MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Importujesz auto z Chin? Poniesiesz dodatkowe koszty. Komisja Europejska już szykuje dodatkowe opłaty!

Szczepan Dobrowolski
Chińskie samochody mogą być nawet o 1/3 tańsze od podobnych modeli, wyprodukowanych w innych częściach świata. Sprowadzając jednak takie pojazdy do Polski, trzeba liczyć się z opłatami. Komisja Europejska prowadzi właśnie dochodzenie handlowe. W jego rezultacie w przyszłości może pojawić się dodatkowe cło.
Chińskie samochody mogą być nawet o 1/3 tańsze od podobnych modeli, wyprodukowanych w innych częściach świata. Sprowadzając jednak takie pojazdy do Polski, trzeba liczyć się z opłatami. Komisja Europejska prowadzi właśnie dochodzenie handlowe. W jego rezultacie w przyszłości może pojawić się dodatkowe cło. Archiwum
Chińskie samochody mogą być nawet o 1/3 tańsze od podobnych modeli, wyprodukowanych w innych częściach świata. Sprowadzając jednak takie pojazdy do Polski, trzeba liczyć się z opłatami. Komisja Europejska prowadzi właśnie dochodzenie handlowe. W jego rezultacie w przyszłości może pojawić się dodatkowe cło.

– Minimalny koszt przewidziany przepisami to 10 proc. cła + VAT, w Polsce 23 proc., więc kwota 33 proc. to koszt wstępny wynikający z transakcji handlowej z krajem trzecim, takie koszty poniesie każdy, kto sprowadzi na teren Unii Europejskiej nowy elektryczny pojazd z Chin – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Przy każdym towarze, który jest sprowadzany na teren Unii Europejskiej i ma być dopuszczony do obrotu na jej obszarze, zawsze mowa jest o tzw. należnościach celno-podatkowych, czyli jest to cło i VAT. Koszty dla importerów samochodów z Chin są obecnie właściwie niezmienne.

– Dla nowych pojazdów napędzanych wyłącznie elektrycznie obowiązuje podatek VAT 23 proc. oraz cło. Są to opłaty naliczane od wartości celnej towaru, które automatycznie trzeba uiścić podczas dopuszczenia takiego pojazdu do obrotu – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.  

Szykują się jednak zmiany, które obciążą nieco bardziej miłośników chińskiej motoryzacji.

– Importując nowy napędzany elektrycznie pojazd z Chin, trzeba będzie liczyć się z tzw. cłem wyrównawczym i antydumpingowym. Do czasu zakończenia działań prowadzonych przez Komisję Europejską, czyli do listopada 2024 r., importerzy takich aut nie będą ponosili dodatkowych opłat z tytułu ceł i innych danin. Jednak obowiązywała ich będzie konieczność dodatkowej rejestracji faktu zakupu takiego pojazdu - co ma miejsce od 5 marca bieżącego roku.
– Wszystkie pojazdy, które zarejestrowane zostały jako sprowadzone z Chin zgodnie z obowiązującym od marca 2024 r. rozporządzeniem, będą mogły podlegać opłatom z tytułu cła wyrównawczego lub antydumpingowego – tłumaczy Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Działania Komisji Europejskiej mają na celu weryfikację choćby tego, czy wprowadzane na rynek samochody spełniają odpowiednie normy. Jak twierdzą eksperci Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, samochody elektrycznie skonstruowane poza granicami Unii Europejskiej zaczynają odgrywać kluczową rolę w produkcji i sprzedaży na świecie. Dzieje się tak, ponieważ ich przewagą jest niższa cena. Dodatkowo Chińczykom przez lata udało się zdobyć doświadczenie i rozwinąć technologię. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) wynika, że w 2019 r. auta chińskich marek stanowiły 0,4 proc. sprzedaży nowych ,,elektryków’’ w Unii Europejskiej. W 2020 r. udział ten wzrósł do 1,4 proc., w kolejnym do 1,7 proc., a na koniec 2022 r. osiągnął 3,7 proc. Według danych Komisji Europejskiej, w 2025 r. udział ten osiągnie 15 proc. – czytamy w artykule money.pl
Zakup aut elektrycznych z Chin może w tej chwili wydawać się bardziej opłacalny cenowo niż zakup auta w Polsce. Jednak doliczenie wszystkich obowiązujących opłat wielu zainteresowanym może mocno otworzyć oczy.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Importujesz auto z Chin? Poniesiesz dodatkowe koszty. Komisja Europejska już szykuje dodatkowe opłaty! - Motofakty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny