MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biaglass zamierza przenieść się na ul. Elewatorską. Tam, gdzie dziś stoi huta, powstanie osiedle mieszkaniowe. Radni dali zielone światło

OPRAC.: wal
Biaglass planuje przeprowadzkę w zachodnie rejony Białegostoku. Na terenie zajmowanym dziś przez hutę powstanie osiedle mieszkaniowe
Biaglass planuje przeprowadzkę w zachodnie rejony Białegostoku. Na terenie zajmowanym dziś przez hutę powstanie osiedle mieszkaniowe Wojciech Wojtkielewicz
Kolejny zakład produkcyjny zamierza zmienić swoją siedzibę. Biaglass co prawda pozostanie w granicach miasta, ale z Zacisza przeniesie się prawdopodobnie na tereny przy ul. Elewatorskiej. Tam, gdzie od ponad pół wieku mieści się huta szkła, powstaną bloki. Zgodzili się na to radni przyjmując plan miejscowy dla terenów między ulicami Syczewskiego i Traugutta. Inwestor, który postawi osiedle, zapowiada, że zmieni, usprawni i sfinansuje układ drogowy w pobliżu trasy generalskiej.

Chodzi o teren o powierzchni 8,3 ha. Obecnie prowadzona jest tu działalność produkcyjno-usługowa.

Z wnioskiem o dopuszczenie nowych funkcji, w tym wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, wystąpiła do miasta huta szkła Biaglass. Jej budynki stoją w tym miejscu od ponad pół wieku.

Są w znaczącym stopniu zdegradowane. Opłacalność ich remontu jest niska - mówił na poniedziałkowej sesji rady miasta Leszek Czemiel, prezes Biaglassu.

Huta bez szans na rozwój na starym terenie

Dodał, że technologia produkcji w hucie jest przestarzała. Do tego dochodzą kwestie energetyczne, które mają duży wpływ na działalność spółki. I niemożność rozbudowy bazy socjalnej dla załogi, która obecnie liczy ok. 200 osób.

- To pokazuje konieczność przeprowadzki. Jeżeli dalej chcemy funkcjonować - mówił prezes.

Biaglass podjął współpracę z Eurofirmą. W jej wyniku okazało się, że huta planuje przeprowadzkę na obszar przy Elewatorskiej, a deweloper wybuduje osiedle na terenie obecnie zajmowanym przez spółkę w pobliżu gazowni. Dlatego Biaglass wystąpił do władz miasta o zmianę przekształcenia obszaru przy u. Syczewskiego i Traugutta. O funkcję zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej,

Bloki będą o różnej wysokości

Prace nad nowym planem trwały ponad dwa lata. Urbaniści zaproponowali na części obszaru wprowadzenie funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z usługami, a także utrzymanie funkcji usługowej na części terenu i usługowo-produkcyjnej na pozostałym obszarze. Konsekwencją tych zmian będą zmiany w układzie dróg. Najważniejszym jego elementem jest planowana ulica 3KD-L stanowiąca połączenie w kierunku północ-południe ulic Sosabowskiego i Traugutta. Uzupełnienie stanowią drogi dojazdowe: istniejąca 4KD-D i projektowana 5KD-D. Równocześnie wydzielono tereny zieleni urządzonej, a także uwzględniono oś widokową na kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Białymstoku w kompozycji osiedla.

Jeśli chodzi o wysokość zakładanej zabudowy, to jest ona stopniowana i zawiera się na większości terenu w przedziale od 15 m do 25 m. Obniżenie parametrów zabudowy do 12 m występuje w rejonie ulicy Księdza Aleksandra Syczewskiego z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Możliwość lokalizacji wyższej zabudowy do 25 m jest dopuszczona w obudowie strefy centralnej założenia, wyznaczonej jako teren placu publicznego z zielenią urządzoną.

Inwestor przebuduje drogi po hucie

Jarosław Łukaszewicz, reprezentujący Eurofirmę, zapewnił, że inwestor wybuduje łącznik od Sosabowskiego i Traugutta.

- A także przebuduje pas włączającego z ul. Syczewskiego w ul. Sosabowskiego oraz skrzyżowania ze światłami - zadeklarował.

Ponadto zapewnił o utworzeniu terenów zielonych oraz placu miejskiego. Z kolei strefą buforową oddzielającą pobliską gazownię od nowego osiedla będzie pas usług z funkcjami towarzyszącymi: szkoła, żłobek, handel, przychodnia.

Jarosław Łukaszewicz podkreślił, że miasto Białystok nie poniesie kosztów związanych z budową nowego układu drogowego. Jak też nie straci na wpływach z podatków w ciągu 10 lat.

Wyliczał, że obecnie huta odprowadza podatek do miasta od 17 tys. metrów kwadr. powierzchni swoich budynków oraz od 7 ha gruntów. Po wybudowaniu osiedla będzie 32 tys. metr kwadr. usług, 60 tys. metrów kwadr. powierzchni mieszkań i 40 tys. metrów kwadr. powierzchni garażowej. Na dzisiaj roczne opłaty huty wobec miasta - po obowiązujących w 2024 roku stawkach - wynoszą 656 tys. zł. Po zrealizowaniu inwestycji będzie to o milion złotych więcej.

- Miasto nic straci, a jeszcze dodatkowo zyska, bo osoby, które zameldują się w nowych mieszkaniach, będą płacić podatki w Białymstoku - podsumował przedstawiciel inwestora.

Ostatecznie 15 radnych poparło uchwalenie planu miejscowego, 11 się wstrzymało, dwóch nie wzięło udziału w głosowaniu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny