MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S19. Odcinek Kuźnica-Sokółka. Tak postępują prace. Trasa ma być gotowa we wrześniu 2024 roku.

OPRAC.: wal
Według pierwotnych założeń powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku
Według pierwotnych założeń powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku GDDKIA/Strona kontraktu
27,81 proc. wynosi zaawansowanie rzeczowe robót przy budowie odcinka S19 Kuźnica-Sokółka. To pierwszy, graniczny fragment drogi ekspresowej, która od północy ominie Białystok i poprowadzi dalej na południe jako Via Carpatia. Jeśli chodzi o postęp prac w poszczególnych branżach to najbardziej widoczny jest w robotach ziemnnych. Jeśli chodzi o wykopy to wykonano niespełna 45 proc. planu. Z kolei przy nasypach - 37,13 proc.

Do wybudowania jest 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki. Początkowe 5,25 km będzie miało standard drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), a na dalszych 10,5 km nowej trasy będzie w standardzie drogi ekspresowej. Cała droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś. Wartość umowy na odcinek Kuźnica - Sokółka to 526,22 mln zł.

Budowa drogi S19 Kuźnica- Sokółka. Zobacz postęp prac.

Przy samym przejściu granicznym, nieczynnym od [listopada 2021 roku, zaplanowano sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). Na 600-metrowym odcinku drogi w pobliżu przejścia granicznego nawierzchnia zostanie wykonana z betonu cementowego, a na pozostałej części drogi będzie nawierzchnia bitumiczna.

Dwa węzły na pierwszym odcinku S19

Na tym fragmencie S19 zostaną wybudowane dwa węzły:

  • Kuźnica - na skrzyżowaniu z istniejącą obecnie drogą krajową nr 19 (docelowo - droga wojewódzka). W rejonie węzła dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19, na dojeździe do przejścia granicznego w Kuźnicy, zmieni swoje parametry techniczne z drogi klasy GP na drogę ekspresową (klasy S). Węzeł obsłuży relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica - Białystok.
  • Sokółka Północ - na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 (docelowo droga wojewódzka). Węzeł obsłuży relację Kuźnica - Sokółka. Do czasu wykonania dalszych odcinków drogi S19 węzeł umożliwi wjazd z istniejącej DK19 na odcinek S19

.

Zadanie obejmować będzie również budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego.

Parking dla pojazdów czekających na odprawę

Przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Na kierunku wjazdowym do Polski MOP Popławce, a na kierunku wyjazdowym będzie to MOP Wojnowce, gdzie funkcjonować będzie System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych. Na tym MOP-ie przewidziano m.in. ponad 800 stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych, 40 dla pojazdów z ładunkiem niebezpiecznym, 210 stanowisk dla aut osobowych oraz 10 dla autobusów, umożliwiając oczekiwanie na odprawę graniczną.

GDDKIA podkreśla, że mimo trudnej obecnie sytuacji geopolitycznej, budując drogi i planując ich rozwój jest zobowiązany do zapewnienia jak najlepszych rozwiązań komunikacyjnych na kolejne lata, mając na uwadze tych, którzy na co dzień trudną i odpowiedzialną pracę kierowcy wykonują i będą wykonywać w kolejnych latach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ten odcinek drogi powinien być gotowy pod koniec 2024 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny