Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ranking EkoGmina. Najbardziej ekologiczne podlaskie samorządy nagrodzone

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę (29.11) rozstrzygnęliśmy ranking EkoGmina. Gala połączona z wręczeniem dyplomów 25. najlepszym samorządom odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Organizatorami wydarzenia były redakcje Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego, a partnerem strategicznym - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

- Kilkanaście lat temu nasze samorządy miały wiele rzeczy do zrobienia. Ekologia była wtedy na jednym z ostatnich miejsc, bo najważniejsze były drogi. Dzisiaj są pieniądze na wymianę pieców, na ocieplanie budynków, na instalacje solarne i fotowoltaiczne. Z podziwem patrzymy na to, co się dzieje w podlaskich gminach i te wszystkie zmiany nie byłyby możliwe bez pieniędzy rządowych i bez funduszy unijnych, co trzeba podkreślić. Ale przede wszystkim nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy pracują w samorządach, którzy rozumieją potrzebę działań związanych z ekologią, z zieloną energią. Te wszystkie inwestycje po pewnym czasie się zwracają i mieszkańcy to dostrzegają. I za to chcemy was dzisiaj nagrodzić - mówił Adam Jakuć, redaktor naczelny Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego.

Spis treści

Ochrona środowiska i klimatu

Ranking EkoGmina oceniał podlaskie samorządy za działania podjęte na rzecz ochrony środowiska i zapobieganiu zmianom klimatycznym. Wyróżnienia i nagrody otrzymały te, które najlepiej i najefektywniej wykorzystały fundusz krajowe i unijne na realizację działań chroniących środowisko i zapewniających bezpieczeństwo ekologiczne. Oczywiście, największymi inwestorami są samorządy, ale na tych działaniach zyskują również mieszkańcy, którzy korzystają z dopłat lub odliczeń podatków Kiedy? Gdy np. zainwestują w wymianę pieców na ekologiczne, w ocieplenie mieszkań i domów czy w bardzo popularną w regionie fotowoltaikę.

Czytaj również:

Ekologia zmienia nasze życie

– Te działania są niezwykle ważne, ponieważ będą wpływały nie tylko na jakość życia mieszkańców naszego regionu, ale również na jakość życia naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Natomiast ich podejmowanie jest naszym obowiązkiem – napisał w liście do samorządowców marszałek województwa Artur Kosicki podkreślając, że ochrona środowiska jest naszym obowiązkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Jak zauważył wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, ekologia to bardzo szeroka kategoria, bo może być ekologiczne budownictwo, ciepłownictwo, ekologiczne rolnictwo czy edukacja.

- Na pewno jednak są to rzeczy, które zmieniają nasze życie. Z punktu widzenia włodarzy, gmin, miast to również możliwości inwestycyjne. Wydaje mi się, że z perspektywy lat zmieniła się rola burmistrza czy wójta. Ich rolą nie jest tylko administracja, ale w coraz większym stopniu zarządzanie. Dziś wójt to menedżer, który musi wiedzieć, skąd pozyskać środki na inwestycje, co i jak warto zrobić. Życzę państwu, aby mieszkańcy nie tylko wiedzieli inwestycje proekologiczne, ale też doceniali ich efekty – podkreślił Tomasz Madras.

Czytaj również:

Przy okazji gali rankingu EkoGmina odbyła się również debata pod hasłem „Jak rozwijać ekologicznie gminę”. Uczestniczyli w niej przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP w Białymstoku Anna Krysztopik, wójt Filipowa Tomasz Rogowski oraz redaktor naczelny GW i KP Adam Jakuć, który dyskusję prowadził.

EkoGminy z pięciu kategorii

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: Gmina EkoSkuteczna, Gmina EkoAktywna, Gmina EkoEfektywna Energetycznie, Gmina EkoZaangażowana i Gmina EkoOperatywna. Dla wyrównania szans przeliczyliśmy wszystkie wartości do poziomu przypadającego na mieszkańca gminy.

Warto podkreślić, że niektóre z samorządów zdobyły laury w więcej niż jednej kategorii, np. gmina Klukowo została Gminą EkoSkuteczną i Gminą EkoZaangażowana. Z kolei Jeleniewo jest nie tylko Gminą EkoAktywną, ale też Gminą EkoOperatywną, zaś Filipów - Gminą EkoAktywną i Gminą EkoOperatywną. Natomiast wśród gmin ekoskutecznych i ekozaangażowanych są Sokoły.

Jak mówił wójt gminy Filipów, pozyskanie pieniędzy np. z programów unijnych jest z jednej strony pracochłonne, ale i bardzo ważne: - Te pieniądze są gminom potrzebne A są one potrzebne dla gmin, żeby działać na korzyść środowiska, czy to poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów czy wymieniając „kopciuchy”. To jest bardzo potrzebne dla przyrody i dla nas – mówił Tomasz Rogowski.

- Mimo przekonania o słuszności idei i celowości działań w kierunku ekologii nie bylibyśmy w stanie tych działań realizować, ale życie pokazało, że w ostatnich latach bardzo się zwiększyła ilość środków na wszystkie działania związane z ekologią i ochroną środowiska. Jak mówi statystyka, wszystkie środki przyznane samorządom w różnych konkursach zostały skonsumowane. To świadczy o tym, e mamy głód i potrzeby inwestycji inwestycji związanych z ekologią - stwierdził Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Województwa Podlaskiego i wójt Turośni Kościelnej.

Gminy, które stawiają na ekologię

Oto pełna samorządów - po pięć w każdej kategorii - które zostały nagrodzone i wyróżnione w rankingu EkoGmina w poszczególnych kategoriach.

 • „Gmina EkoSkuteczna” – wyłaniana na pdst. sumy wartości wypłaconych środków na zrealizowane przez gminę przedsięwzięcia proekologiczne w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w latach 2018-2022:
 1. Gmina Klukowo
 2. Gmina Krypno
 3. Gmina Szumowo
 4. Gmina Sokoły
 5. Gmina Dubicze Cerkiewne
 • „Gmina EkoAktywna” – wyłaniana na pdst. liczby umów wypłaconych na przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane przez mieszkańców danej gminy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w latach 2018-2022:
 1. Gmina Jeleniewo
 2. Gmina Filipów
 3. Gmina Łomża
 4. Gmina Puńska
 5. Miasto Brańsk
 • „Gmina EkoEfektywna Energetycznie” – wyłaniana na pdst. sumy wartości wypłaconych środków na przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane na terenie gminy z zakresu efektywności energetycznej w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w latach 2018-2022:
 1. Gmina Ciechanowiec
 2. Gmina Jasionówka
 3. Gmina Siemiatycze
 4. Gmina Przerośl
 5. Gmina Kuźnica
 • „Gmina EkoZaangażowana” – wyłaniana na pdst. sumy wartości wypłaconych środków na przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane przez wszystkie podmioty na terenie gminy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w latach 2018-2022:
 1. Gmina Klukowo
 2. Gmina Krypno
 3. Gmina Szumowo
 4. Gmina Narewka
 5. Gmina Sokoły
 • „Gmina EkoOperatywna” – wyłaniana na podst. liczby umów wypłaconych w programie Czyste Powietrze, Agroenergia, Moja Woda w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w latach 2018-2022:
 1. Gmina Jeleniewo
 2. Gmina Filipów
 3. Gmina Łomża
 4. Miasto Brańsk
 5. Gmina Krasnopol

Partner Strategiczny rankingu EkoGmina - Województwo Podlaskie.
Partner główny rankingu EkoGmina - Związek Gmin Wiejskich Województwa podlaskiego.
Partner merytoryczny rankingu - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Partner gali EkoGmina - firma Elektron.

Ranking EkoGmina. Najbardziej ekologiczne podlaskie samorządy nagrodzone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny