buduj – 343,6 mln zł.

Tym samym w budowie na terenie woj. podlaskiego mamy trzy odcinki S19 o łącznej długości 39 km leżące w korytarzu transportowym Via Carpatia, który ma łączyć Europę Północną i Południową. Na terenie Polski będzie miał on około 700 km długości. Zaczyna się w Budzisku (granica państwa), przez Białystok i Lublin prowadzi do Barwinka (granica państwa ze Słowacją).

Jego elementami są odcinki dróg ekspresowych S61, S16 a także większość przebiegu S19. Via Carpatia będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego (Lublin jest już połączony z Rzeszowem). Wszystkie inwestycje realizowane są w Ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

S19 – przy granicy w realizacji

W grudniu 2022 roku wojewoda podlaski podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na prawie 16-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi od Kuźnicy (gr. państwa z Białorusią) do Sokółki. Plac budowy przekazaliśmy wykonawcy – 11 stycznia 2023 r. Obecnie kończą się już roboty ziemne i rozpoczęła się budowa obiektów inżynierskich. Planowane zakończenie tej inwestycji to 2024/2025 r. 

S19 na północ od Białegostoku – wybrano najkorzystniejsze oferty

- W grudniu bieżącego roku wybraliśmy najkorzystniejsze oferty w przetargach na wyłonienie wykonawców w systemie Projektuj i buduj dla trzech odcinków S19 na północ od Białegostoku - czytamy na stronie serwisu internetowego białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Podpisanie umowy z wykonawcami planowane jest w I kwartale przyszłego roku:

  • S19 Sokółka – Czarna Białostocka (24,1 km): firma Stecol z ofertą 828,8 mln zł,
  • S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ (13 km): firma Unibep z ofertą 347,79 mln zł,
  • S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo (9 km): firma Unibep z ofertą 320,88 mln zł.

Realizacja całego tego fragmentu S19 planowana jest na lata 2025-2028.

Z kolei na następnym odcinku S19 Krynice – Dobrzyniewo – węzeł Białystok Zachód wykonawca czeka na wydanie decyzji ZRID. Spodziewana jest w I kwartale 2024 roku.

S19 – druga decyzja środowiskowa

W związku z decyzjami sądów, których skutkiem było prawomocne uchylenie decyzji środowiskowej (DŚU) na odcinek S19 Białystok Zachód – Ploski, GDDKIA musiała w 2022 roku odstąpić od umów z wykonawcami poszczególnych odcinków południowej obwodnicy Białegostoku. Realizacja zawartych kontraktów nie miała wówczas podstaw prawnych. Chodzi o trzy odcinki S19 o łącznej długości 39 kilometrów: Białystok Zachód – Księżyno, Księżyno – Białystok Południe, wraz z odcinkiem DK65 Białystok Południe – Grabówka oraz Białystok Południe – Ploski.  

- W tej sytuacji natychmiast podjęliśmy działania zmierzające do ponownego uzyskania DŚU dla całego fragmentu S19 Białystok Zachód – Ploski, wypełniając zalecenia wskazane w wyroku i uzasadnieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego - przypominają drogowcy z białostockiego oddziału GDDKiA.

Na początku sierpnia bieżącego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wydał nową decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S19 Choroszcz – Ploski wraz z budową DK65 Kudrycze – Kuriany – Grabówka. Przed sądem trwają negocjacje z wykonawcami i równolegle prowadzone są przygotowania do ewentualnego ogłoszenia przetargów.

S61 niemal gotowa

Droga ekspresowa S61 ma niespełna 220 km, przebiega przez trzy województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W mijającym roku wydłużyliśmy ją o kolejne 49 km.

W ramach budowy obwodnicy Łomży w czerwcu 2023 roku oddano do ruchu węzeł Łomża Zachód na istniejącej DK61. Dzięki temu przejezdność uzyskał gotowy od roku, ale nieużywany, fragment S61 Łomża Południe – Łomża Zachód o dł. 7,2 km. 

Dwa miesiące później Oddział w Olsztynie oddał do ruchu trzeci i ostatni w województwie warmińsko-mazurskim odcinek S61 Ełk Południe – Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km.

Z kolei w październiku oddano do użytkowania, przed zakończeniem wszystkich robót, przeszło 19-kilometrowy fragment S61 Ostrów Mazowiecka Północ – Śniadowo. Odcinek ten leży w woj. mazowieckim, ale inwestycję prowadził Oddział GDDKiA w Białymstoku.

- Trwa jeszcze przebudowa wiaduktu nad linią kolejową w ciągu S8 przed węzłem Ostrów Mazowiecka Północ oraz układanie nawierzchni na tejże jezdni. Ostateczne zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku - zapewnia GDDKiA.

Ostatni odcinek S61 w budowie

Obecnie trwają jeszcze prace przy budowie ostatniego w województwie podlaskim i zarazem ostatniego na całej drodze S61 odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno (12,9 km). To obwodnica Łomży. Wykonawca ma za zadanie udostępnić ją do ruchu – na zasadzie przejezdności jedną nitką mostu na Narwi – w połowie 2024 roku. To pozwoli na ruch samochodów ciężarowych po S61 do granicy z Litwą z ominięciem Łomży.

W połowie 2025 r. obwodnica Łomży na całej długości będzie w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Program 100 Obwodnic

W upływającym roku wojewoda wydał decyzje ZRID na obwodnice Suchowoli oraz Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8. We wrześniu rozpoczęła się ich budowa. Obwodnica Suchowoli będzie miała 15,1 km długości, natomiast Sztabina - 4,23 km. Oba odcinki powstają jako jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Planowane oddanie ich do użytku to II kwartał 2025 r.   

W ramach rządowego Programu 100 obwodnic w woj. podlaskim planowane są jeszcze obwodnica: Białobrzegów, Augustowa i Zambrowa. Dwie ostatnie są na etapie prac przygotowawczych, natomiast, jeśli chodzi o obwodnicę Białobrzegów, to w listopadzie ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie jej wykonawcy w standardzie Projektuj i buduj. Budowa obwodnicy planowana jest na lata 2026-2028. (źródło:GDDKIA/Białystok)

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny