MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Most na rzece Białej w Fastach. Obiekt czeka remont. Za 11 mln zł. Ale trwa spór o to, kto go sfinansuje.

wal
W roku 2023, po kolejnym przeglądzie, nośność mostu obniżono do 8 ton
W roku 2023, po kolejnym przeglądzie, nośność mostu obniżono do 8 ton T.Maleta
11 mln ma kosztować demontaż ponad 50-letniego mostu i budowa nowego obiektu na rzece Białej w Fastach. Tak wynika z wyniku przetargu. Ale umowa z wykonawcą nie została jeszcze podpisana. Trwa impas w sporze o to, kto pokryje koszty inwestycji. I to niecałe, bo 60 procent wykłada rządowy fundusz drogowy. O pozostałe 40 proc. toczy się batalia między powiatem białostockim, który zarządza mostem na drodze powiatowej, a gminą Dobrzyniewo Duże, na terenie której znajduje się obiekt. Ta ostatnia nie chce się zgodzić, by samorządy pokryły koszty po połowie. Z kolei starostwo powiatowe nie zamierza odstąpić od tego warunku.

Spis treści

Funkcjonujący dziś most trzyprzęsłowy na rzece Białej w Fastach (gm. Dobrzyniewo Duże), wybudowany ok 50 lat temu, mógł bezpiecznie przenieść obciążenia od pojazdów o maksymalnym ciężarze 15T. Tak właśnie został zaprojektowany i wybudowany. 1 stycznia 1999 roku jego właścicielem został powiat białostocki.

Przez most przejeżdżało setki pojazdów osobowych dziennie, sprzęt budowlany i ogrodniczy, autobusy trzech linii.

- Jego projektowana nośność nijak się ma do potrzeb i wymagań dzisiejszego taboru samochodowego - informują służby powiatu białostockiego.

Na nowy most na Białej rząd daje 60 proc.

W roku 2023, po kolejnym przeglądzie, nośność mostu obniżono do 8 ton. Jednocześnie podjęto przygotowania do zadania inwestycyjnego polegającego na budowie nowego obiektu. 27 marca 2024 roku nastąpiło otwarcie ofert w prowadzonym postępowaniu na „Rozbiórkę i budowę mostu przez rz. Białą wraz z przebudową odcinka drogi powiatowej Nr 1392B k/m Fasty (Gm. Dobrzyniewo Duże)”. Wartość najkorzystniejszej oferty wynosi 10.882.584,74 zł. W trakcie prowadzone jest postępowanie dotyczące pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego. Na dziś, jak informują służby powiatu białostockiego, szacunkowy koszt inspektora nadzoru określono na kwotę 159.900,00 zł. Łączna kwota zadania wynosi 11.042.484,74 zł.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 60% kosztów kwalifikowanych. - Z uwagi na rozległą sieć dróg powiatowych koszt wykonania zadania inwestycyjnego związanego z budową mostu przez rz. Białą stanowi znaczącą pozycję w budżecie jednostki. Realizacja zadania uzależniona jest od współfinansowania wkładu własnego przez Gminę w proporcjach 50/50. Powiat Białostocki wystąpił z wnioskiem do gminy Dobrzyniewo Duże o udzielenie pomocy finansowej. Na dziś nie uzyskał jeszcze odpowiedzi - informują służby prasowe.

Radni: naszej gminy nie stać na więcej

Sprawą pomocy finansowej dla powiatu przy tej inwestycji zajmowała się rada gminy pod koniec kwietnia. To była ostatnia sesja poprzedniej kadencji. Radni przyjęli uchwałę, że przeznaczą z gminnej kasy na remont mostu 1,2 mln zł. To o milion mniej od oczekiwań powiatu w myśl zasady 50/50. Jak podkreślali w dyskusji radni gminy nie stać na więcej, nie chcą jej jeszcze bardziej zadłużać, a ponadto dołożyli powiatowi do remontu innych inwestycji jak remont drogi przy szkole w Dobrzyniewie czy ul. Lipowej.

Powiat miał przystąpić z nami do rozmów do następnej sesji zaplanowanej na 24 maja. Zostało 10 dni i na razie ze mną rozmawia pan - mówi Wojciech Cybulski, wójt Dobrzyniewa Dużego.

.

Starosta: albo gmina dołoży połowę, albo zostanie stary most

Z uwagi na zły stan techniczny mostu, zarząd drogi rozważa możliwość wprowadzenia na obiekcie ruchu drogowego jednym pasem ruchu.

- Zgodnie z wypracowaną przez lata zasadą 50/50 wystąpiliśmy do gminy Dobrzyniewo o współfinansowanie tzw. wkładu własnego. Potrzebujemy tych pieniędzy ze względu na stan finansów powiatu – mówi starosta Jan B. Perkowski. Dodaje, że jeśli gmina nie wyłoży swojej części to inwestycja nie będzie realizowana

.

Przeciwko porozumieniu 50/50 zaprotestowali w zeszłym roku włodarze większości gmin z powiatu białostockiego. Nie chcieli dalej w taki sposób współfinansować powiatowych inwestycji, bo nie zostawało im na własne, gminne.

Na ternie powiatu białostockiego (15 gmin) jest 91 mostów i 978 przepustów. Z tego cztery mosty i 87 przepustów są w gminie Dobrzyniewo Duże. Oprócz tego w Fastach, pozostałe obiekty na terenie gminy będą w ciągu najbliższych 10 lat wymagały interwencji.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny