Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 29 listopada poznamy zwycięzców rankingu "EkoGMINA"

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podlaskie samorządy coraz więcej środków przeznaczają na inwestycje związane z ochroną środowiska.
Podlaskie samorządy coraz więcej środków przeznaczają na inwestycje związane z ochroną środowiska. Urszula Łobaczewska
Finał akcji “EkoGMINA”. Już w środę poznamy gminy, które najlepiej dbają o środowisko, a także zdrowie swoich mieszkańców. Gala wręczenia nagród odbędzie się w środę 29 listopada w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Wyróżnienia zostaną przyznane w pięciu kategoriach.

Organizatorem rankingu “EkoGMINA” jest Kurier Poranny oraz Gazeta Współczesna. Ideą akcji jest podkreślenie, jak ogromne znaczenie dla środowiska i dla mieszkańców poszczególnych gmin mają inwestycje proekologiczne – zarówno te realizowane przez samorządy, jak i te wdrażane przez firmy i mieszkańców. Chcemy nagrodzić te gminy, dla których kwestia jest szczególnie ważna, bo dbają o środowisko, ale też zależy im na zatrzymaniu wyludniania się, przyciągnięcia nowych mieszkańców i turystów. Pieniądze przeznaczone trafiają nie tylko na twarde inwestycje, jak oczyszczalnie ścieków, poprawę jakości wody czy pompy ciepła lub OZE, ale też rekultywację parków, stawów, plaż i innych obszarów służących wypoczynkowi i rekreacji.

Tworząc ranking współpracowaliśmy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Akcje takie jak ta pełnią z jednej strony rolę edukacyjną i integracyjną, ponieważ pokazują innym samorządom, że wysiłki na rzecz środowiska zostaną dostrzeżone i docenione, a z drugiej strony na pewno pewnym ważnym elementem jest zdrowa rywalizacja między gminami, które zabiegają o to, by to właśnie to ich gmina była stawiana za pewien wzór. Ważna jest także wymiana doświadczeń między samorządowcami, bo lepsza komunikacja, to lepsza współpraca i bardziej zadowoleni mieszkańcy - przekazuje prezes WFOŚiGW w Białymstoku Maciej Borzyszkowski.

Jednocześnie prezes podkreśla, że współpraca z podlaskimi samorządowymi jest bardzo dobra. Krąg beneficjentów programów jest bardzo szeroki – są to m.in. rolnicy, właściciele budynków jednorodzinnych, strażacy ochotnicy, dzieci i młodzież, szkoły, samorządy czy parki narodowe. Przez ostanie 30 lat zmieniało się nasze podejście do ochrony środowiska. Efekty pracy będą docenione przez przyszłe pokolenia.

Realizujemy szereg ważnych inwestycji w wielu obszarach – od wapnowania gleb aż po program Czyste Powietrze. Od wielu lat daje się zauważyć też zwiększoną świadomość wśród samorządowców, jeżeli chodzi o kwestie związane z ochroną środowiska. Przykładem jest chociażby realizacja przez wiele gmin inwestycji związanych z modernizacją źródeł ciepła czy montażem paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, ponieważ nam wszystkim, a zwłaszcza mieszkańcom zależy na tym, aby żyć w bezpiecznym i zdrowym otoczeniu. Myślę, że efekty naszej wspólnej pracy będą docenione przez przyszłe pokolenia - mówi prezes WFOŚiGW w Białymstoku.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku wydatki na ochronę środowiska w 2021 r. wyniosły ok. 74 mld zł. W relacji do produktu krajowego brutto (PKB) wydatki te stanowiły 2,8%, a w przeliczeniu na jednego mieszkańca było to 1956 zł. Potrzeby finansowania inwestycji związanych z ochroną środowiska stale rosną i wynikają głównie z konieczności pogodzenia rozwoju gospodarczego z dbałością o stan środowiska. W ciągu ostatnich 30 lat WFOŚiGW przekazał na wsparcie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w województwie podlaskim ponad miliard złotych.

W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia istnienia WFOŚiGW w Białymstoku, dlatego mogę z nieukrywaną dumą powiedzieć, że w ciągu minionych trzech dekad przekazaliśmy na wsparcie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w województwie podlaskim ponad miliard złotych. Myślę, że to wsparcie będzie kontynuowane, a środki na piękniejsze i czystsze województwo podlaskie coraz większe - poinformował Maciej Borzyszkowski.

Nagrody w rankingu zostaną wręczone w pięciu kategoriach. Wyróżnione zostanie pięć samorządów, na których terenie w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców zrealizowano inwestycje proekologiczne na największe kwoty lub największe liczby umów.

  • W kategorii “Gmina EkoSkuteczna” zwycięzca wyłaniany jest na podstawie sumy wartości wypłaconych środków na zrealizowane przez gminę przedsięwzięcia proekologiczne w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców w latach 2018-2022.
  • W kategorii “Gmina EkoAktywna” samorządy wyróżniane są na podstawie liczby umów wypłaconych na przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane przez mieszkańców danej gminy w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców w latach 2018-2022.
  • “Gmina EkoEfektywna Energetycznie” wyłaniana jest na podstawie sumy wartości wypłaconych środków na przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane na terenie gminy z zakresu efektywności energetycznej w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców w latach 2018-2022.
  • W kategorii “Gmina EkoZaangażowana” samorządy wyróżnianie są na podstawie sumy wartości wypłaconych środków na przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane przez wszystkie podmioty na terenie gminy w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców w latach 2018-2022.
  • Zwycięzca w kategorii “Gmina Eko Operatywna” wyłaniany jest na podstawie liczby umów wypłaconych w programie Czyste Powietrze, Agroenergia, Moja Woda w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców w latach 2018-2022.

Dane dla pięcioletniego okresu pozyskiwaliśmy z kilku źródeł, wśród których znalazły się m.in. UMWP – Departament Ochrony Środowiska, Departament Rozwoju Regionalnego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz WFOŚiGW w Białymstoku – programy: Moja Woda, Czyste Powietrze, Agroenergia.

Gala wręczenia nagród odbędzie się w środę 29 listopada w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Nie ograniczy się ona jedynie do wyróżnienia najlepszych gmin, ale rozpocznie się od debaty pt. „Jak rozwijać ekologiczną gminę?”. W debacie wezmą udział przedstawiciele partnerów rankingu „EkoGMINA”. Relacja z gali ukaże się na portalach poranny.pl i wspolczesna.pl oraz w magazynowym wydaniu 1 grudnia również w Gazecie Współczesnej i Kurierze Porannym. Natomiast podsumowanie i szersze wyniki w tabelach opublikujemy z kolei w specjalnym dodatku, który trafi do kiosków z „Magazynami” obu tytułów tydzień później, czyli 8 grudnia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny