MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi ekspresowej S19. To trasa Via Carpatia. Odcinek Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. Zobacz postęp prac.

OPRAC.: wal
Węzeł Bielsk Podlaski Północ.
Węzeł Bielsk Podlaski Północ. GDDKIA/Strona Kontraktu
30,69 proc. (81 338 684,63 zł netto) zaakceptowanej kwoty kontraktowej - tyle wynosi zaawansowanie finansowe robót przy budowie drogi ekspresowej S19 Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. Wykonawcą jest firma Budimex. To fragment międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia. I pierwszy w woj. podlaskim, na którym rozpoczęto roboty drogowe i mostowe.

Spis treści

Zaawansowanie rzeczowe poszczególnych prac na 9-kilometrowym odcinku waha się od prawie 25 proc . w przypadku robót branżowych i drogowych, po 21, 24 proc. w przypadku robót mostowych (przepusty wykonano prawie w 48 proc.). Jedynie jeśli chodzi o obiekty kubaturowe, to tutaj prace budowlane jeszcze się nie rozpoczęły.

Zobacz budowę odcinka S19 Haćki-Bielsk

Dwa lata na budowę odcinka Haćki-Bielsk Podlaski

Wykonawcą inwestycji Haćki – Bielsk podlaski realizowanej w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) jest firma Budimex. Umowa w systemie Projektuj i buduj, o wartości 325,9 mln zł, została podpisana 6 września 2021 r.

Termin ukończenia prac to III kwartał 2025 r. W ramach zadania wybudowanych zostanie 9 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 oraz jednojezdniowy odcinek DK66 - łącznik do istniejącej DK19. Nawierzchnia będzie bitumiczna, o nośności 11,5 t/os. Powstaną 22 obiekty inżynierskie, w tym dwa duże przejścia dla zwierząt.

Tiry poza centrum Bielska Podlaskiego

Powstaną również dwa węzły drogowe:

  • Bielsk Podlaski Północ – na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 (docelowo drogą wojewódzką). W miejscu połączenia przewidziano budowę ronda umożliwiającego powiązanie drogi ekspresowej z istniejącym układem drogowym.
  • Bielsk Podlaski Zachód - na skrzyżowaniu z DK66 w kierunku zachodnim, projektowaną DK66 (planowana obwodnica Bielska Podlaskiego) w kierunku wschodnim oraz na kierunku północnym wlot do Bielska Podlaskiego starodrożem DK66 (przyszła droga wojewódzka).

Taki układ drogowy umożliwi wyprowadzenie tranzytu poza centrum Bielska Podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny