MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w województwie podlaskim trafi prawie 45 mln zł

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Przedsięwzięcie realizowane z funduszy europejskich sprawi, że starsze i niesamodzielne osoby z województwa podlaskiego będą mogły liczyć m.in na teleopiekę czy usługi opiekuńcze. Liderem projektu jest Województwo Podlaskie, a partnerami 35 lokalnych ośrodków pomocy społecznej.

W ramach finansowanego z funduszy europejskich programu teleopieki domowej starsze i niesamodzielne osoby z regionu zostaną objęte usługami opiekuńczymi, sąsiedzkimi i asystenckimi. Liderem projektu jest Województwo Podlaskie, partnerami gminy, a realizatorami – 35 lokalnych ośrodków pomocy społecznej. Wśród nich znalazły się ośrodki pomocy społecznej m.in. z Augustowa, Ciechanowca, Czarnej Białostockiej, Nowych Piekut, Szepietowa czy Siemiatycz.

Budżet inwestycji wynosi prawie 45 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich to 42,5 mln zł.

–To jest 45 mln zł, które zostaną skierowane do osób starszych i osób pełnoletnich z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi. Będą za nierealizowane usługi asystenckie, sąsiedzkie, teleopiekuńcze. Wsparcie w tym zakresie jest bardzo istotne i priorytetowe dla zarządu województwa – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. – Mam nadzieję, że niedługo będziemy cieszyli się z efektów tego przedsięwzięcia i jeszcze więcej osób potrzebujących z naszego regionu otrzyma stosowną pomoc.

Jak podkreślał Marek Malinowski, członek zarządu województwa program będzie udoskonaleniem i wzbogaceniem dotychczasowego wsparcia w tym obszarze.

– My, jako samorząd województwa, poprzez szpitale inne jednostki medyczne opiekujemy się seniorami, ale ten program umożliwia opiekę nad nimi w ich domach, funkcjonowanie w społeczeństwie, a to bardzo ważne– dodał.

Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej we wtorek (30 kwietnia) odebrali w Urzędzie Marszałkowskim decyzje w tej sprawie.

- Tę pomoc otrzyma prawie 1100 osób. To najważniejsze że to wsparcie trafi do ludzi, który odczują, że zarząd województwa razem z partnerami - z gminami i miejskimi ośrodkami pomocy, myślą o nich i czują ich potrzeby - podkreślał Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka.

„Program teleopieki domowej – programu wsparcia polityki senioralnej oraz osób z niepełnosprawnościami” to strategiczny projekt w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Będzie trwał przez najbliższe cztery lata - do 31 grudnia 2027 roku

- Zachęcam wszystkich tych, którzy nie zdecydowali się brać udziału w tym projekcie do tego, by aplikowali w ramach konkursów, które będziemy lada dzień ogłaszali, by o te rzeczy zabiegali - mówił marszałek województwa podlaskiego.

Na przełomie maja i czerwca ogłoszony zostanie nabór do konkursu z zakresu pomocy społecznej. Do podziału będzie 30 mln zł, a premiowane będą w nim gminy, które nie przystąpiły do programu teleopieki.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny