MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piknik Ekologiczny w Białymstoku. W Parku Planty była okazja do edukacji i dobrej zabawy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Piknik Ekologiczny w Białymstoku stanowił podsumowanie tegorocznej akcji "Czysty Białystok". Wzięło w niej udział około 11 tysięcy białostoczan (dzieci i dorosłych), którzy - jak się szacuje - zebrali łącznie 4 tony odpadów
Piknik Ekologiczny w Białymstoku stanowił podsumowanie tegorocznej akcji "Czysty Białystok". Wzięło w niej udział około 11 tysięcy białostoczan (dzieci i dorosłych), którzy - jak się szacuje - zebrali łącznie 4 tony odpadów Izabela Krzewska/ Polska Press
Konkursy ze znajomości lasu i zasad segregacji odpadów, warsztaty plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Do tego możliwość otrzymania sadzonki za makulaturę, zajrzenia do śmieciarki i spotkania z leśnikami. Te i szereg innych atrakcji czekało na młodszych i starszych w sobotę (27.04) w Parku Planty w ramach zorganizowanego przez miasto Pikniku Ekologicznego.

Piknik w podziękowaniu za udział w akcji. Białostoczanie zebrali około 4 ton odpadów

Piknik Ekologiczny to oficjalny finał tegorocznej 3. wiosennej edycji akcji "Czysty Białystok". W ramach akcji zorganizowano m.in. warsztaty edukacyjne na temat gospodarki odpadami i obowiązujących w Białymstoku zasad segregacji śmieci.

Czytaj też:

Wzięli w niej udział uczniowie białostockich przedszkoli, szkół i grupy dorosłych - w sumie około 11 tysięcy osób w 118 zespołach. Wyposażeni w worki do segregacje i rękawice posprzątali z porzuconych śmieci swoje osiedla, parki i lasy. Szacuje się, że w ciągu dwóch dni (25-26.04) tej edycji zebrano łącznie nawet 4 tony odpadów.

- Z roku na rok tych odpadów w przestrzeni miejskiej jest coraz mniej. Świadczy to o tym, że białostoczanie dbają o swoje środowisko - podkreśla Sławomir Andryszewski z Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, organizatora akcji i sobotniego pikniku.

Piknik Ekologiczny w Białymstoku. Śmieci do segregacji, nie do lasu

Przypomina, że wszystkie odpady produkowane przez mieszkańców, są objęte systemem gospodarowania odpadów. To znaczy, że można je bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub - jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym - wystawić w pojemnikach/w workach przed domem. Śmieci zostaną odebrane w ramach opłaty, którą i tak ponosimy co miesiąc.

Warto przeczytać:Gmina Choroszcz. Ktoś zostawił w lesie śmieci. Sprawą zajęła się policja

Dlaczego skoro i tak płacą "za śmieci", niektórzy ludzie wolą je wywieźć do lasu? Tego nie wiadomo. Ale o tym, że odpady trzeba segregować, wiedzą nawet dzieci.

- Żeby była czysta planeta - mówią zgodnie 6-letnia Helena Stankiewicz i jej rok starsza siostra Lilianna, uczestniczki sobotniego pikniku. - Jak się nie spotka kosza, trzeba dać do kieszeni.

Ich mama, Hanna Stankiewicz, dodaje, że stara się córeczki od małego uczyć właściwych postaw. - Bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - przypomina staropolskie przysłowie.

Sławomir Andryszewski nie ukrywa, że cieszy go tak duże zainteresowanie akcją "Czysty Białystok", która angażuje przede wszystkim młode osoby.

- Jesteśmy skoncentrowani na kształtowaniu postaw i zachowań proekologicznych. Sprzątanie jest przy okazji. Chodzi nam przede wszystkim o uświadomienie ludziom, że np. kubek kawy, butelka plastikowa, czy puszka po napoju to odpady, które należy poddać recyklingowi, a nie wyrzucić - nawet do kosza. Trzeba zadbać o segregację i tego uczymy też w czasie tego pikniku.

Piknik Ekologiczny w Białymstoku. Warsztaty, konkursy, animacje

Piknik odbył się w Parku Planty przy fontannie. To impreza skierowana do całych rodzin, ale oczywiście najwięcej atrakcji czekało dzieci. Prócz zabawy przy muzyce i puszczaniu dużych baniek, przygotowano stoiska i konkursy związane ze znajomością zasad segregacji odpadów.

Zobacz także:

Animatorzy z Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA poprowadzili warsztaty plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych (np. robienia portfeli z tworzyw sztucznych), malowania ekotoreb, zdobienia drewnianych breloczków.

Można też było odwiedzić stoiska informacyjne partnerów akcji. To m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Dojlidy, Bielsk Podlaski, Knyszyn i Łomża, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Straż Miejska, Wodociągi Białostockie. Sporą atrakcją był pokaz pierwszej pomocy, karetki oraz śmieciarki. Leśnicy rozdawali sadzonki za makulaturę.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny