MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dojazd do kościoła św. Rocha i Spodków w Białymstoku. Miasto kupiło działkę pod drogę. Prawie 1,5 miliona poszło na odsetki

OPRAC.: wal
Teren, na którym od lat planowano wybudować drogę dojazdową do kościoła św. Rocha od ulicy św. Rocha (widok od strony wiaduktu). Mogłaby też prowadzić do  Spodków
Teren, na którym od lat planowano wybudować drogę dojazdową do kościoła św. Rocha od ulicy św. Rocha (widok od strony wiaduktu). Mogłaby też prowadzić do Spodków
Za ponad 4,1 mln złotych miasto kupiło działkę na tyłach kościoła św. Rocha. Na budowę dojazdu do świątyni i Spodków. Z tej kwoty prawie półtora miliona to odsetki, których zapłatę nakazał sąd prawomocnym wyrokiem. Wcześniej władze Białegostoku podjęły próbę zmiany prawa miejscowego, by nie płacić żądanej przez właścicieli kwoty wykupu nieruchomości. Twierdziły, że nie mają na nią pieniędzy. Ostatecznie dojazd i tak powstanie razem z przebudową ul. św. Rocha. Za pieniądze z Polskiego Ładu.

Chodzi o działkę nr 255 w obrębie Śródmieście o powierzchni 0,227 ha. Została nabyta do zasobu gminnego na podstawie oświadczeń dotyczących przeniesienia własności. Akt notarialny zawarty został 15 kwietnia 2024 r.. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z 18 grudnia 2023 roku.

- Odsetki zostały zasądzone w wyroku, który został wydany w sprawie z powództwa wniesionego do sądu przez współwłaścicieli tej nieruchomości – informuje Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Dodaje, że zgodnie z  miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego części osiedli Centrum i Przydworcowe nieruchomość stanowi fragment terenu oznaczonego symbolem 8KD-D i jest przeznaczona pod projektowaną ulicę dojazdową  z miejscami postojowymi. Zgodnie z ustaleniami obowiązującego mpzp droga ta wchodzi w skład przestrzeni publicznych i jest ulicą układu obsługującego.

Droga, która wywołała burzę

Zgodnie z decyzją sprzed ponad dekady nr 1337/2013 o udzieleniu zezwolenia na realizację inwestycji (ZRID) działka powinna zostać wykupiona w celu realizacji inwestycji. ZRID został zaskarżony do sądu administracyjnego w następstwie czego wypadł z biegu prawnego, a droga nie została wybudowana. Jednak zaawansowane ustalenia projektowe zostały przeniesione do planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w 2016 roku.

Tyle, że właściciele nieruchomości domagali się od miasto wykupu działki. Jej wartość rzeczoznawca ocenił na 2,6 mln zł. Urzędnicy stwierdzili, że miasto nie ma takich pieniędzy, ponadto nie zamierza budować drogi. Ich zdaniem dojazd zarówno do kościoła, jak i Spodków był zapewniony. By uniknąć wykupu zaproponowali wyjście awaryjne w postaci wyrażenia przez radę miasta intencji do zmiany planu miejscowego. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli w listopadzie 2020 roku. W korekcie planu na części terenu o symbolu 8KD-D (w zakresie działki o nr 255) planowano uwzględnienie zapisów wcześniej obowiązującego planu (z 2005 r.), w którym działka ta była przeznaczona pod zabudowę.

- W ramach zmiany zakładano umożliwienie realizacji zabudowy o funkcji usługowej i mieszkaniowej wielorodzinnej, a tym samym rezygnację z fragmentu drogi 8KD-D w miejscu tej działki – informuje Agnieszka Błachowska.

Sąd nakazał miastu zapłatę odsetek

Prace planistów trwały półtora roku i projekt zmiany planu został przedstawiony radnym na sesji w maju 2022 roku. Wywołał gorącą dyskusję. Wypowiadali się nie tylko urzędnicy i radni, ale też proboszcz parafii św. Rocha i parafianka. Po burzliwej debacie prezydent zgodził się z wnioskiem radnego Zbigniewa Klimaszewskiego, by skierować sprawę do wnioskodawcy.

- Nie o odrzuceniu, bo wtedy trzeba zaczynać pracę odnowa - wyjaśniał prezydent z nadzieją, że uda się osiągnąć kompromis z urzędem marszałkowskim (do niego należą Spodki) w sprawie drogi prowadzącej także do świątyni.

Czekania mieli dość współwłaściciele nieruchomości toczący z miastem spór o nie)nabycie gruntu. Wyrok w tej sprawie zapadł 18 grudnia 2023 r.

- Jego mocą sąd w punkcie I. zobowiązał pozwanego do złożenia oświadczenia woli o nabyciu od każdego z powodów udziału w prawie własności konkretnej nieruchomości gruntowej za wskazaną cenę [od 256.940,06 złotych do 1.381.052,84 złotych] we wszystkich wypadkach w terminie 30 dni od uprawomocnienia się orzeczenia – wyjaśnia sędzia Dariusz Gąsowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Białymstoku. - W punkcie II. zasądzono od pozwanego na rzecz każdego z powodów ustawowe odsetki za opóźnienie.

Polski Ład uratował ulicę. W ramach Woonerfu

W sumie łączna cena nieruchomości wyniosła 4.111.040,99 zł wraz z odsetkami za opóźnienie od kwoty 2 652 461,97 zł od dnia 18 stycznia 2021 r. do dnia zapłaty, od kwoty 1 458 579,00 zł od dnia 20 lipca 2022 r. do dnia zapłaty. Tak wynika z zarządzenia prezydenta wykonującego wyrok sądu.

Miasto i tak wybuduję drogę "odsetkową". Ulica 8KD-D na długości 360 metrów powstanie w ramach tzw. Woonerfu, czyli kompleksowej modernizacji ul. św. Rocha. Na inwestycje władze Białegostoku otrzymały jesienią 2023 roku promesę wstępną na kwotę 30 mln zł z Polskiego Ładu.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny