MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi S19 Krynice- Białystok Zachód. Zobacz postęp prac. To zachodnio-północna obwodnica Białegostoku.

Tomasz Maleta
Tu powstanie (gm. Choroszcz) węzeł, gdzie S19 połączy się z S8
Tu powstanie (gm. Choroszcz) węzeł, gdzie S19 połączy się z S8 GDDKIA/Strona kontraktu
Zmiana organizacji ruchu, ręczne kierowanie, ograniczenie prędkości do 50 km/h - z takimi co najmniej utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy na drodze dk 65 za Fastami tuż przed mostem na Supraśli. Związane są one z budową drogi ekspresowej S19/S16 na odcinku Krynice-Białystok Zachód. To północno-zachodnia obwodnica Białegostoku. Nieco ponad 10 kilometrowy odcinek zacznie się w pobliżu masztu telewizyjnego w Krynicach, a zakończy wielkim węzłem w Jeronikach, na którym budowana droga ekspresowa połączy się z trasą warszawską S8.

Spis treści

Prace na odcinku drogi ekspresowej S19 (S16) rozpoczęły się w marcu, po tym jak pod koniec lutego wojewoda podlaski wydał decyzję na realizację inwestycji drogowej. Na początek poszła wycinka drzewa zarówno w pobliżu masztu w Krynicach w gminie Dobrzyniewo Dużo, jak też w Jeronikach (gm. Choroszcz), gdzie powstanie węzeł. To na nim budowa droga ekspresowa połączy się z trasą warszawska S8.

Widać szlak przyszłej S19

Po niecałym miesiącu prac widać już zarys śladu przyszłej drogi ekspresowej. Najbardziej zaawansowane prace ziemne są od strony Krynic. Teraz dojdą nowe utrudnienia. Tym razem na drodze DK 65. Od wtorku [9.04.2024] od godz. 9 wprowadzona zostanie czasowa organizację ruchu tuż przed mostem (jadąc od strony Białegostoku) na Supraśli.

- Dotyczy wyjazdu z budowy na drogę krajową ,wprowadza ograniczenia prędkości do 50 km/h oraz ręczne kierowanie ruchem. Przewidywana data przywrócenia stałej organizacji ruchu (przewidywana data funkcjonowania do) to 22.02.2026r. Zwracamy się do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na odcinku pomiędzy miejscowością Dobrzyniewo i Fasty - czytamy w komunikacie wykonawcy, którym jest konsorcjum firm Unibep i PORR.

Miejsce utrudnień na dk 65 do lutego 2026 roku. Powstanie tu estakada przez Supraśl, Białą i linie kolejową
Miejsce utrudnień na dk 65 do lutego 2026 roku. Powstanie tu estakada przez Supraśl, Białą i linie kolejową GDDKIA/Strona Kontraktu

Trudny odcinek S19 i S16

Odcinek Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód ma 10,2 km długości. Na północy, w rejonie miejscowości Krynice, włącza się w istniejącą drogę krajową nr 65 Ełk – Białystok, a w przyszłości w odcinek S16 Knyszyn – Krynice. Od zachodu omija stolicę województwa i na południu łączy się z funkcjonującą drogą ekspresową S8, na planowanym węźle Białystok Zachód.

To ważny fragment S19, bo w ramach tego zadania powstanie węzeł Białystok Zachód (typ WA pełna koniczyna), łączący docelowo dwie drogi ekspresowe, powstającą S19 z istniejącą S8. W ramach budowy węzła wykonana będzie też przebudowa S8 na długości około 1,9 km.

Zadanie obejmować będzie też budowę 13 obiektów inżynierskich, w tym dwóch mostów - nad rzekami Supraśl i Białą, a także wiaduktu kolejowego nad torami Białystok – Ełk.

Droga ekspresowa S19 będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każda stronę (z rezerwą terenu pod trzeci pas) i będzie przystosowana do obciążeń 11,5 t/oś. Rodzaj konstrukcji nawierzchni wybierze wykonawca, przy zachowaniu wymagań jakościowych GDDKiA.

Odcinek będzie zrealizowany w latach 2024-2026.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny