MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło do budowy bloków na terenie zajezdni przy ul. Jurowieckiej. Deweloper nie będzie musiał opracować raportu środowiskowego.

wal
Za kilkanaście miesięcy zajezdnia KZK zostanie przeniesiona na Zacisze
Za kilkanaście miesięcy zajezdnia KZK zostanie przeniesiona na Zacisze Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i handlem oraz garażem podziemnym przy ulicy Jurowieckiej. Taką decyzję podjął Prezydent Miasta Białystok. Od niej przysługuje stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Chodzi o inwestycję, która ma być realizowana na terenie zajezdni Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

W grudniu ubiegłego roku prawie 1,6 - hektarową nieruchomość wylicytowała od spółki miejskiej na przetargu firma Apartamenty Rogowski. Zapłaciła za nią 48,950 mln zł. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nabywca może postawić wolnostojące budynki o wysokości maksymalnie 35 metrów. Wzdłuż ul. Jurowieckiej nie mogą przekroczyć 18 metrów, a od Nowogródzkiej - 21 metrów. Ponadto dopuszczono lokalizację obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 w pierwszej (parterze) i drugiej kondygnacji nadziemnej. Inwestycja ma się rozpocząć po opuszczeniu przez KZK zajezdni przy Jurowieckiej i przeprowadzce na Zacisze.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Pod koniec stycznia deweloper zrobił pierwsze przymiarki do budowy miniosiedla przy Jurowieckiej. Zawnioskował o wydanie decyzji odnośnie wydania decyzji środowiskowej. Postępowanie trwało dwa miesiące. W jego trakcie opinię wydała m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Stwierdziła, że dla planowanego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Co prawda, na etapie realizacji przedsięwzięcia mogą wystąpić negatywne oddziaływania związane z prowadzeniem prac budowlanych.

Oddziaływania te będą miały jednak charakter krótkotrwały i odwracalny i ustaną wraz z zakończeniem robót - czytamy w opinii RDOŚ.

Między innymi w oparciu o tę opinię RDOŚ, ale też innych urzędów upoważnionych do wypowiedzenia się odnośnie inwestycji (sanepid, Wody Polskie) Prezydent Miasta Białegostoku wydał decyzję, w której uznał, że inwestycja nie wymaga przygotowania oceny oddziaływania na środowisko.

W ramach planowanego przedsięwzięcia planuje się:

  • budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i handlem
  • o powierzchni zabudowy ~ 6 700,0 m2, oraz garażem podziemnym wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą o powierzchni użytkowej 42 160 m2; projektowane budynki posiadać będą do 11 kondygnacji nadziemnych o wysokości do 35 m oraz 2 kondygnacje podziemne;
  • obsługę w zakresie komunikacji do budynków oraz dostawy towaru, zjazdami od strony południowej z poszerzonego istniejącego zjazdu z ul. Jurowieckiej oraz od strony północnej z projektowanego zjazdu z ul. Nowogródzkiej; miejsca postojowe znajdować się będą na parkingach na poziomie: 0, -1, -2;
  • przewidywaną ilość samochodów osobowych pracowników 50 szt./dobę; samochodów osób zamieszkałych maksymalnie szacunkowo do 2000 szt./dzień; samochodów ciężarowych 6 szt./tydzień;

Stronom, a jak ustalono w trakcie postępowania, jest ich aż dziesięć, przysługuje prawo do złożenia odwołania od decyzji prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Mają na to 14 dni od doręczenia postanowienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny