Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ul. św. Rocha. Powstanie Woonerf. Ulica będzie węższa, ale ma uspokoić ruch. Zostanie wybudowany nowy dojazd do Spodków

wal
Ulica świętego Rocha w Białymstoku
Ulica świętego Rocha w Białymstoku Wojciech Wpjtkielewicz/Archiwum
To ma być trakt zupełnie inny niż wszystkie. Węższy niż dotychczasowa ulica, ale za to z bardziej uspokojonym ruchem i znaczącymi walorami estetycznymi. Z większą liczbą miejsc postojowych. Na uczynienie Woonerfu z ul. św. Rocha miasto daje sobie czas do 2026 roku. W ramach inwestycji powstanie też nowy łącznik dojazdowy - tuż za kościołem św. Rocha - do Spodków. Na budowę ulic miasto dostało 30 mln promesę wstępną z Polskiego Ładu.

Spis treści

Finiszuje budowa węzła intermodalnego. Do otwarcia pozostaje jeszcze tunel pieszo-rowerowy. Nad prowadzącymi do niego pochylniami trwa montowanie zadaszeń. Po jego oddaniu rozpocznie się kolejna inwestycja w pobliżu ul. Bohaterów Monte Cassino.

Woonerf, czyli ulica bardziej spokojna niż inne

Chodzi o przebudowę przebudowę ul. Św. Rocha - na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Bohaterów Monte Cassino - w stylu Woonerf. Powstanie przestrzeń, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.

- Głównym celem realizacji projektu jest ustanowienie priorytetu dla ruchu pieszego w przestrzeni ulicy Św. Rocha, dlatego też planuje się m. in. zmniejszenie szerokości istniejącej ulicy, która przekracza obecnie 9 metrów - informuje Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Czytaj też:Tadeusz Truskolaski: Jeśli Woonerf się przyjmie, a jestem przekonany na podstawie wizualizacji, że tak się stanie, to zapewne będzie potrzeba, by pojawiły się kolejne. Oczywiście, są też w mieście sprawy, które wymagają pracy.

Dwa lata temu miasto ogłosiło przetarg na opracowanie koncepcji budowy Woonerfu. Kosztowała 57 tys. zł.

- Miała ona na celu wypracowanie wstępnych założeń zagospodarowania terenu - wyjaśnia Anna Kowalska.

Dodaje, że dokładny zakres prac określi dokumentacja projektowa.

- Przy opracowaniu której projektant będzie miał za zadanie - oprócz podstawowej funkcji, tj. uspokojenia ruchu - także wygospodarowanie przestrzeni na miejsca postojowe - wyjaśnia Anna Kowalska.

Zakłada się, że przebudowana ulica na długości ok. 460 m stanowić będzie przestrzeń o wysokich walorach rekreacyjnych i spacerowych z jak największą ilością terenów zielonych.

Powstanie nie tylko Woonerf

W ramach zadania zostanie także wybudowana nowa ulica, którą roboczo określa się jako 8KD-D. Chodzi o drugą drogę dojazdową do białostockich Spodków. Od dawna można dojechać do nich uliczką tuż przed skrętem w Bohaterów Monte Cassino i Poleską. Alternatywny dojazd zamierzono poprowadzić w prawo od ul. św. Rocha, tuż za kościołem. Prowadziłaby między zboczem, na którym stoi kościół św. Rocha a pawilonami handlowymi.

W planach projektowych widniał pod nazwą 8KD-D. Nawet był już wydany ZRID, ale unieważnił ją sąd. Później urzędnicy tłumaczyli, że miasta nie stać na budowę tej drogi, z której korzystaliby tez parafianie kościoła św. Rocha. Planowało nawet powrót do planu miejscowego z 2005 roku, by nie płacił prawie 2,6 milionowego odszkodowania właścicielowi jednej z działek przejętych pod budowę drogi. Sprawa stała się tematem zażartej dyskusji na sesji rady miasta. By załagodzić spór prezydent zawiesił zmianę planu i zarazem liczył na kompromis z urzędem marszałkowskim w sprawie finansowania budowy drogi.

Sytuacja zmieniła się jesienią ubiegłego roku. 7 października 2023 roku miasto otrzymało promesę wstępną z Polskiego Ładu w wysokości 30 mln na budowę Woonerfu i 360-metrowego łącznika dojazdowego do Spodków. W ramach tej drugiej inwestycji zostaną wyznaczone miejsca parkingowe, wybudowane oświetlenie uliczne, monitoring, podziemna infrastruktura techniczna.

Woonerf w 2026 roku

Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę obu ulic zaplanowano w II kwartale 2024 roku. W tegorocznym budżecie limit wydatków na ten cel zapisano w kwocie 400 tys. Zadanie ma być trzyletnie, a koszty poznamy po wynikach przetargu.

- Zakończenie robót w chwili obecnej planowane jest do końca 2026 r. - informuje Anna Kowalska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny